www.ovdim.org.il

דמי לידה לגבר למרות התפטרות שלא הייתה למען הלידה בלבד

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

אב לילד אשר זה עתה נולד הגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי לתשלום דמי לידה. אימו של הקטין שהתה בחופשת לידה במשך כחודש וחצי, ולאחר מכן חזרה לעבודה ואילו בעלה המשיך לטפל בילד. הביטוח הלאומי טען כי התפטרותו של האב לא נבעה בשל הצורך לטפל בבנו הרך אלא בגין יחסים עכורים בין מעבידיו לבינו. כמו כן, נטען כי עצם העובדה שהאב התפטר שבועיים לפני חופשת הלידה מעידה על שלילת הקשר הרציף הדרוש לתשלום דמי הלידה לפי החוק.

 

בית הדין לעבודה קבע כי דין התביעה להתקבל. בפסק הדין נקבע כי האב אכן טיפל בילדו בתקופה בה שהה בחופשת לידה (ושלא נוצלה על ידי אשתו). אי לכך, והיות והוא מילא אחר דרישות החוק, לא היה מקום לשלול ממנו את דמי הלידה.

 

קראו עוד בתחום:

חופשת לידה לגבר

האם עובדת אשר פוטרה במהלך ההריון תפוטר לאלתר?

עובדת פוטרה לאחר הריון בגין העסקת מחליפה ולא בשל הלידה, האם פיצויים?

פיצויים למרות מתן מכתב התפטרות עם תום חופשת לידה, האמנם?

עבודה במהלך חופשת לידה - דמי לידה למרות עבודה מהבית


האב אמנם הצהיר כי התפטרותו נבעה, בין השאר, בשל יחסים עכורים עם מעסיקיו. עם זאת, העיתוי המסוים בו בחר האב להתפטר היה בעל קשר סיבתי ישיר ללידה. כמו כן, האב טען כי הוא רצה לאפשר לאשתו לחזור באופן מהיר לעבודתה. לסיכום, נקבע כי חרף העובדה שהיו סיבות נוספות להתפטרות האב, פרט ללידה, אין העניין שומט את זכאותו של התובע לשהות בחופשת לידה ולקבל דמי לידה מהביטוח הלאומי.


מדובר במסקנה אשר מתיישבת עם תכליתם של חוק עבודת נשים וחוק הביטוח הלאומי. חוקים אלו מאפשרים לנשים לוותר על חלק מחופשת הלידה עבור בן זוגן באופן בו יתאפשר להן לשוב לעבודה מבלי להישאר נחותות מחמת היעדרותן. השופטת ציינה עוד כי מעורבותו של האב בגידול הילד, לצד האיזון בנטל ההורי, יושבים בבסיסם של החברה הליבראלית והשאיפה של המשק הישראלי לשוויון בין המינים.


בנוגע להעדר סמיכות הזמנים, טענה אשר נשמעה במהלך הדיונים על ידי המוסד לביטוח לאומי, נקבע כי עמדתו של האב כי הוא הקדים את התפטרותו על מנת ללמוד מאשתו את רזי גידול הילד הרך הינה מקובלת על בית הדין.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.