www.ovdim.org.il

העסקת עובדים יהודים בשבת - האם קנס?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 1.7 מתוך 5

העסקת עובדים בשבת, האם עבירה פלילית?


חוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי מדי שבוע זכאי עובד לפחות ל-36 שעות רצופות של מנוחה שבועית. עבור עובד יהודי, לעניין זה, תכלול המנוחה השבועית את יום שבת. סעיף 9 לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי העסקת עובד בימי המנוחה השבועית הינה אסורה, וזאת כל אימת שהיא לא הותרה לפי סעיף 12 לחוק. סעיף זה מאפשר התרת העסקת עובד ביום המנוחה, בהתאם להיתר משר התמ"ת ובתנאים הקבועים בסעיף.

 

סעיף 26(א) לחוק מוסיף וקובע כי מעביד אשר מפר את הוראות החוק בעניין זה צפוי לסנקציה כספית ואף מאסר בפועל. אחריותו של המעביד מתרחבת בסעיף 27 לחוק גם בנוגע למנהלי חברה, מנהלי אגודה וחברי הנהלה.


עם זאת, הוראות החוק אינן חלות על עובדים כגון שוטרים במשטרת ישראל, עובדי מדינה אשר תפקידם מחייב עבודה מחוץ לשעות העבודה הרגילות, עובדי דיג ויורדי ים, אנשי צוות אוויר, עובדים בתפקידי הנהלה, עובדים בתפקידים הדורשים מידה מיוחדת של אמון אישי, ועובדים שנסיבות עבודתם אינן מאפשרות למעביד פיקוח על שעות העבודה והמנוחה.

 

חוק חברתי ולא חוק דתי


חוק שעות עבודה ומנוחה הוגדר לא אחת בתור אבן פינה בדיני העבודה במשפט הישראלי. תכליתו הינה בעלת חשיבות רבה והוא נועד להעניק לעובדים רשת הגנה על זכויותיהם כעובדים וכבני אדם. חשיבות השמירה מצד המעביד על יום המנוחה השבועי נחשבת לאחת מהתכליות המהותיות בחוק זה. הרציונאל איננו דווקא דתי אלא חברתי.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בבג"צ 2073/91 תיאטראות ישראל בע"מ נ' עיריית נתניה (לא פורסם) נאמר כי "ראוי לייחד יום מנוחה שבועי לכל אדם כדי שיוכל לנוח בו ממלאכתו, לשהות עם משפחתו או בחברת ידידים ולהתפנות לנופש ולבידור לפי בחירתו והעדפותיו". בפסק דין אחר נכתב כי "חוק שעות עבודה ומנוחה אינו חוק דתי ומדובר אפוא בחוק חברתי מובהק".


למרות שקיים סייג לגבי החלת החוק על מנהלים ותפקידי הנהלה, המגמה בפסיקה היא לפרש בצמצום חריג זה. הרציונאל העומד מאחורי פרשנות מצומצמת זו הוא שיותר עובדים יכללו במסגרת החוק, ופחות עובדים יוצאו ממנו.


פרשת בסט ביי


בשנת 2008 קיבל עניין זה ביטוי במסגרת כתב אישום אשר הוגש כנגד רשת בסט ביי, בגין העסקת שבעה עובדים יהודים בשבת בסניף הרשת ליד קיבוץ געש. רשת בסט ביי, ומנהלה, נקנסו בגין העסקה בלתי חוקית זו בכ-90,000 שקלים. מדובר אפוא בקנס הגבוה ביותר אשר היה ניתן להטיל על הרשת לפי חוק. בנוסף, הוטל על המנהל קנס נוסף בסך 36,000 שקלים.

 

בית הדין לעבודה קבע כי הקנס החמור במקרה זה נובע בגין הפרה קודמת של הוראות החוק. המעידה הנוספת העידה על שיטתיות הפרת החוק מצדם של הנאשמים, נכתב בגזר הדין. זאת ועוד, השופט הוסיף כי הטלת קנסות כספיים על גופים כלכליים נועדה להבהיר לאחרונים כי העבירה איננה כדאית. דהיינו, בהעמדת הנזק אל מול התועלת, טוב יעשו העסקים אם ימנעו מהעסקת עובדים יהודים ביום המנוחה השבועי.


הנאשמים ניסו לטעון כי העובדים המדוברים זכו ליום חופשה חלופי אך טענה זו נדחתה על ידי בית הדין לעובדה. בהכרעת הדין נכתב כי הרעיון העומד מאחורי יום המנוחה השבועי איננו רק מנוחה גרידא לעובד, אלא אפשרות להימצא בחיק המשפחה במקביל לחופשת הילדים ו\או בן\בת הזוג.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.