www.ovdim.org.il

זכויות עובדי מדינה

דרגו את המאמר
  התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

לעובדי מדינה יש יתרונות רבים אך גם לא מעט חסרונות. החיסרון הגדול הוא המשכורת, שהיא במקרים רבים (אך לא תמיד) נמוכה יותר ממה שניתן לקבל בשוק הפרטי. אין ספק שאנשי הייטק, עורכי דין ורואי חשבון יכולים להרוויח הרבה יותר כסף שמגזר הפרטי מאשר בציבורי.

 

אך מלבד עניין המשכורת (שהוא חשוב מאוד בפני עצמו) - יש יתרונות רבים לעבודה במגזר הציבורי. בראש ובראשונה - היציבות. הרבה יותר קשה לפטר עובדי מדינה מאשר עובדים של חברות פרטיות. גם התנאים הסוציאליים של עובדי מדינה, הם במקרים רבים, טובים יותר מאשר של עובדים בשוק הפרטי.

מהם הסכמים קיבוציים?

חשוב לזכור כי עובדי מדינה רבים עובדים תחת מסגרת של הסכמים קיבוציים מסוגים שונים המבטיחים את התנאים הסוציאליים שלהם ומקשים על פיטוריהם. הסכם קיבוצי הוא כלי חשוב של עובדי המדינה. זהו הסכם בין המדינה (המעביד) לבין העובדים בתחומים השונים (בדרך כלל באמצעות ארגון העובדים של התחום), הקובע את התנאים הסוציאליים של העובדים, תנאי ההעסקה, יחסי העבודה, תנאי הקבלה לעבודה או סיום העבודה ועוד.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מורים, רופאים, עובדי מחקר, אנשי אקדמיה וכמובן גם פוליטיקאים - לכל אלה יש בדרך כלל תנאים סוציאליים מצוינים, כחלק מהזכויות שלהם כעובדי מדינה. התנאים הללו עומדים לרשות עובדי המדינה בהתאם לשנות הוותק שלהם ולדירוגם המקצועי. התנאים וההטבות הם בתחומים רבים ומגוונים - ביטוח, פנסיה, קרנות גמל ועוד.

אילו זכויות מגיעות לעובדי מדינה?

זכויות עובדי מדינה כוללים כמובן את כל התנאים המגיעים לכל עובד על פי החוק - שכר שאינו פחות משכר המינימום, ימי חופשה שנתיים, דמי הבראה, ימי מחלה, הודעה מוקדמת במקרה של פיטורים ועוד. כל התנאים הללו מגיעים לכל עובד במדינת ישראל ומי שלא מעניק אותם - עובר על החוק.


בנוסף, עובדי מדינה מקבלים זכויות נוספות כגון ביטוחים קולקטיביים, תנאים סוציאליים בתחום השירותים הבנקאיים, קרנות השתלמות, קרנות גמל, פנסיה (תקציבית או צוברת) ועוד. את כל הזכויות והתנאים הללו לא תמיד מקבלים עובדים במגזר הפרטי.

בכל הקשור לביטוחים למיניהם - עובדי המדינה יכולים לישון בשקט. הם מקבלים בדרך כלל ביטוחים מסוגים שונים כדוגמת ביטוח בריאות, ביטוח חיים, ביטוח רכב ועוד. רוב הביטוחים הללו מסודרים באמצעות ארגוני העובדים. בנוסף, מקבלים עובדי המדינה תנאי פנסיה מצוינים מסוגים שונים.

 

למשל - פנסיה תקציבית שהיא פנסיה בה הכספים המופרשים אליה מגיעים מתקציבו השוטף של המעביד לשעבר. חשוב להדגיש כי התנאים והזדכויות של עובדי המדינה המבוטחים בפנסיה תקציבית קבועים בחוק שירות המדינה.

 

ישנם עובדים המקבלים פנסיה צוברת שהיא פנסיה שהכספים המופרשים אליה נצברים במשך שנות העבודה בקרנות פנסיה שונות. בנוסף, זכאים עובדי המדינה גם לתכניות חיסכון שונות כגון קרנות השתלמות וקופות גמל.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה לפיצויים בגין שימוע שנערך למראית עין בלבד

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

הרעה מוחשית בתנאים עקב הפחתת שעות העבודה

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

מאבטח שעבד בשירות המדינה הגיש תביעה בגין הפרשי שכר

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

כתב אישום בגין העסקת נערים בעבודה בפיצרייה בשעות בלילה

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

פיצוי למנהלת חשבונות בגין פיטורין שלא כדין ללא עריכת שימוע

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מפעיל באגר שפוטר לאחר ארבעה חודשים דרש פיצויי הלנת שכר

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

האם יש לחייב את משרד החינוך לשבץ את המורה במשרה מלאה?

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.