www.ovdim.org.il

ראשי ארגוני המעסיקים מותחים ביקורת על היועץ המשפטי לממשלה

דרגו את המאמר

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, מתח ביקורת על דבריו של יהודה ויינשטיין, היועץ המשפט לממשלה. לין טוען כי ויינשטיין שגה כאשר הוא הביע תמיכה בהגבלת חופש המעסיקים להתערב במקרים בהם העובדים בעסקיהם פועלים על מנת להקים וועד ולהתארגן. הוא מוסיף כי הוא ביקש להיפגש עם היועמ"ש אך בקשתו נפלה על אוזניים ערלות. לטענתו, הוא איננו מבין מדוע היועמ"ש בחר "לקבוע מסמרות" בנוגע לזכות המעביד לפנות לעובדיו והוא סבור כי ויינשטיין נכנס בדלת פרוצה תוך שהוא נוטל לידיו סמכויות הנתונות לבית הדין לעבודה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

דבריו של לין מגיעים בתגובה לפרסום חוות דעת מטעמו של היועץ המשפטי לממשלה, אשר נכתבה על ידי הממונה על סכסוכי עבודה בפרקליטות המדינה. חוות הדעת הוגשה לבית הדין הארצי לעבודה במסגרת דיון בערעור שהוגש על ידי ההסתדרות כנגד הנהלת חברת התקשורת פלאפון.

 

בחוות הדעת נטען כי כאשר מעסיק פונה לעובדיו באשר להצגת עמדתו אודות התארגנותם, יש בכך משום חשש להשפעה בלתי הוגנת על החופש הנתון לעובדים להתארגן כחוק. דהיינו, חוות הדעת קבעה כי פנייה כאמור עלולה לפגוע במקרים רבים בזכותם של העובדים לקיים את חופש ההתארגנות.


לין איננו לבד, גם נשיא התאחדות התעשיינים מבקר


הרציונאל המקופל מאחורי חוות הדעת הנ"ל הוא כי היות וקיימים פערי כוחות משמעותיים בין המעביד לעובדים, והיות וסוגיות כגון התארגנויות עובדים עלולות להתמודד עם אינטרסים מנוגדים, פנייה כאמור איננה בהכרח עניין ראוי. לין מותח ביקורת חריפה על גישה זו. על פי אתר "כלכליסט", לין שלח לויינשטיין מכתב ובו הוא תוהה "האם מעסיק אשר הקים חברה, תוך כדי סיכון אישי אדיר, ייאלץ להיאלם דום ולא להביע את עמדתו נוכח עובדים המבקשים להתארגן?". לין מוסיף כי מניעה מהמעסיק להביע את עמדתו בנושאים כגון דא עלולה לעלות כדי פגיעה של ממש בחופש הביטוי. כמו כן, לדידו, עסקינן בלא פחות מ"חוסר איזון משווע". הוא טוען כי דבריו של ויינשטיין עולים כדי פגיעה קיצונית בזכויות מעסיקים.


לין איננו לבד. על פי אתר "כלכליסט", נשיא התאחדות התעשיינים, צבי אורן, הצטרף אף הוא למחאה בעניין. אורן פנה ליועמ"ש במקביל וטען כי גישתו של האחרון בחוות הדעת המקצועית הינה "גישה מנותקת מן המציאות" אשר מציבה מעסיקים במצבים בלתי אפשריים שייאלצו אותם להתבונן מהצד בתמורות משמעותיות בעסקם ללא יכולת להגיב אליהן.

 

האם פסיקה תקדימית בפתח?


הודעתו של היועמ"ש במסגרת תיק פלאפון יכולה בהחלט להיות זריקת עידוד משמעותית להתארגנות העובדים בחברה. יתרה מכך, היות והסוגיה הונחה לפתחו של בית הדין הארצי לעבודה, ייתכן בהחלט שתהיה להכרעת בית הדין השלכה של ממש על עסקים רבים נוספים בישראל המתמודדים עם התארגנויות עובדים למיניהן. ההסתדרות מקווה כי בית הדין הארצי לעבודה יקבל את טענותיה, אשר קיבלו חיזוק רציני מחוות הדעת של היועמ"ש.

 

גורמים בהסתדרות ובמשק סבורים כי פסיקה לטובת האחרונה תוביל בהכרח לפתיחת דלת עבור התארגנויות נוספות במגזר הפרטי. יודגש כי בשל חשיבות הנושא, נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, נילי ארד, ביקשה מהיועץ המשפטי לממשלה להתייחס באופן ספציפי למחלוקת.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה לפיצויים בגין שימוע שנערך למראית עין בלבד

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

הרעה מוחשית בתנאים עקב הפחתת שעות העבודה

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

מאבטח שעבד בשירות המדינה הגיש תביעה בגין הפרשי שכר

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

כתב אישום בגין העסקת נערים בעבודה בפיצרייה בשעות בלילה

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

פיצוי למנהלת חשבונות בגין פיטורין שלא כדין ללא עריכת שימוע

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מפעיל באגר שפוטר לאחר ארבעה חודשים דרש פיצויי הלנת שכר

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

האם יש לחייב את משרד החינוך לשבץ את המורה במשרה מלאה?

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.