www.ovdim.org.il

מהי הטרדה מינית מילולית במקום העבודה?

דרגו את המאמר

הטרדה מינית מילולית במקום העבודה


המקרה הקיצוני של הטרדה מינית הינו, כמובן, פגיעה גופנית. פגיעה כזאת תהיה, בדרך-כלל, גם עבירת פלילית ועלולה להביא להגשת כתב אישום בנוגע לעבירות כגון תקיפה, מעשה מגונה ואונס. במקרה בו מדובר ביחסי עבודה, הדין הפלילי אינו מבטל את הדין המשמעתי. אדם שהועמד לדין פלילי בגין עבירה כזאת, גם אם הורשע בעבירה, עדיין אפשר להעמידו לדין משמעתי בגין הטרדה מינית.

 

      קראו עוד בתחום:


אולם, במקרה קיצוני כזה, המעשה הפלילי בולע, כביכול, את ההטרדה המינית. למשל, במקרה של מעשה מגונה, מעשה זה עצמו יכול להוות התנהגות שאינה הולמת. במידה והורשע אדם בעבירה פלילית של מעשה מגונה, או בעבירה דומה, אפשר שתהיה בכך גם עבירת משמעת "שיש עמה קלון".

 

עבירה מילולית, מהי?


מהו דינה של הטרדה מינית הנעשית באופן מילולי. עובדות רבות מוצאות עצמן חשופות להטרדה מסוג זה מדי יום במקום העבודה. הטרדה מינית מילולית יכולה להיות בדרך של התנהגות (ניסיונות ל"חיבוקים ידידותיים") או מילים (מחמאות על מראה, הזמנה לפגישה אחרי שעות העבודה, טלפונים העוסקים בנושאים שאינם מקצועיים ועוד).

 

      קראו גם בתחום:

 

במקרים כאלה נוטים בתי המשפט להבחין בין מקרה חד-פעמי, ובמיוחד כאשר לפי הנסיבות האופי המיני של המגע מוטל בספק. עם זאת, כאשר ההטרדה חוזרת על עצמה פעמים אחדות, יכולה היא להיחשב כהטרדה מינית (אלא אם נעשתה בהסכמה).


הטרדה מינית בדרך של מגע גופני מלווה לעתים קרובות בהטרדה מינית בדרך של ביטוי מילולי. ההטרדה הגופנית וההטרדה המילולית הן שתי צורות של הטרדה, שיכולות להצטרף זו אל זו, אך יש להן גם קיום נפרד זו מזו. הטרדה מילולית יכולה, כשהיא לעצמה, להגיע כדי הטרדה מינית.

 

יחסים בתמורה לקידום או שמירה על תנאים


כאמור, סוג שכיח של הטרדה מילולית נקרא בשם זה-תמורת-זה (quid pro quo): יחסי-מין תמורת שיפור בתנאי העבודה או בתנאי הלימודים, או מניעת הרעה בתנאים הקיימים. ישנם גם סוגים אחרים של הטרדה מילולית.

 

לדוגמא, אפשר שהטרדה כזאת תבוא לידי ביטוי בדרישות או בהצעות חוזרות ונשנות לקיום יחסי-מין, או קשר אינטימי אחר, ללא קשר לתנאי העבודה או הלימודים וללא הבטחה של תמורה חומרית או אחרת.


ביטויים בעלי אופי מיני גס וכיוצא באלה התבטאויות בעלות אופי מיני שיש בהן כדי להעכיר באופן ממשי את סביבת העבודה או הלימודים או לפגוע באופן אחר ביכולת לתפקד כראוי בסביבה זאת. בהתאם למושא ההטרדה, הטרדה מילולית יכולה להיות אישית או סביבתית.

 

כמו כן, בתי המשפט הכירו בכך שתיתכן גם הטרדה מינית המתבטאת במעשה שאינו בגדר מגע גופני או ביטוי מילולי, כגון תליית תמונות פורנוגרפיות במקום העבודה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.