www.ovdim.org.il

השעיית עובד, האם מותרת?

דרגו את המאמר
  התקבלו 8 דירוגים בציון ממוצע: 3.3 מתוך 5
השעיית עובד

על פי הפסיקה, מעביד אינו רשאי להשעות עובד ללא מקור משפטי המסמיך אותו להשעותו. מקור משפטי זה יכול שיהיה חוק, הסכם קיבוצי, או הסכם אישי. בהעדר מקור חוקי להשעיה, הפסקת עבודה בעל כורחו של העובד, יש לה תוצאות משפטיות הניתנות להגדרה משפטית.

עוד נאמר בפסיקה ובספרות המשפטית כי השעיה מעבודה אינה בגדר התרופות הנתונות למעביד מכוח דיני החוזים. מקור הכוח להשעות יכול ויהיה חוק – כגון חוק המשמעת (הכוונה לחוק שירות המדינה (משמעת), ויכול ויהיה הסכם קיבוצי, ואף יכול ויהיה בהוראה מפורשת בחוזה עבודה אינדיבידואלי.

השעיה’ של עובד אינה דרך המלך ביחסי עובד-מעביד, אלא כשהיא מעוגנת בחוק, בהסכם קיבוצי או בהסכם אינדיבידואלי פירוש הדבר, שבאופן רגיל הברירה בידי המעביד לפטר עובד או להעבידו, ואין הוא רשאי ליצור באופן חד צדדי מעין מצב ביניים של לא יום ולא לילה, ולהיות פטור מלשלם לעובד שכר, בתוך התקופה של מצב הביניים.

הנשיא (בדימוס) מנחם גולדברג עמד על עניין זה במאמרו – ההשעייה בהליכים משמעתיים- כדלקמן:

"שאלה נכבדה היא האם ניתן להשעות עובד שנחשד בעבירה פלילית או משמעתית בהעדר הוראה חוזית או הסכמה מפורשת של העובד. התשובה לשאלה זו קשה מן הטעם שהדין הוא שעובד זכאי לשכרו כל עוד הוא מוכן לבצע את עבודתו, ולאו דוקא משעבד בפועל... אותם מקומות, שבהם אין יחסי עבודה קיבוציים, רשאי המעביד לפטר עובד מכל סיבה שהיא ובכל עת, ולכן אין צורך ’להשעות’ את העובד עד לבירור. העובד מפוטר על אתר, ולכל היותר מתבררת זכאות העובד לפיצויי פיטורים, ולעיתים נדירות, כגון במקרה של חוזה עבודה לתקופה קצובה, אף לפיצויים בגין הפרת חוזה" (מ’ גולדברג "ההשעיה בהליכים משמעתיים" שנתון משפט העבודה, כרך א’, 37 בעמ’ 43).

הדברים מקבלים משמעות חמורה, כאשר ההשעיה נמשכת שנים, עקב התמשכות החקירה או התמשכות הליכי המשפט. הד לחומרת הדברים בנסיבות כגון אלה, מוצאים אנו במילים הבאות של בית דין זה:

"השאלה השניה היא, עד מתי יכולה ’חרב דמוקלס’ של החשד להיות תלויה על ראשו של העובד, לענין ה’השעיה’ דנן? במקרה שלפנינו ’הושעה’ העובד ב-4.9.77, ופרקליטה המלומד של המעבידה טען לפנינו (ב-24.11.80): ’עד היום איננו יודעים מה המצב במשטרה’. השיטה של ’שב ואל תעשה – עדיף’, אינה ישימה לענין הנדון, והמעבידה לא היתה רשאית לראות את תקופת ה’השעיה’ כתקופת בלתי מוגבלת, ולחכות עד אשר אולי אי פעם ’יתבסס החשד’, ובינתים לא לשלם שכר ולא לפטר את העובד".
לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.