www.ovdim.org.il

המשרד לאיכות סביבה פיטר אישה בהריון בניגוד לחוק

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

משרד איכות הסביבה הפר את חוק עבודת נשים

בית הדין לעבודה קבע כי המשרד לאיכות הסביבה ישלם פיצויים לעובדת אשר פוטרה כאשר היא בהריון, בניגוד לחוק עבודת נשים, בסך כולל של 52 אלף שקלים.

התובעת עבדה במשרד לאיכות הסביבה כמזכירה בלשכתו של השר להגנת הסביבה, שלום שמחון, כאשר משרתה הייתה משרת אמון. לאחר הפסקה של חודשיים בסוף שנת 2005, חזרה התובעת לעבוד במשרד כמנהלת לשכת השר דאז, גדעון עזרא (גם משרה זו הייתה משרת אמון).

 

      קראו עוד בתחום:


הממונה לחוק עבודת נשים לא מאשרת את הפיטורים

 

התובעת טענה כי הודיעה על הריונה בסוף יוני 2006, ובאותו היום הודע לה על ידי מנהלת הלשכה כי בכוונת המשרד לסיים את העסקתה. המשרד פנה לממונה על עבודת נשים, רק לאחר הודעת הפיטורים, וזו סירבה להתיר את פיטוריה של העובדת. הממונה לחוק עבודת נשים כתבה בתגובתה כי לא מתקיים כל קשר סיבתי בין הפיטורים לבין התנהלותה של העובדת.

 

אי לכך, המשרד העביר את התובעת לתפקיד אחר ובמהלך חופשת הלידה אליה יצאה בתום ההריון, הודיעה לה מנהלת הלשכה כי עבודתה תופסק כליל. בעקבות פיטורים אלו הגישה העובדת תביעה לבית הדין לעבודה ובה עתרה לתשלום פיצויי פיטורים, פיצויים בעקבות אובדן השכר ודמי הלידה, ופיצויים בגין עוגמת הנפש.

המשרד לאיכות הסביבה טען כי התובעת לא מילאה אחר הוראות הממונים עליה, אך לא הצליח להוכיח את טענותיו.

 

לדוגמא, המשרד טען כי התובעת לא הופיעה באחד הימים לעבודה, למרות שהייתה אמורה לעשות כן, אך התובעת השכילה לסתור טענתו זו על ידי הצגת חוזה העסקה שנחתם באותו היום בינה לבינו. דוגמא נוספת - המשרד טען כי התובעת הקפידה להיעדר מחמת מחלה ולהציג אישורים רטרואקטיביים. עם זאת, האישורים הרפואיים שהוצגו בבית הדין לעבודה היו כולם אישורים אותנטיים ותקפים. 

 

המשרד לאיכות הסביבה לא מביא את המנהלות הרלבנטיות לעדות


למעשה, בדיון בבית המשפט הסתבר כי מערכת יחסים עכורה התגלעה בין התובעת לבין מנהלת הלשכה והממונה על תחום משאבי האנוש. עם זאת, המשרד לאיכות הסביבה לא השכיל להביא את השתיים לעדות וכל טענותיו נשענו על עדות שמיעה של עובדת אחרת. בית הדין לעבודה ציין את חולשתה של עדות שמיעה בהליך המשפטי לעומת עדות ממקור ראשון, וקבע כי אי הבאת המנהלות הרלבנטיות להעיד פוגעת באמינות טענות המשרד הממשלתי.

 

      קראו עוד בתחום:


בית הדין לעבודה מתח ביקורת על התנהלותו של המשרד לאיכות הסביבה, גם בנוגע להליך פיטוריה של התובעת (לדוגמא, בקשת אישור הפיטורים מהממונה לחוק עבודת נשים רק לאחר ההודעה לעובדת) וגם בגין טענותיו בבית הדין שנטענו רובן על פי עדות השמיעה.

אי לכך, בית המשפט קבע פיצויים לתובעת באופן הבא:

 

  • שכר עבור 45 יום לאחר סיום חופשת הלידה וכן תשלום בגין 30 דמי הודעה מוקדמת על סך 10,422 ₪. סכום זה ישולם תוך 30 יום מיום מתן פסק הדין וישא הפרשי הצמדה וריבית מיום סיום יחסי עובד-מעביד (23.3.07) עד ליום התשלום בפועל.
  • הפרש פיצויי פיטורים בסך 6,712 ₪. סכום זה ישולם תוך 30 יום מיום מתן פסק הדין וישא הפרשי הצמדה וריבית מיום סיום יחסי עובד-מעביד (23.3.07) עד ליום התשלום בפועל. התביעה לפיצויי הלנה נדחית.
  • פיצויים בגין נזק שאינו ממוני בגובה 25,000 ₪.
  • בגין עוגמת נפש סך של 10,000 ₪.
לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.