www.ovdim.org.il

תמיכה של בית הדין הארצי לעבודה בהתאגדות העובדים בפלאפון

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

פרשת ההתאגדות בחברת פלאפון עברה שלב נוסף מבחינת המחלוקת המשפטית בין העובדים והנהלת החברה. במסגרת פסק דין תקדימי שהתקבל אמש (2.1) בבית הדין הארצי לעבודה, הוחלט לקבל את ערעור ההסתדרות ולהורות להנהלה לא להתערב בהתאגדות העובדים. מדובר באחד מפסקי הדין המשמעותיים ביותר בזמן האחרון מבחינת היקפה של זכות ההתארגנות במשפט העבודה בישראל. נשיאת בית הדין הארצי לעבודה קיבלה את ערעור ההסתדרות שהוגשה תוך כדי שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, נעמד לימין העובדים.

 

      קראו עוד בתחום:

למעשה, נקבע כי המעסיק איננו בר זכות להתערב בניסיונותיהם של העובדים להתאגד ולהתארגן. בית הדין הארצי קבע כי בנסיבות המקרה, יש לבטל את צו המניעה הארעי שניתן על ידי בית הדין האזורי מבחינת הקפאת ההתארגנות. ארד קבעה בפסק דינה כי הצו שניתן על ידי בית דין קמא היה "צו בלתי מידתי שהייתה בו משום השפעה לא הוגנת עד כדי חיסולה של ההתארגנות בעיצומה". הצו הזמני בוטל על ידי בית הדין הארצי לעבודה גם מבחינת היחס שבין זכות העובדים להתארגן מחד, אל מול חופש הביטוי של המעסיק מאידך.


בסופו של היום, בית הדין הארצי קבע כי החברה לא תנקוט באי אלו פעולות לשם סיכול התארגנות העובדים ולא תפעיל את השפעתה על האחרונים במחדל, במעשה או בהתבטאות. מיותר לציין כי החברה לא תוכל לאיים, לפגוע בזכויות העובדים, להשעות לפני פיטורים וכדומה.
 

בית הדין הארצי: "מעסיק המתערב בהתארגנות עובדים - השפעה אסורה"


בית הדין הארצי לעבודה קבע כי כאשר המעסיק משתתף ומתערב בהתארגנות עובדיו, חזקה עליו שהוא משפיע על האחרונים השפעה בלתי הוגנת. היות וקיים במקרה זה ניגוד אינטרסים ברור, והיות ופערי הכוחות בין המעסיק והעובדים הינם משמעותיים, בית הדין הארצי קבע כי אין מנוס מהצבת הגנה על התארגנות העובדים שתצא מתוך בית המשפט.


גורמים שונים התייחסו לפסק הדין התקדימי. עופר עיני, יו"ר ההסתדרות, אמר כי מדובר ביום היסטורי עבור התארגנויות העובדים בישראל. עיני הביע תקווה כי פסק הדין של בית הדין הארצי יביא להתארגנויות רבות של עובדים במקומות עבודה שונים, ובכל המגזרים במשק הישראלי. יו"ר ההסתדרות אף הוציא קריאה לעובדים בישראל - "צאו, התארגנו והילחמו על זכויותיכם". אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, הצטרף אף הוא לדברים. ניסנקורן הגדיר את פסק הדין כ"החלטה דמוקרטית היסטורית מבחינת חופש ההתארגנות במדינת ישראל".


פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה ניתן לאחר שביתה ושיבושים בחברת פלאפון במשך כ-25 ימים. העובדים נכשלו בבואם לדיון בסוגיה מול בית הדין האזורי לעבודה. עם זאת, הם לא אמרו נואש והמשיכו הלאה לבית הדין הארצי. לשמחתם, בית הדין הארצי קיבל את טענותיהם. חשוב להדגיש כי זכות ההתארגנות זכתה זה מכבר להכרה מבחינת חשיבותה במשפט הישראלי. המחוקק העניק לזכות הנ"ל את מעמדה המיוחד בסעיפים 33ח עד 33טז בחוק הסכמים קיבוציים. כמו כן, גם ההלכה הפסוקה קבעה לא אחת שזכות ההתארגנות הינה "זכות יסוד על חוקתית". כעת, זכות זו תהיה גם מנת חלקם של עובדי פלאפון, וזאת למרות שמדובר בחברה פרטית מסחרית.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוזה עבודה

האם נערך לעובד שימוע כדין טרם פיטוריו?

התובע פוטר לפני החגים מבלי שנערך לו שימוע, על כן פנה לבית הדין ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

מדריך הוקי שהתפטר נתבע בגין גזל סודות מסחריים של החברה

הנהלת בית הספר להוקי רולר הגישה תביעה נגד מדריך לשעבר לתשלום פיצויים בגין הפרה יסודית של חוזה העבודה עקב גזל סודות מסחריים. 

איש מכירות שפוטר דרש הפרשי עמלות על מכירות שביצע

איש מכירות דרש לקבל מהמעסיקה עמלות על מכירות שביצע ופיצוי בגין עגמת נפש על רקע נסיבות סיום יחסי עובד מעביד. 

התובע דרש תשלום נוסף עבור קריאות פתע שנדרש לבצע מעבר לשעות העבודה

מנהל מחלקת פיקוח טען כי נקרא לבצע קריאות פתע על ידי המוקד של העירייה ולא קיבל תשלום עבורן.  

הפסקת עבודה של מאמן כדורסל באמצע העונה והפרת חוזה לתקופה קצובה

בית הדין לעבודה קבע כי קבוצת כדורסל לא הפסיקה את עבודתו של מאמנה בגין העדר תעודת אימון. נקבע כי מדובר בפיטורים והפרת חוזה לתקופה קצובה... 

התארגנות עובדים - מחסני חשמל הינה יחידת מיקוח נפרדת

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי מחסני חשמל יכולים להתארגן ללא קשר לעובדי שקם אלקטריק וביג סנסור, וזאת בשל היותם יחידת מיקוח נפרדת... 

פניה ישירה לעובדים למרות הסכם קיבוצי הינה הפרת חוזה עבודה

האם יחסי עבודה המוסדרים במסגרת הסכם קיבוצי מונעים פנייה ישירה לעובדים מצד המעסיק? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.