www.ovdim.org.il

70,000 שקלים קנס בגין העסקת עובדים בשבת

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

קנס בסך 70,000 שקלים בגין העסקת עובדים יהודים בשבת

 

ת"פ 97-10


בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קבע כי חנות ומנהלה ישלמו קנס בסך 70,000 שקלים וזאת בעקבות העסקתם של עובדים בשבת בניגוד לחוק. בפסק הדין נקבע כי הקנס הגבוה אשר הוטל על הנאשמים במקרה דנן נועד להרתיע מעסיקים מפני עבירות על חוק שעות עבודה ומנוחה.

 

מדובר בכתב אישום אשר הוגש כנגד החנות ומנהלה על ידי משרד התמ"ת. בכתב האישום נטען כי הנאשמים, חנות למכירת מוצרי טיפוח מים המלח, ומנהלה, העסיקו ביום שבת שתי עובדות אשר אחת מהן הייתה קטינה. דהיינו, מדובר היה בהפרת שני חוקים, חוק עבודת נוער, וחוק שעות עבודה ומנוחה. השופט, אייל אברהמי, קבע כי יש להרשיע את הנאשמים ולהטיל עליהם קנסות משמעותיים.

 

      קראו עוד על עבודה בשבת:

 

"תכליתו של האיסור להעסיק יהודי בשבת (או כל עובד שאינו יהודי ביום המנוחה השבועי שלו) נובעת מאופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", נכתב בפסק הדין, "מבחינה יהודית, החוק נועד לשמור על צביונו של יום השבת במדינת ישראל. מבחינה דמוקרטית, יש בכך דאגה של ממש לרווחת הפרט ולזכויותיו הבסיסיות של כל אדם ועובד". השופט הוסיף כי המחוקק, בבואו לקבוע עיקרון של יום מנוחה שבועי, ניסה לקיים שתי מטרות עיקריות:

מטרה חברתית לפיה ראוי שעובדים במשק הישראלי ייהנו מיום חופשה במהלכו יוכלו לנוח מטרדות השבוע ולבלות זמן איכות בחיק קרוביהם, חבריהם ובני משפחתם.

 

מטרה מוסרית לפי ראוי לשמור, במדינת ישראל, על אחד מעקרונות המסורת היהודית החשובים ביותר – השבת.

השופט הדגיש כי חוק שעות עבודה ומנוחה איננו אפוא חוק דתי. מדובר בחוק חברתי אשר ייחד את יום המנוחה השבועי לשבת מתוך הזיקה של מדינת ישראל לדת היהודית וללאום היהודי.

 

גם חיים נחמן ביאליק


השופט אברהמי לא עצר כאן והחליט להיתלות על אילן גבוה תוך הבאת דברים שנאמרו בנוגע לעבודה בשבת על ידי המשורר הלאומי, חיים נחמן ביאליק. כותב ביאליק - "אבותינו לא נמאסו עליהם שבתותיהם ומועדיהם, אף על פי שחזרו עליהם כל ימי חייהם כמה וכמה פעמים בנוסח אחד. הם מצאו בהם כל פעם טעם חדש ואתערותא חדשה. ויודע אתה מפני מה? מפני שהייתה בהם לחלוחית וברכת החג שכנה בנפשם. אלה שאינם מוצאים טעם בחגים ובמועדים, סימן שנפשם ריקה ותוכם חול, ולאלה אין תקנה" ("ספר השבת", עמ' 519).


דברים ברוח זו אמר המשורר הלאומי גם כאשר נדרש להתייחס לחילול שבת המוני בקיבוץ גבע. ""ארץ ישראל בלי שבת לא תיבנה אלא תיחרב, וכל עמלכם יהיה לתוהו. עם ישראל לא יוותר לעולם על השבת, שהיא לא רק יסוד קיומו הישראלי, אלא גם יסוד קיומו האנושי", כתב ביאליק, "בלי שבת אין צלם אלקים וצלם אנוש בעולם. אילו הייתה העבודה תכלית לעצמה הרי אין מותר לאדם מן הבהמה. כל עמי התרבות קבלו מיד ישראל. בצורה זו או אחרת, את יום המנוחה, והיא שעמדה להם ללבוש צורת אדם במקצת. בלעדיה היו כולם עומדים בפראותם. השבת ולא התרבות של תפוחי זהב או תפוחי אדמה היא ששמרה על קיום עמנו בכל ימי נדודיו, ועתה בשובנו לארץ אבות, הנשליכנה אחרי גונו ככלי אין חפץ בו?".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה לפיצויים בגין שימוע שנערך למראית עין בלבד

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

הרעה מוחשית בתנאים עקב הפחתת שעות העבודה

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

מאבטח שעבד בשירות המדינה הגיש תביעה בגין הפרשי שכר

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

כתב אישום בגין העסקת נערים בעבודה בפיצרייה בשעות בלילה

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

פיצוי למנהלת חשבונות בגין פיטורין שלא כדין ללא עריכת שימוע

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מפעיל באגר שפוטר לאחר ארבעה חודשים דרש פיצויי הלנת שכר

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

האם יש לחייב את משרד החינוך לשבץ את המורה במשרה מלאה?

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.