www.ovdim.org.il

הפרת זכויות עובדים במשך תקופה של שנים - פיצויי פיטורים לאחר התפטרות?

דרגו את המאמר

האם ניתן לטעון להפרה שיטתית של זכויות עובדים לאחר שמונה שנות עבודה?


סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורין קובע כי עובד אשר התפטר מחמת הרעת תנאים מוחשית במקום עבודתו זכאי לפיצויי פיטורים. הרעת תנאים יכולה להיות גם במקרה בו המעביד מפר באופן שיטתי את זכויותיו הקוגנטיות של העובד (לדוגמא, שכר מינימום, דמי הבראה, חופשה וכדומה). עם זאת, עובד אשר מעוניין להתפטר בדין מפוטר בעקבות הפרת זכויות סוציאליות, חייב להוכיח כי התקיים קשר סיבתי של ממש בין "הרעת התנאים" לבין ההתפטרות.

 

כמו כן, מוטל על העובד להודיע למעביד על כוונתו להתפטר מחמת הנסיבות הנ"ל, ולאפשר למעסיק לתקן דרכיו. האם ניתן להתפטר לאחר שנים בגין טענות של הפרת זכויות עובדים? האם העובדה שהעובד היה מועסק במקום העבודה במשך כמעט עשור שלם, מעידה על כך שהוא "השלים" עם תנאי העסקתו הפוגעניים? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בית הדין דחה את תביעתו של אדם אשר טען כי הוא התפטר מעבודתו מחמת הרעת תנאים ועל כן הוא זכאי לפיצויי פיטורים. התובע, אשר היה מועסק בחברה הנתבעת במשך למעלה מ-8 שנים, טען כי הוא התריע בפני מנהלי החברה פעמים רבות בנוגע לפגיעה בזכויותיו.


לדבריו, רק לאחר שקצו כל הקיצין, והגיעו מים עד נפש, לא נותרה לו כל אפשרות אלא להתפטר בדין מפוטר. החברה טענה, מנגד, כי התובע התפטר מרצונו החופשי וזאת בעקבות ויכוח אשר נתגלע בין מנהלי החברה לבינו בעניין הפרות משמעת. כמו כן, החברה הוסיפה כי היא הייתה מעוניינת שהעובד ימשיך ויעבוד אצלה, ואף ניסתה לסיים את המחלוקות בהסכמה הדדית.

 

לא הייתה הרעת תנאים והייתה הסכמה לאופי ההעסקה


בית הדין האזורי לעבודה קבע כי לא הייתה כל הרעה בתנאי עבודתו של התובע. בפסק הדין נכתב כי העובדה שהתובע עבד במקום העבודה במשך יותר מ-8 שנים אומרת דרשני. "התובע קיבל את תנאי העסקתו כפי שהם", נכתב בפסק הדין. כמו כן, התובע לא נתן לחברה הנתבעת הזדמנות אמיתית לתקן את הטענות המדוברות והוא אף הודה בשלב מסוים כי הוא התכוון להתפטר ללא קשר לעמדת החברה.

 

למעשה, לא הוכח קשר סיבתי בין ההתפטרות לבין ה"הרעה בתנאי העבודה". יתרה מכך, בית הדין לעבודה בחן עמוקות את טענות התובע ודחה את מרביתן – גם מבחינה משפטית.


לסיכום, מהלך של התפטרות בדין מפוטר, מומלץ כי יעשה במקביל לקבלת ייעוץ משפטי. עורכי דין העוסקים בתחום זה יכולים לסייע לעובד לנווט את מהלכיו באופן כזה אשר יקום הקשר הסיבתי בין ההתפטרות לבין הרעת התנאים.

 

לדוגמא, כדאי לשלוח מכתב למעסיק, מנוסח היטב, אשר כותרתו הרעת תנאים מוחשית במקום העבודה. כמו כן, במכתב זה מומלץ לצרף הודעה לכך שאם הדברים לא יסתדרו בזמן סביר, לא תהיה לעובד ברירה אלא לעזוב את מקום העבודה. מיותר לציין כי חשוב לדאוג שהטענות המופנות כנגד המעסיק נשענות על החוק, ההסכם הקיבוצי החל על הצדדים, נוהג במקום העבודה וכדומה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.