www.ovdim.org.il

האם תביעה אשר הוגשה לאחר שבע שנים וחצי לבית הדין לעבודה התיישנה?

דרגו את המאמר

דחיית טענת התיישנות בתביעה שהוגשה באיחור של שבע שנים וחצי

האם בית הדין לעבודה ידחה את הסף תביעתו של עובד זר כנגד מעסיקתו מחמת התיישנות לאחר שהוגשה כשבע שנים וחצי אחרי סיום יחסי העבודה בין הצדדים? בקשה מסוג זה הוגשה על ידי החברה הנתבעת לבית הדין לעבודה האזורי בירושלים.

 

התובע הגיש תביעה נגד החברה בה עבד ובה עתר לקבלת זכויות שונות הנגזרות מתקופת עבודתו כאשר טענת ההתיישנות בבית הדין הייתה רלוונטית כלפי רק חלק מטענות החברה.

סילוק תביעה על הסף, אימתי?

מחיקה של תביעה על הסף אינה מהלך אשר ניתן ביד רחבה על ידי בתי המשפט בכלל, ובבתי הדין לעבודה בפרט. מן הפסיקה ידועה שבתי המשפט יעניקו סעד זה במשורה ואילו בבתי הדין לעבודה "קצרה המשורה עוד יותר". מגמה זו נובעת מהצורך המשפטי מטעם הצדק להגיע לבירור האמת, ולהכריע בתובענה לגופם של דברים. בתי הדין לעבודה נוטים בד"כ לאפשר לעובד התובע להביא את עניינו לדיון ולממש זכות משפטית.

 

      קראו עוד בתחום:


מן הפסיקה ידוע שכדי שבית דין יאות למחוק תביעה על הסף, חייב להיות השופט בטוח ומשוכנע שגם אם יוכיח התובע את כל אשר הוא טוען בכתב תביעתו - לא יהיה בכך כדי להועיל לו, מאחר שלא קיימת לו עילת תביעה. זאת ועוד, ההלכה הפסוקה קבעה זה מכבר, שזכות הגישה לערכאות השיפוטיות הינה זכות ראשונית ויסודית אשר נתונה לכל אחד ואחד והיא הבסיס לעצם מהותה של המערכת המשפטית באשר היא.

האם התביעה התיישנה?

בית הדין לעבודה קבע במקרה דנן כי אין מקום לסילוק התביעה בשלב כה מוקדם של הדיון המשפטי. השופט קבע כי ככל שהדבר מתחייב מההלכה הפסוקה, בית הדין אמור לעשות שימוש בסמכותו למחיקת כתב תביעה על הסף רק מקרים בהם הוא משוכנע שלא יועיל לתובע גם אם יוכיח את אשר הוא טוען. פגם זה של היעדר עילה אמור להתגלות מקריאת כתב התביעה עצמו מבלי להידרש לחקירת העובדות ובחינת עובייה של הקורה.

במקרה דנן, קבע השופט, לא מדובר בכתב תביעה נעדר עילת תביעה לחלוטין ועל כן אין מקום לדחות את תביעתו של העובד על הסף. בית המשפט קבע כי ישנם רכיבים מסוימים אשר לא התיישנו לגבי חודשיו האחרונים של התובע כגון פיצויי פיטורין ועוד.

 

      קראו פסקי דין נוספים בתחום:

 

בית הדין הוסיף ואמר שדינם של רכיבים אחרים להתיישן, כגון פדיון חופשה או פיצויי הלנה, יקבע במהלך דיון מסודר בתביעתו של העובד.

 

נטייתו של בית הדין לעבודה במקרים בהם התביעה עוסקת בזכויות עובד זר

למעלה מן הצורך ציין השופט כי היות ומדובר בתביעה שהוגשה על ידי עובד זר, קצרה המשורה לביטול התביעה שבעתיים.

 

בתי הדין לעבודה אינם נוטים לסטות מן הפסיקה אשר הכירה במדיניות שיפוטית לפיה יש להקל על מימוש זכויותיהם של מהגרי עבודה בתביעותיהם בבית הדין לעבודה, נוכח חולשת מעמדתם ודחיקתם לשולי החברה בישראל.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.