www.ovdim.org.il

אישה בהריון התפטרה בגין פגיעה בשכר

דרגו את המאמר

פיצויים בגלל הרעת תנאים במהלך הריון – מורה לריקוד במתנ"ס


נשים בהריון מוגנות במסגרת עבודתן מהרעת תנאים או פיטורים, וזאת בכפוף לשני חוקים – חוק שוויון הזדמנויות בעבודה וחוק עבודת נשים. סעיף 9א לחוק עבודת נשים שהוסף בתיקון התשנ"ח, קובע כי מעביד לא יפגע בהיקף משרתה של עובדת בהריון, באופן בו עלול להקטין את הכנסותיה.

 

פגיעה מסוג זה חייבת להיות באישורו של הממונה לחוק עבודת נשים במשרד התמ"ת. כמו כן, נציין כי פגיעה בהיקף עבודתה או שכרה של עובדת בהריון, איננו חוקי גם במקרים בהם לא קיים קשר בין הפגיעה לבין ההריון.


תביעה אשר עסקה בהתפטרותה של מורה לריקודי "סלסה" במתנ"ס המופעל על ידי רשות מקומית, נסמכה על הגנות חוק עבודת נשים. על פי הנטען, המורה התובעת עבדה במתנ"ס בתור מדריכת חוג סלסה במשך שלוש שנים. לטענתה, לאחר שהודיעה על הריונה לממונה עליה, השתנה כלפיה היחס מקצה לקצה.

 

      קראו גם בתחום:


לטענת המורה לריקוד, לאחר שהודיעה על הריונה לממונה, הופתעה היא לגלות כי מונה מורה חדש למתנ"ס לצורך העברת חוק "ריקודי שורות". התובעת פנתה לממונה עליה ושאלה אותה לפשר המינוי. יש לציין כי כל מורה במתנ"ס השתכר בהתאם למספר התלמידים בחוג אותו העביר. אי לכך, פתיחת חוג נוסף על אותו המסלול של התובעת מהווה הרעת תנאי העסקתה (כל אימת שתלמידים עוברים מחוגה שלה לחוג החדש).

 

פתיחת חוג חדש ל"ריקודי שורות" - פגיעה בהכנסותיה של התובעת

 

מנהל המתנ"ס טען בבית המשפט כי מדובר בתחום ריקוד נוסף הקרוי "ריקודי שורות", ואין אנו עוסקים ב"סלסה". עם זאת, התובעת הוכיחה כי לאחר עזיבתה בזעם את עבודתה, לא נפתחו שני חוגים שונים והמדריך החדש העביר חוג אחד אשר נקרא "סלסה וריקודי שורות".

 

בית הדין לעבודה נדרש לבחון האם היות ומדובר באישה בהריון, יש בכך הפרה של חוק עבודת נשים. במקרה דנן, לא הייתה מחלוקת לגבי כך שהמעביד לא צמצם בפועל את משרתה של התובעת. מנגד, התוצאה המסתברת של הוספת החוג לסטודיו למחול, הייתה פגיעה בהכנסתה של התובעת, או למצער (כלשונו של סעיף 9א לחוק) - "באופן העלול להקטין את הכנסתה".

 

אי לכך, בית הדין לעבודה קבע כי המעביד יצר מצב אשר הוביל לתוצאה האסורה על פי החוק. לא זו ואף זו, במקרה זה נוצר מצב לפיו לא רק שהכנסתה של התובעת קטנה, אלא שהתובעת נאלצה לעבוד באותו היקף ובעבור שכר נמוך יותר. בנסיבות אלו נקבע כי התקיימו הוראות הקבועות בחוק והתובעת זכאית לפיצויים.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה לפיצויים בגין שימוע שנערך למראית עין בלבד

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

הרעה מוחשית בתנאים עקב הפחתת שעות העבודה

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

מאבטח שעבד בשירות המדינה הגיש תביעה בגין הפרשי שכר

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

כתב אישום בגין העסקת נערים בעבודה בפיצרייה בשעות בלילה

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

פיצוי למנהלת חשבונות בגין פיטורין שלא כדין ללא עריכת שימוע

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מפעיל באגר שפוטר לאחר ארבעה חודשים דרש פיצויי הלנת שכר

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

האם יש לחייב את משרד החינוך לשבץ את המורה במשרה מלאה?

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.