www.ovdim.org.il

בית הדין לעבודה אישר פיטורי אישה הריון, מדוע?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פיטורי אישה בהריון לאחר חודשיים, האם ישולמו פיצויים?

 

סעיף 9(א) לחוק עבודת נשים קובע כי מעביד לא יפטר עובדת שהיא בהריון וטרם יצאה לחופשת לידה, אלא בהיתר של שר העבודה והרווחה. כמו כן, ידוע כי השר לא יתיר פיטורים במידה וקיים חשד שהם נובעים מהיות העובדת בהריון.


בחקיקה ובפסיקה נקבעו כללים דיוניים מיוחדים לתובענות שעילתן פיטורי נשים בהריון. בית הדין לעבודה מכיר בכך שקיים קושי להוכיח באופן פוזיטיבי שהחלטה מסוימת של מעביד בקשר לעניינים שבהם אסורה הפליה, היא מחמת אחד המאפיינים שבגינם אסור להפלות. במילים אחרות – נטל ההוכחה לגבי סיבת הפיטורים מוטל על העובדת, אף פעמים רבות עובר הנטל לכתפיו של המעביד.

 

      קראו עוד בתחום:


העברת נטל ההוכחה, אימתי?

 

נטל ההוכחה עובר לכתפיו של המעסיק במקרים בהם מצליחה העובדת להניח תשתית לכאורית ראשונית המעלה חשד לפיטורים לא כשרים (לדוגמא, סמיכות זמנים בין הפיטורים לבין הגילוי על ההריון). במקרים אלו יצטרך המעביד להוכיח שהפיטורים נעשו משיקולים ענייניים שאין להם דבר וחצי דבר עם ההריון.

 

יש לציין כי אפילו אם ההריון היה רק אחד מן השיקולים (ואולי אף לא העיקרי), קיימת לפעמים עילה לפסיקת פיצויים בעבור העובדת. כמו כן, פיצויים אלו הינם בדרך כלל פיצויים בסך גבוה, שכן בית הדין לעבודה מכיר בקושי העומד בפני אישה בהריון למצוא עבודה לאחר פיטוריה כאשר היא לפני לידה. אי לכך, פעמים רבות פוסק בית הדין לעבודה פיצויים בעבור כל החודשים שנותרו עד הלידה כולל חופשת הלידה.

 

פסק דין - הפיטורים מאושרים משום שהעובדת יצרה "אווירה עכורה" במשרד


עם זאת, בית הדין לעבודה אישר הבוקר (15.2) פיטורי אישה בהריון, לאחר שהמעסיק הצליח לעמוד בנטל שהונח על כתפיו בעניין פיטוריה. העובדת הודיעה למעביד על הריונה כחודשיים לאחר תחילת עבודתה, ומיד לאחר מכן קיבלה האחרונה מכתב פיטורים. במכתב הפיטורים נאמר לעובדת כי ההתקשרות בינה לבין החברה נפסקת בגין חוסר שביעות רצון מתפקודה. בעקבות פעולה זו של המעסיק, מיהרה העובדת להגיש תביעה לביטול הפיטורים לבית הדין לעבודה.

 

      קראו גם:


החברה טענה כי לפיטוריה של העובדת היו שתי סיבות עיקריות – אחת, העובדת פוטרה מאחר שלא הוכיחה את עצמה מבחינה מקצועית כפי שהציגה עצמה בתחילת העסקתה. הסיבה השנייה לפיטורים, לטענת המעביד, הייתה כי מדובר במקום עבודה קטן והתנהלותה של העובדת, במהלך תקופת עבודתה, יצרה אוירה עכורה בין העובדים. בעל החברה הביא לעדות עובדות נוספות אשר עבדו עם התובעת, ובעדותן תמכו הבנות בטענותיו של המנהל לגבי ה"אווירה העכורה".

 

התובעת לא מצליחה להוכיח את טענותיה בבית המשפט

 

התובעת טענה כי עבדה באופן מקצועי ואף הציגה בבית המשפט מסרון בטלפון הסלולארי מבעל החנות ובו נאמר לה – "כל הכבוד". בעל החנות טען להגנתו כי מדובר במסרון אחד בתוך חודשיים של עבודה, דבר המוכיח למעשה את טענותיו כי לא היה מרוצה מעבודתה, שכן עד שהצליחה האחרונה למכור – היה זה מקרה מיוחד. כמו כן, העובדת לא השכילה להציג מסרונים נוספים או הוכחות אחרות לשביעות רצונם של בעלי הבית מעבודתה. בנוסף, העובדת הציגה מצג שווא כאילו יש לה ניסיון קודם במכירות, אך לטענותיה אלו לא היה כל בסיס.


מכל האמור לעיל, ובכפוף לעדויות שהוצגו בבית הדין לעבודה, השופטים קבעו כי פיטוריה של העובדת לא נעשו מחמת הריונה אלא היו מוצדקים ועל כן בעל החברה אינו חייב בתשלום פיצויים.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.