www.ovdim.org.il

פיצויי פיטורין לאחר התפטרות לצורך טיפול בתאומים

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

התפטרות בגין לידת תאומים – האם פיצויי פיטורים?


האם אישה אשר לא חזרה לעבודתה לאחר לידת תאומים, תהיה זכאית לפיצויי פיטורים לאחר לידה, למרות שדרישה בעניין זה הוגשה לחברה הנתבעת בכתב רק כשנתיים לאחר הלידה?


הנתבעת הינה חברה העוסקת בין היתר, במתן שירותי סיעוד, והתובעת עבדה בה במשך כארבע שנים בתור מטפלת. שלושה חודשים לפני סיום ההתקשרות בין הצדדים ילדה התובעת תאומים, ועל פי טענותיה נאלצה היא להתפטר בעקבות רצונה לטפל בילדיה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

שנתיים לאחר מכן הגישה התובעת מכתב לחברה אשר כותרתו הייתה "קבלת פיצויים". במכתב טענה התובעת שלא היה באפשרותה לחזור לעבודה ועל כן זכאית היא לפיצויי פיטורים, מתוקף התפטרות בדין מפוטר. החברה דחתה את דרישותיה של התובעת לקבלת פיצויים בטענה שהאחרונה לא טרחה להודיע תוך 9 חודשים מהולדת התאומים על כוונתה להתפטר לצורך הטיפול בהם.


פיצויים לצורך טיפול בילדים, אימתי?


סעיף 7 (א) לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג – 1963 קובע כי עובדת אשר התפטרה תוך תשעה חודשים מיום שילדה, וזאת על מנת לטפל בתינוק, יש לראות דינה כמפוטרת. מדובר בסעיף בעל תכלית סוציאלית כלפי האישה העובדת, אשר מטרתו ליצור תנאים בהם תוכל להקדיש את זמנה לטפל בילד מבלי שתפסיד את פיצויי הפיטורים.


סעיף זה מכיל שני תנאים מצטברים על מנת להקים זכאות לפיצויי פיטורים - לידה והתפטרות לשם טיפול בילד. המועד הקובע לבחינת זכאות לפיצויי פיטורים מכוח סעיף 7 (א) לחוק פיצויי פיטורים הוא מועד ההתפטרות ולא די בעצם ההתפטרות עקב הלידה כדי שזו תיראה כפיטורים, אלא צריך להראות, שההתפטרות הינה למטרה מוגדרת של טיפול בילד.

 


מדוע לא פנתה החברה במשך כל הזמן הזה לדרוש בשלומה של העובדת?


בית המשפט קבע כי אין מחלוקת בנוגע לכך שהמכתב נשלח על ידי התובעת רק כשנתיים לאחר הלידה, והצדדים גם הסכימו כי לא נעשתה כל פניה בכתב לחברה עד לשליחת מכתב זה. עם זאת, התובעת טענה כי הודיעה לחברה בעל-פה במהלך החודשים שלאחר הלידה, כי היא מתפטרת לשם טיפול בילדיה. בית המשפט קיבל את גרסתה זו של התובעת וקבע כי עשתה היא רושם אמין ועקבי בעדותה בפני השופטים.


בית המשפט קבע בנוסף כי גם אם לא פנתה התובעת לחברה במשך כל הזמן הנטען, אין זה סביר שאף אחד מנציגי החברה לא יצר עימה קשר בכדי לדרוש בשלומה לאחר הלידה, ו\או לבדוק מתי היא חוזרת לעבודה. זאת ועוד, מעדויות שהוצגו בבית המשפט הוכח שעניין הפיצויים עלה גם עלה בשיחות בין התובעת למנהלת בחברה הרבה לפני המכתב המדובר.


החברה הנתבעת טענה כי התובעת עבדה במקום אחר, אך טענות אלו נסתרו על ידי תלושים של הביטוח הלאומי בנוגע לגמלת הבטחת הכנסה שניתנה לתובעת במשך כשנה וחצי לאחר הלידה. עם זאת, גם עבודתה במקום אחר אינה סותרת את זכאותה לפיצויים, כל אימת שמדובר במקום עבודה בו התנאים לטיפול בילדים נוחים יותר ממקום העבודה הקודם.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.