www.ovdim.org.il

האם ישולמו פיצויים בגין פיטורי אשת מכירות בהריון לאחר אי שביעות מהישגיה?

דרגו את המאמר

פיצויים בגין פיטורי אשת מכירות לאחר ארבעה חודשים מחמת הריון


צעירה אשר הייתה מועסקת בעסק בבעלות שתי מעצבות תכשיטים, בתור אשת מכירות, הגישה תביעה לבית הדין לעבודה בגין פיטוריה בזמן הריון. התובעת טענה כי עבדה תחת המעצבות במשך ארבעה וחצי חודשים ופוטרה כחודשיים לאחר שהודיע למעסיקותיה על הריונה. הנתבעות טענו, כמובן, כי לא היה כל קשר בין הפיטורים לבין ההריון, ומהלך הפסקת עבודתה של התובעת נבע מהישגיה הנמוכים במכירות התכשיטים.


סעיף 2(א) לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה קובע כי מעביד אינו רשאי להפלות בין עובדיו מחמת הריון בפיטורים או בפיצויי פיטורים. הוראת סעיף 9(א)(2) לחוק מוסיפה כי במידה ומוגשת מכוח חוק זה תביעה בגין פיטורים, מוטל על העובד להוכיח כי לא היה במעשיו או בהתנהגותו פגם המצדיק את פיטוריו. במקרה זה, נטל ההוכחה עובר לכתפיו של המעביד ועליו להוכיח כי פעל כשורה.


במקרה דנן, יחסי העבודה בין הצדדים נמשכו פחות מחצי שנה והתובעת לא הייתה יכולה להלין על הפרת חוק עבודת נשים (החל על נשים המועסקות שישה חודשים לפחות). לאמור, הנתבעות לא היו צריכות להשיג היתר לפיטוריה של התובעת מהממונה לחוק עבודת נשים במשרד התמ"ת.

 

די בכך שההריון היה חלק מהשיקולים


טענת ההגנה הראשונה של הנתבעות הייתה כי הוראות חוק שוויון ההזדמנויות אינן חלות עליהן וזאת משום שהן העסיקו פחות משישה עובדים. עם זאת, בבית הדין לעבודה הוכח כי תחת הנתבעות עבדו חמש עובדות קבועות (לרבות התובעת) ומעת לעת הועסקו במקום בנותיה של אחת מבעלות העסק.

 

מהעדויות בבית הדין עלה כי שלושה חודשים לפני פיטוריה של התובעת, התקיימה עם העובדת שיחת משוב ובה הביעו הנתבעות שביעות רצון מעבודתה. אחת הנתבעות העידה כי השיחה הייתה "פגישה נעימה", ואף זכור לה "שהיינו שבעות רצון וחשבנו כיצד לקדם את התובעת כדי שהיא תייצג אותנו בחוץ".

 

      קראו עוד על זכויות נשים בעבודה:

 

התובעת הוסיפה לכך בעדותה. לדבריה, "הנתבעת התקשרה אלי ואמרה לי שהייתה פגישה מצוינת, השארתי רושם מצוין ואני בדיוק מה שהן צריכות". בית הדין לעבודה קבע כי עדויות אלו הספיקו לתובעת בכדי להרים את נטל ההוכחה לגבי העדר פגם בהתנהלותה. אי לכך, הנטל עבר לכתפיהן של הנתבעות.


הנתבעות לא השכילו להראות כי הן לא היו שבעות רצון מאופן תפקודה של התובעת במהלך העבודה. המעסיקות לא ערכו עם התובעת שיחת משוב, לא הביעו בפניה אי שביעות רצון. בפסק הדין נכתב כי לאחר שמיעת הראיות סביר להניח כי הריונה של התובעת היווה את אחד השיקולים בקבלת ההחלטה על פיטוריה. השופטים ציינו כי ייתכן והתובעת הייתה מוצאת עצמה מפוטרת במועד מאוחר יותר, בכל מקרה, אם לא הייתה משפרת את מכירותיה. עם זאת, נראה כי הריונה הביא להבשלת ההחלטה על הפיטורין.


הלכה פסוקה היא כי גם כאשר עמדו לעיניו של המעסיק שיקולים לגיטימיים וחוקיים לצד השיקולים המפלים, אין בכך די. עצם העובדה שהנתבעות התחשבו בהריונה של התובעת במהלך הפיטורים, הכתימה את החלטתן ומקימה אחריות כלפיהם מכוח החוק.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.