www.ovdim.org.il

``התארגנות עובדים היא הפיתרון כנגד הפרת זכויות עובדים``

דרגו את המאמר

שלי יחימוביץ': עבודה מאורגנת היא הפיתרון

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', כותבת בטור מיוחד לכבוד ה-1 במאי, אשר התפרסם באתרה האישי, כי עבודה מאורגנת הינה הפיתרון הצודק והנכון ביותר להגנה על זכויות עובדים. "לפני 126 שנים פג בארה"ב לראשונה האולטימאטום אשר הציבו העובדים כנגד עבודה של יותר משמונה שעות. ההפגנות והשביתות של העובדים אמנם דוכאו באלימות, ו-60 מפגינים נהרגו בעיר שיקאגו, אך העובדים השיגו בדמם זכות מדהימה להתארגן ולהגיד לא רק 'אני' אלא 'אנחנו'", כותבת יחימוביץ'.

 

"העובדים הפכו בעקבות זכות השביתה וחופש ההתארגנות לבני אדם עם זכויות", הוסיפה יחימוביץ'. כמו כן, יו"ר העבודה מתחה ביקורת על התנהלות המשק הישראלי והגדירה את התמורות בעשורים האחרונים בשוק העבודה כ"סימנים של חזרה לעבדות". לטענתה, חוזי עבודה גלובאליים הביאו להתפתחותו של עידן בו עבודה של שמונה שעות הינה חלום.

 

ההתקפה על וועדי העובדים - "הרסנית ומטופשת"

 

יחימוביץ' מוסיפה וטוענת כי כיום מופרות זכויות עובדים לא רק במגזרים החלשים וניתן לראות עבודה מעבר לשעות העבודה הקבועות בחוק שעות עבודה ומנוחה גם בקרב עובדים הנמצאים "עמוק בתוך מעמד הביניים". עם זאת, יו"ר מפלגת העבודה הביעה תקווה כי תודעתו של מעמד הביניים הרדום נפקחה וניתן לראות רבים מקרב מעמד זה מציגים שאלות בנוגע לחלוקת המשאבים וצדק חברתי.

 

      קראו עוד בתחום:

 

יחימוביץ' קובעת כי הפיתרון נמצא בהתאגדות העובדים והימנעות מ"מתקפה הרסנית ומטופשת" על וועדי העובדים ועל העובדים המאורגנים. לשיטתה, הדרך הטובה ביותר להציב הגנת ברזל על ציבור העובדים וזכויותיו עוברת ביצירה והקמה של יותר ועדים חזקים.

 

זכות ההתארגנות – בעלת משקל חוקתי

 

זכות ההתארגנות במשפט העבודה בישראל הוכרה זה מכבר כזכות בסיסית ובעלת משקל רב. נשיא בית הדין הארצי לעבודה בדימוס, סטיב אדלר, התייחס לכך בפסיקה שניתנה על ידו בעס"ק 28/07 איגוד עובדי הדפוס התקשורת והאומנים נ' ידיעות אחרות בע"מ (ינואר, 2008).

 

"ביצור מעמדה של זכות ההתארגנות כזכות בעלת נפח חוקתי נקבעה בשורה של פסקי דין אשר יצאו מבית דין זה", כותב אדלר, "ההגנה על חופש ההתארגנות של העובדים עוגנה בשנת 2001 גם במסגרת סעיף 33י(א) לחוק הסכמים קיבוציים". הסעיף הנ"ל קובע כי מעסיק אינו רשאי לפטר עובד או לפגוע בתנאי עבודתו, בשל חברותו בארגון עובדים או פעילותו בארגון כגון דא. כמו כן, סעיף 33יד' לחוק הנ"ל מטיל על מעסיק אשר פוגע בזכות ההתארגנות סנקציה פלילית.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה לפיצויים בגין שימוע שנערך למראית עין בלבד

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

הרעה מוחשית בתנאים עקב הפחתת שעות העבודה

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

מאבטח שעבד בשירות המדינה הגיש תביעה בגין הפרשי שכר

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

כתב אישום בגין העסקת נערים בעבודה בפיצרייה בשעות בלילה

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

פיצוי למנהלת חשבונות בגין פיטורין שלא כדין ללא עריכת שימוע

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מפעיל באגר שפוטר לאחר ארבעה חודשים דרש פיצויי הלנת שכר

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

האם יש לחייב את משרד החינוך לשבץ את המורה במשרה מלאה?

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.