www.ovdim.org.il

קיום יחסי עובד מעביד בעת הכשרה מקצועית של סטודנט

דרגו את המאמר

יחסי עובד מעביד בין סטודנט למכון מקצועי בתקופת הכשרה במהלך הלימודים


אחד התנאים הבסיסיים והכרחיים לשם הוכחת יחסי עובד מעביד הינו כי המטרה העיקרית אשר לשמה התקשרו הצדדים הייתה לשם ביצוע עבודה. ביצוע העבודה צריך אפוא להיות המטרה המרכזית ולא תוצאה אשר נלווית להשגת מטרה אחרת. לדוגמא, בפסקי דין רבים אשר ניתנו בבית הדין לעבודה ובבג"צ, נקבע לא אחת כי חייל בשירות קבע אינו עובד מדינה, וכן לא מתקיימים יחסי עבודה בין חבר אגודה שיתופית לאגודה השיתופית.

 

      קראו עוד בתחום:

 

ישנם שורה של מבחני עזר אשר מסייעים לבתי הדין לעבודה לעמוד על מערכת היחסים בין הצדדים. למבחנים אלו אין כל משמעות במידה והסוגיה אינה עומדת ב"מבחן ההתקשרות". דהיינו, שהצדדים התקשרו האחד עם השני לשם המטרה העיקרית של ביצוע עבודה. לדוגמא, במקרה אשר נדון בבית הדין הארצי לעבודה, לא הוכרו יחסי עובד מעביד בין מפעל לבין אדם בעל מוגבלות אשר עבד במפעל כעשר שנים.

 

בפסק דין זה נקבע, על ידי הנשיא (בדימוס) סטיב אדלר, כי היות ויכולת עבודתו של ה"עובד" הייתה פחותה מ-20%, אין מדובר בעובד אלא במשתקם. דהיינו, המטרה העיקרית של ההתקשרות הייתה סיועו בשיקומו של המערער, ואין עסקינן ביחסי עובד מעביד.

 

סטודנטים בתקופת הכשרה - האם עובדים שכירים?


שלושה סטודנטים למדו טכנולוגיה רפואית במכללה. במסגרת לימודיהם נדרשו הסטודנטים לסיים בהצלחה הכשרה מקצועית באחד המכונים הפרטיים או בתי החולים העוסקים בתחום. הסטודנטים נדרשו, במסגרת לימודיהם, להגיש פרויקט גמר. יש לציין כי פרויקט הגמר הינו תנאי הכרחי לקבלת תעודת הנדסאי. זאת ועוד, על מנת לקבל תעודת טכנולוג רפואי, חייב הסטודנט לסיים בהצלחה הכשרה מקצועית.

 

האם עבודתם של הסטודנטים, במכון רפואי כחלק מפרק ההכשרה בלימודים, הינה עבודה אשר שכרה בצידה? האם זכאים הסטודנטים לשכר בגין תרומתם למכון הרפואי במשך כ-10 חודשים, אם לאו.

 
      בית הדין לעבודה קבע כי הסוגיה הנ"ל תיפתר עם מענה לשאלות הבאות:

  • האם מטרת ההתקשרות של הסטודנטים והמכון הרפואי הייתה לשם יצירת יחסי עבודה?
  • האם מדובר בהכשרה אשר אופייה כהכשרה המועברת במוסד לימודי או כהכשרה במסגרת יחסי עובד מעביד?
  • מה היה משך ההכשרה, היקף השעות, והאם התאפשר למתמחים לעבוד במקביל להכשרה?
  • האם המכון הרפואי הפיק רווח מהכשרתם של הסטודנטים?


מה הייתה כוונת הצדדים בבסיסה של ההכשרה?


בית הדין לעבודה בחן את טענות התובעים וקבע כי יש לדחות את התביעה. בפסק הדין נכתב כי במהלך תקופת ההכשרה של הסטודנטים במכון הרפואי, לא התקיימו יחסי עובד מעביד בין הצדדים, לפיכך, נקבע כי התובעים אינם זכאים לשכר מינימום ו\או זכויות עובדים מתוקף משפט העבודה בגין עבודה זו.

 

ראשית, נקבע כי מטרת ההתקשרות של הסטודנטים עם המכון הרפואי הייתה הכשרה לשם קבלת תעודת גמר, ולא מתוך כוונה ליצור מערכת של עובד ומעביד. כמו כן, נקבע כי מדובר בתקופת הכשרה אשר הייתה חלק מתוכנית הלימודים של התובעים.

 

בית הדין לעבודה התייחס גם לכך שהבחירה במקום בו תועבר ההכשרה נעשתה ללא ראיון מצד המכון הרפואי או בית החולים, ונקבעה על ידי המכללה לפי בקשתו של הסטודנט (על פי רוב, בהתאם למקום מגורים). בנוסף, נקבע המכון הרפואי הוכיח כי התובעים לא ביצעו עבודה בפועל, אלא הכשרתם הייתה לימודית בעיקרה. עבודתם נעשתה באופן תמידי בפיקוח טכנולוג מוסמך, ולא ניתנה להם האפשרות לפעול באופן עצמאי.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - יחסי עובד מעביד

השוחט זומן לשיחה עם המנהל ובסופה נמסר לו מכתב פיטורין, אולם מנגד טען המעסיק כי התובע בחר להתפטר מרצונו החופשי.  

עובדת זרה ממולדובה שהועסקה כמטפלת סיעודית לנכה בעלת שיתוק מוחין, הגישה תביעת פיצויים נגד המעסיקה.  

המעסיקים תבעו את העובדים בגין עוולת לשות הרע, בעקבות פרסומים פוגעניים בדף הפייסבוק שלהם.  

התובעת עבדה ברשת למוצרים לעיצוב הבית ומתנות, במשך שבע שנים. בתחילה כמוכרת שכירה ובהמשך כמעצבת עצמאית. מהן זכויותיה לאחר הפסקת היחסים? 

מנהל העבודה פוטר לאחר חודש וחצי, ללא שימוע ובניגוד לתנאי החוזה, לכן הגיש תביעה כנגד המעסיק.  

מורה ליוגה שפוטרה בשל הרעה בתנאים, הגישה תביעה על מנת שתקופת עבודתה כעצמאית תוכר כתקופה של יחסי עובד ומעביד. 

רופאת השיניים טענה כי היא עבדה כשכירה במרפאת שיניים, מנגד טענה המרפאה כי היא הועסקה כעצמאית. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.