www.ovdim.org.il

עובד הורשע בדין פלילי בגניבה ממעסיק - האם פיצויי פיטורים?

דרגו את המאמר

שלילת פיצויי פיטורים לאחר הרשעה בגניבה ממעסיק


האם עובד אשר הוגשה כנגדו תלונה במשטרה בגין גניבה מהמעסיק, ובמסגרת הליך פלילי בעניין זה הוא הורשע (וערעורו על ההרשעה והעונש נדחה), מאבד באופן אוטומאטי את זכותו לפיצויי פיטורים? סוגיה זו נדונה בבית הדין לעבודה במסגרת תביעת עובד לפיצויי פיטורים.


הנתבעת הינה חברה אשר עוסקת במכירת מזון ומוצרים לקיבוצים ומושבים באזור הצפון. התובע הינו עובד אשר היה מועסק בחברה בתפקיד של סידור סחורה והעמסתה. העובד פוטר מעבודתו, ללא הודעה מוקדמת, וזאת בשל חשד של גניבה והגשת תלונה במשטרה. האם נוכח הרשעתו בעבירות של קשירת קשר לפשע, וגניבה בידי עובד ממעביד, יש להפחית או לשלול את פיצויי פיטוריו?


פסק דין פלילי כראיה במשפט אזרחי?


סעיף 42(א) לפקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א- 1971, קובע כי פסק דין פלילי קביל במשפט אזרחי כל אימת שמתקיימים שלושה תנאים מצטברים – פסק הדין הינו חלוט, פסק הדין כולל הרשעה, והמורשע הוא בעל דין המשפט האזרחי.

 

הנתבעת טענה כי אין מחלוקת לגבי העובדה שכל התנאים הקבועים בפקודה מתקיימים במקרה דנן. התובע הינו בעל דין במשפט האזרחי, הוא הורשע בדין פלילי, ופסק הדין בעניינו חלוט (וגם ערעורו נדחה).

 

      קראו עוד בעניין זה:


מנגד, העובד המפוטר טען כי הנתבעת לא צרפה את פסק הדין הפלילי בשלב ההוכחות, והסתפקה בהצגתו בשלב הסיכומים בלבד. כמו כן, הרשעתו התבססה, לטענתו, על בסיס הודאה כוזבת וזאת בשל המלצת עורך דינו וחששו מן המשטרה. בקשר לטענה הראשונה, בית הדין לעבודה דחה אותה על הסף. בפסק הדין נכתב כי הנתבעת כללה את כתב האישום המרשיע כבר בשלב ההוכחות במסגרת צירוף מסמכים.


האם הודאה בהליך הפלילי נמסרה מתוך לחץ?


לגבי הטענה השניה, בית הדין לעבודה סבר כי אין לקבל גם כאן את טענות התובע. במשפט אזרחי לא ניתן לסתור ראיות וממצאים אשר נקבעו בהליך הפלילי, אלא ברשות בית הדין ומטעמים מיוחדים שירשמו. יצוין כי העובד לא ביקש להביא ראיות לסתור הודאתו ואי לכך דין טענתו להידחות. סיבה נוספת לדחיית טענותיו מצא בית הדין לעבודה בכך שהדברים לא נתמכו בתצהיר שצורף על ידו לכתב התביעה.


כללו של דבר, פסק הדין המרשיע את העובד בעבירת גניבה ממעביד וקשירת קשר לפשע, קביל כראיה בהליך בבית הדין לעבודה. פסק דין זה שימש את השופטים בבואם לבחון את זכאותו של העובד לפיצוי פיטורים.

 

בהתאם לכתב האישום, בפברואר 2008 העמיס התובע סחורה עודפת מתוך המפעל למשאית חלוקה בשווי כולל של 14,688 ₪ והוא אמור היה בסוף יום החלוקה, לכשתימכר הסחורה העודפת, לקבל כסף עבור מעשה זה. כחודש קודם לכן, לפחות ב – 5 מקרים, ובאותה שיטה, גנב העובד סחורה מן המפעל וקיבל עבור כל גניבה כזו בין 200 ל – 600 ₪.
 

שלילת פיצויי פיטורים - שיקולים


גניבה ממעביד נחשבת כעבירה חמורה אשר פוגעת ביחסי האמון המיוחדים בין העובד למעסיקו. במקרים בהם בית הדין נדרש להכריע בסנקציה המתבקשת לנוכח עבירה זו, עומדות לנגד עיניו נסיבות המקרה בכללותן, וההקשר התעשייתי על מכלול פניו. בין היתר, השופטים בוחנים את חומרת הנזק אשר נגרם למעסיק, ההרתעה הנדרשת כלפי עובדים אחרים במפעל, משך תקופת העבודה, טיב היחסים בין הצדדים במהלך השנים, מידת האמון והאמינות ששררה בין הצדדים במשך תקופת העבודה, תרומתו של העובד למפעל ועוד. בצד כל אלה, נתונה הדעת לכך שהפיטורים לכשעצמם מהווים עונש חמור.


לסיכום,


במקרה זה, בית הדין לעבודה קבע כי מעשיו של העובד היו כה חמורים, עד אשר מצדיקים שלילה מוחלטת של פיצויי הפיטורים שלו. מעשיו של העובד חזרו על עצמם מספר פעמים ויש בשלילת פיצויי הפיטורים כדי להעביר מסר לכלל עובדי המפעל בפרט, והעובדים בכלל.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.