www.ovdim.org.il

הלנת פיצויי פיטורין לאחר התפטרות בגין מצב רפואי, האמנם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

הלנת פיצויי פיטורים בעקבות התפטרות לאחר מצב בריאותי

 

מעבידים רבים נוטים שלא לשלם את פיצויי הפיטורים כחוק, ותביעות רבות בעניין תשלום זה מונחות לפתחם של בתי הדין לעבודה מדי יום. במקום בו יעלה בידו של העובד להוכיח כי תשלום הפיצויים נעשה שלא כדין, למרות שהמעביד ידע על מחויבות זו, יכול התובע לטעון גם להלנת פיצויי פיטורים

 

טענת המגן הנפוצה ביותר של מעבידים הנאשמים בהלנת פיצויי פיטורים היא - תום לב. דהיינו, הפיצויים לא שולמו בשל מחלוקת אמיתית בין הצדדים לגבי זכותו של העובד לפיצויי פיטורים.

 

      קראו עוד פסקי דין בתחום:

 

האם מעביד רשאי להלין פיצויי פיטורים כאשר עובד עוזב את עבודתו מחמת מצב בריאותי (וזכותו לפיצויים הינה מתוקף חוק פיצויי פיטורים)?

 

על מי מוטל נטל ההוכחה?

 

הנטל להוכיח כי קמה סמכותו של בית הדין להפחית או לבטל פיצויי הלנת פיצויי פיטורים, על פי סעיף 20(ד) לחוק הגנת השכר, התשי"ח-1958, מונח על כתפיו של המעסיק. על פי רוב, טענה זו עולה כאשר קיימת מחלוקת כגון - האם העובד פוטר או התפטר, האם התקיימו יחסי עובד מעביד בין הצדדים ועוד.

 

מן החקיקה והפסיקה ידוע שעובד אשר מתפטר מחמת מצב בריאותי, גם במידה והוא עובר למקום עבודה חדש ההולם את מצבו הרפואי, קיימת לו זכאות לפיצויי פיטורים. האם אי תשלומם של פיצויי הפיטורים מחמת המצב הבריאותי, הינו כהלנתם על ידי המעביד?

 

דוגמא לפסק דין

 

סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה, לאחר שסוכן מכירות (שעבודתו כללה נסיעות רבות ומאמץ פיסי של תשע שעות עבודה ביום) נאלץ להתפטר לאחר שעבר תאונת דרכים קשה. העובד טען כי המעסיק הבטיח לו את תשלום הפיצויים אך לא עמד בהבטחתו, לפיכך לא נותרה לו ברירה אלא לפנות לערכאות המשפטיות.המעסיק טען כי פיצויי הפיטורים לא שולמו לעובד משום שנתגלעה מחלוקת אמיתית בין הצדדים בנוגע לזכאותו של האחרון לפיצויים.

 

      קראו גם:

 

בעל הבית טען כי חשב שהתפטרותו של העובד נעשתה מרצון (למרות שהייתה מחמת מצב בריאותי) ואינה מזכה אותו בפיצויים. כמו כן, המעביד הוסיף כי גם אם ההתפטרות נעשתה מחמת מצב בריאותי, העובדה שהעובד התחיל לעבוד בעבודה חדשה מעמידה את סוגיית זכאותו לפיצויים בספק.

התובע טען (בצדק) כי דרישת החוק לעניין חילוקי הדעות שיש בהם ממש, היא כי בית הדין ישתכנע בכך על פי אמת מידה אובייקטיבית. לטענתו, לא די באמונתו הסובייקטיבית של מעביד לעניין זה, קל וחומר כאשר זכותו לפיצויי פיטורים הייתה ידועה למעביד באופן ברור.

 

המכתב תיאר את סיבת ההתפטרות במפורש

השופטים קבעו כי אין לקבל את טענות החברה בדבר "חילוקי דעות שיש בהם ממש" לעניין זכאותו של התובע לפיצויי פיטורים. בפסק הדין נכתב כי צריך היה להיות ברור לחברה שהתפטרות התובע הייתה לרגל מצבו הרפואי וקמה לו זכאות לפיצויי פיטורים על פי סעיף 6 לחוק.

בית המשפט אימץ את גרסת התובע לעניין נסיבות כתיבת מכתב ההתפטרות, וקבע שהדבר נעשה בעקבות הבטחה של בעל הבית בדבר פיצויי הפיטורים. עם זאת, גם ללא הבטחה כזו, החברה הייתה אמורה לדעת מנוסח מכתב ההתפטרות, שהמהלך בא לרגל מצבו הבריאותי של העובד.

 

השופטים קבעו כי טענת החברה שהתובע הודיע שבדעתו לעבור לעבוד בחבר אחרת (בה התנאים היו נוחים בהרבה) לא העמידה מחלוקת של ממש באשר לזכאותו של האחרון לפיצויים. בפסק הדין צוין כי התובע הבהיר שמדובר בעבודה תובענית פחות התואמת את מצב בריאותו.

כאמור לעיל, השופטים קבעו כי אין הם סבורים שהחברה העמידה כל חילוקי דעות ממשיים בעניין זכותו של התובע לפיצויי פיטורים על פי חוק. אי לכך, השופטים פסקו שהתובע זכה לפיצויי פיטורים בסך 18,452 ₪, בצירוף פיצויי הלנת פיצויי פיטורים בסך 11,902 ₪, ובסה"כ 30,354 ₪.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.