www.ovdim.org.il

התפטרות לאחר גירושין

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

גירושין הינם, מן הסתם, אירוע מטלטל אשר יכולות להיות לו השלכות משמעותיות על חייהם של הצדדים. לדוגמא, לא אחת, אחד הצדדים לגירושין מבקש לעבור למקום מגורים מרוחק (למשל, לחזור ולגור ליד המשפחה). מעבר זה עלול להיות סיבה להתפטרות. התפטרות מחמת מעבר מקום מגורים הינה התפטרות אשר מוכרת בחוק, בתנאים מסוימים, כמהלך המזכה את העובד בפיצויי פיטורים.

 

סעיף 8(א) לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963, ותקנה 12(ז) לתקנות פיצויי פיטורים, קובעים כי ישנה זכאות לפיצויי פיטורים במקרה של התפטרות מחמת גירושין. סעיפים אלה קובעים כי התפטרות של עובד יכולה להקים זכאות לפיצויי פיטורים כאשר העובד העתיק את מגוריו עקב גירושין למקום המרוחק לפחות 40 ק"מ ממקום מגוריו הקודם. עם זאת, אין די במעבר זמני. העובד צריך להוכיח שהוא שהה במקום מגוריו המרוחק לפחות שישה חודשים. על פי תקנה 12(ז), קיימים שלושה תנאים מצטברים אשר מבססים את הזכות המדוברת:

 

1. קשר סיבתי בין ההתפטרות לבין הגירושין.
2. העובד עבד למקום מגורים המרוחק 40 ק"מ ממקום מגוריו הקודם.
3. העובד התגורר ביישוב החדש לפחות שישה חודשים.

 

דוגמא לפסק דין

 

מדובר בתביעתה של אישה אשר הועסקה בעבודתה בירושלים במשך כעשר שנים, משנת 1997 ועד שנת 2007. במאי 2007, העובדת התגרשה מבעלה וחודש לאחר מכן היא ערכה שיחה עם מנהלה. במהלך שיחה זו, העובדת הודיעה למנהל כי היא מתכוונת לעבור לגור בצפת, וזאת בשל הגירושין. אי לכך, העובדת מסרה למנהל הודעה על התפטרותה הקרובה מחמת הגירושין.

 

המנהל הסכים לשלם לתובעת פיצויי פיטורים אך הדגיש בפניה כי מדובר בפיצויים המשולמים לה "לפנים משורת הדין" (דהיינו, שלא בשל חובה חוקית אלא מתוך רצון טוב). החברה הגישה לעובדת הצעה לפיצויי פיטורים, אך התובעת טענה כי חישוב הפיצויים נעשה שלא בהתאם לשכרה. החברה הסכימה "לעדכן" את פיצויי הפיטורים, אך העובדת טענה כי גם העדכון לא היה בהתאם להוראות החוק. בתגובה לטענות אלה, החברה שלחה מכתב לעובדת ובו נאמרו הדברים הבאים: "מאחר ואת התפטרת מהעבודה, בעצם לא מגיע לך כל פיצוי, וכל מה שקיבלת הוא לפנים משורת הדין, היינו מצפים למעט הכרת תודה מצידך".

 

      קראו עוד בתחום זה:

 

במילים אחרות, המעסיק התכחש לחובתו לשלם לעובדת פיצויי פיטורים מכוח החוק, וניסה להפחית את סכום הפיצויים בכך שהוא מציג את תשלומם כ"טובה" ולא כ"חובה". אי לכך, העובדת פנתה לבית הדין לעבודה והגישה את תביעתה מכוח הוראות חוק פיצויי פיטורים אשר פורטו לעיל.

 

בית הדין לעבודה בחן את התביעה וקבע כי דינה להתקבל. נקבע כי התובעת תהיה זכאית לפיצויי פיטורים בסך של כ-45,000 שקלים, וזאת בניגוד לסכום הסופי אשר הוצע לה על ידי החברה (כ-36,000 שקלים בלבד). נקבע כי התובעת הייתה זכאית לפיצויי פיטורים מכוח החוק, ולא "לפנים משורת הדין". בית הדין לעבודה קיבל את תביעתה ופסק לה פיצויים כפי שהיא הייתה אמורה לקבל לפי חוק.

 

השופטים הגיעו למסקנתם מחמת מספר טעמים. ראשית, המעסיק טען כי העובדת לא אמרה שהיא מתכוונת להתפטר בשל הגירושין, אך האחרונה לא נחקרה אודות גרסתה הנ"ל במהלך הדיון המשפטי. דהיינו, טענותיה לא נסתרו. כמו כן, הצדדים הדגישו כי העבודה אצל הנתבעת הייתה עבודה "באווירה משפחתית". אי לכך, נקבע כי אין זה הגיוני להניח שמנהלי התובעת לא ידעו אודות מצבה המשפחתי הבעייתי ואודות כוונותיה לשקול עזיבת ירושלים לאחר גירושיה. זאת ועוד, מנהל הנתבעת הודה בחקירתו כי "התובעת אמרה שהיא מתגרשת ורוצה לעזוב את העיר". בנוסף, התובעת הוכיחה, על בסיס חוזי שכירות, שהיא גרה במקום מגוריה החדש לפחות 11 חודשים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.