www.ovdim.org.il

השעיית עובד בעקבות הטרדה מינית, האמנם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

חופשה מאולצת בעקבות תלונה בגין הטרדה מינית

האם ועד המנהל של רשות השידור הינו בר סמכות להשעות עובד ברשות בגין הגשת תלונות כנגדו שעניינן הטרדה מינית? האם הועד המנהל, אשר סיים את כהונתו וטרם מונה ועד במקומו, הינו בר סמכות להשעות עובד במקרה זה?

התובע עובד ברשות השידור כ-38 שנה, ומזה מספר שנים הוא מכהן כמנהל (בפועל) של חטיבת החדשות בערבית. בדצמבר 2007 הוגשה נגד התובע תלונה בגין הטרדה מינית על ידי אחת מהקרייניות בחטיבת החדשות בערבית. במהלך חקירת התלונה הוגשו נגד התובע שתי תלונות נוספות על ידי שתי עובדות.


      קראו עוד בתחום:


בעקבות שימוע שנערך לתובע בעניין תלונות אלו בפני הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה, המליץ הממונה לוועד המנהל לשקול את השעייתו של האחרון או לחילופין את העברתו מהתפקיד. כמו כן, תובענה בעניינו של העובד הוגשה לבית הדין למשמעת של עובדי המדינה. בנובמבר 2009 התקבלה בוועד המנהל, בהרכב חסר, החלטה להסמיך את מנכ"ל הרשות לערוך שימוע לתובע. בעקבות החלטה זו של הוועד, הוצא העובד לחופשה על למועד השימוע. עם זאת, למרות זאת המשיך התובע להופיע לעבודתו מדי בוקר.

 

האם הועד היה מוסמך להשעות את העובד?

בית הדין לעבודה לא דן בשאלה האם היו הטרדות מיניות או לאו. השופטים ניסו לבחון האם במצב הנוכחי השורר ברשות השידור, קיים בארגון גוף המוסמך לקיים שימוע לתובע, ולדון בנושא השעייתו.

 

התובע טען כי בבואו להשעות עובד, על הוועד המנהל לפעול באופן עצמאי ולא להיעזר בגורמים חיצוניים כגון הממונה על המשמעת. טענה זו נדחתה בבית המשפט שכן מדובר בעובד אשר תלונות משמעת קודמות עומדות בתיקו וקל וחומר כאשר ה"סמכות החיצונית" היא הממונה על המשמעת בשירות המדינה (ובכלל זה רשות השידור).

 

השופטים קבעו - התביעה הוגשה לאחר חקירה מאומצת

לטענת התובע, ההליך המתנהל כנגדו הינו הליך שיפוטי ועל כן פעילותם של חברי הוועד המנהל בהרכב חסר איננה ברת סמכות במקום הוועד המנהל. לטענתו, הוועד המנהל סיים את כהונתו ועל כן אין גורם המוסמך להחליט בעניין השעייתו ואין סמכות משפטית אשר מוסמכת לערוך לו שימוע.

 

      קראו גם:


בית המשפט דחה גם טענות אלו וציין כי כנגד התובע הוגשה נגדו תובענה משמעתית המייחסת לו עבירות של הטרדה מינית. כמו כן, השופטים סברו כי היות והתובענה בגין ההטרדה המינית הוגשה לאחר חקירה מאומצת, שנעשתה על ידי אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה, מחייבים האישומים את קיומו של דיון בשאלה - האם יכול התובע להמשיך ולמלא את תפקידו כמקודם, או שמא יש צורך בהשעיתו או בהעברתו לתפקיד אחר.

 

"שאלה זו אינה סובלת דיחוי שכן השאלה האם התובע יכול להמשיך לכהן בתפקידו נוגעת לא לתובע בלבד אלא לעובדים ולעובדות הכפופים לו, כמו גם לתדמית השירות הציבורי, ולאימון הציבור בו", כתבו השופטים בפסק הדין.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.