www.ovdim.org.il

התפטרות לשם טיפול בילד וטענה בנוגע לעילה לשלילת פיצויי פיטורים

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

(ב"ש) 3528/09 תעא (ב"ש) 3528-09

 

פעמים רבות, נשים אינן חוזרות לעבודתן לאחר חופשת הלידה. לא אחת, הסיבה לכך הינה פשוטה - חופשת הלידה הינה קצרה ביותר והאישה מעוניינת לשהות לצידו של הרך הנולד מספר חודשים נוספים. לעיתים, האישה עוזבת לחלוטין את משרתה לצורך הטיפול בילד. במסגרת זכויות נשים בעבודה, התפטרות זו איננה התפטרות "רגילה".

 

בניגוד להפסקת עבודה מצידה של העובדת בעילות אחרות, התפטרות לשם טיפול בילד יכולה לזכות בפיצויי פיטורים. עם זאת, ברור כי היות ומדובר בפיצויי פיטורים המשולמים על ידי המעביד בנסיבות "מיוחדות" (דהיינו, חרף רצונו של האחרון להמשיך ולהעסיק את העובדת), עלולות להתגלע מחלוקות בין הצדדים. להלן דוגמא למקרה כאמור.


מדובר בעובדת אשר הועסקה בסוכנות ביטוח ואשר טענה כי היא הייתה זכאית לפיצויי פיטורים. העובדת לשעבר טענה כי הפיצויים לא שולמו לה ממעסיקה למרות התפטרותה לשם טיפול בבתה. המעסיק טען כי העובדת לא הייתה זכאית לפיצויים וזאת משום שכאשר היא שהתה בשמירת הריון, הוא גילה כי היא "מעלה בכספי העסק בשיעור של עשרות אלפי שקלים". אי לכך, המעסיק טען כי הייתה לו את הזכות שלא לשלם לעובדת פיצויי פיטורים מחמת הפרת משמעת כה חמורה. למעשה, המעביד הפנה את בית הדין לעבודה לזכותו האמורה מכוח סעיפים 16-17 לחוק פיצויי פיטורים.


מוזמנת לבירור במהלך שמירת ההריון


עובדות המקרה היו כדלקמן. העובדת הועסקה בסוכנות הביטוח במשך כארבע שנים. בשלב מסוים, היא נכנסה להריון אשר בגין סיבוכים שונים חייב יציאה לשמירת הריון. במהלך תקופת שמירת ההריון, העובדת זומנה למשרדי סוכנות הביטוח ושם "הוטחו בה האשמות שונות לגבי מעילה בכספי החברה". העובדת הכחישה מכל וכל את טענותיו של המעסיק, ואף הציעה להיבחן במכונת אמת. לאחר הלידה, ובמהלך חופשת הלידה, העובדת שלחה למעסיק מכתב ובו הודיעה אודות הפסקת עבודתה. במכתב זה, העובדת אמרה למעסיק כי היא מעוניינת להתפטר מעבודתה לצורך טיפול ברך הנולד.

 

      קראו עוד בתחום:


במסגרת התביעה, העובדת טענה כי חוק פיצויי פיטורים קובע באופן מפורש שעובד המתפטר לשם טיפול בילד רואים אותו כזכאי לפיצויים. דהיינו, נטען כי עובד זה רשאי לתבוע פיצויי פיטורים ממעסיקו וזאת משום שהוא "נאלץ" לעזוב את העבודה על מנת לטפל בבנו/בתו. כאמור, במקרה דנן, המעסיק טען כי העובדת לא הייתה זכאית לפיצויי פיטורים בשל "פרשת המעילה".


שלילת פיצויי פיטורים - רק מעובד מפוטר לא מעובד מתפטר


בית הדין לעבודה בחן את נסיבות המקרה וקבע כי העובדת הייתה זכאית לקבל פיצויי פיטורים מהמעסיק. בפסק הדין הודגש כי הנתבע לא היה יכול להעלות טענות מכוח סעיפים 16-17 לחוק פיצויי פיטורים, וזאת משום שמדובר בהוראות חוק הנוגעות לעובדים מפוטרים. דהיינו, למקרים בהם המעסיק מפטר את העובד מחמת עבירת משמעת חמורה ומבקש גם לשלול את פיצויי הפיטורים בגין התנהלותו הקלוקלת של העובד. סעיפים אלה אינם עוסקים בעובדים מתפטרים. הלכה פסוקה היא כי העילה לשלילת פיצויי פיטורים מכוח סעיפים 16-17 מתגבשת עם הוכחת פיטורים הקשורים במניע התלוי בהתנהגות העובד.


לדוגמא, עובד אשר נתפס גונב מהמעסיק, ומפוטר לאחר מספר חודשים בגלל שיקולי צמצום והתייעלות, לא ייאבד את פיצויי הפיטורים בגין מעשה הגניבה (וזאת משום שמעשה הפיטורים הספציפי לא היה בעקבות הגניבה אלא בשל צמצום והתייעלות). דברים אלה היו יפים גם למקרה דנן.


יחסי העבודה בין העובדת למעסיק נפסקו בשל התפטרות התובעת. דהיינו, המעסיק לא היה זה אשר פיטר את העובדת ועל כן לא הוכח כי המניע להפסקת עבודתה היה "פרשת המעילה". למעלה מכך, בית הדין לעבודה קבע כי המעסיק אף לא הוכיח את טענותיו בנוגע למעילת הכספים. במקרים בהם עובד מואשם בביצוע מעשים כה חמורים, העולים כדי עבירות פליליות, שומה על המעסיק המבקש לשלול את פיצויי הפיטורים להוכיח את טענותיו ברף הוכחה גבוה מהרגיל. במקרה דנן, המעסיק לא השכיל להרים את הרף האמור ולא הוכחה עבירת המשמעת הנטענת.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.