www.ovdim.org.il

מעביד מחויב לערוך בירור בנוגע להטרדה מינית גם לאחר התפטרות

דרגו את המאמר

חובות של מעביד לברר תלונה בגין הטרדה מינית לאחר תום יחסי העבודה

 

הטרדה מינית בעבודה הינה, לצערנו, תופעה נפוצה במקומות עבודה רבים בישראל. על פי סקרים אשר נערכו בעניין זה, עולה כי נשים רווקות רבות מוטרדות מינית במקום העבודה. הטרדה מינית זו יכולה לבוא לידי ביטוי מבחינה מילולית ומבחינות נוספות כגון פגיעות תעסוקתיות או כלכליות.

 

תקנה 6(ט) לתקנות למניעת הטרדה מינית בעבודה (חובות המעביד) קובעת כי המעביד חייב לפעול לבירור טענה בדבר הטרדה מינית בעבודה, גם כאשר לא הוגשה תלונה בעניין זה. על פי התקנה, המעביד חייב לנקוט יוזמה ולפעול לבירור המקרה על ידי האחראי להטרדה מינית בעבודה.

 

      קראו עוד בתחום זה:

 

במסגרת אחריותו זו, על המעביד ליידע את המתלוננת בדבר הטיפול אשר הוא מעניק למקרה ועניין זה צריך להיעשות על ידו באופן מיידי וללא דיחוי. האחראי למניעת הטרדה מינית בעבודה אמור להגיש למעביד דו"ח לגבי ממצאי הבירור תוך שהוא מצרף לדו"ח המלצות בדבר המשך הטיפול במקרה.

 

במקרה שהונח לפתחו של בית הדין לעבודה, נבחן ביצוע תקנה זו על ידי חברה. התובעת הועסקה בתור סוכנת מכירות בחברה במשך כשנה עד להתפטרותה. לטענתה, מנהל השיווק בחברה, אשר היה האחראי הישיר עליה, הטריד אותה מינית. התובעת טענה כי החברה ומנכ"ל החברה חייבים בפיצויים עבורה וזאת משום התנהלותם הלוקה בטיפול במקרה.

 

בירור לאחר התפטרות?

 

החברה טענה כי לא קיימת חובה עליה לבדוק את המקרה לאחר תום יחסי עובד מעביד בין הצדדים. בית הדין לעבודה דחה טענה זו בקובעו כי תכליתו הברורה של החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה הינה למנוע מקרים שכאלה במקום העבודה. כמו כן, הרציונאל העומד מאחורי החוק הינו למנוע הישנות מקרים של הטרדה מינית בעובדה, גם כאשר יחסי העבודה בין הצדדים הסתיימו.

 

במקרה דנן, העובדת העלתה את טענות ההטרדה המינית לאחר תום יחסי העבודה בין הצדדים. עם זאת, המטריד המשיך לעבוד בחברה בתפקיד בכיר. בית הדין לעבודה קבע כי על מנת להגיע למילוי תכליתו של החוק, יש להטיל על החברה אחריות לברר את המקרה גם חרף העובדה שמדובר ב"נחלת העבר".

 

 

הרציונאל לכך הינו החשש כי מי שהעז להטריד מינית עובדת בעבר, עלול לבצע הטרדה מסוג זה בעתיד. כאשר מדובר במנהל בכיר, עלולה התנהגותו להשליך על עובדים עליהם הוא ממונה והטרדות מיניות עלולות להיות חלק מפעילותה של החברה.

 

לסיכום, על המעביד מוטלת חובה לפעול לבירור מידי של מקרי הטרדה מינית בעסקו, זאת ללא קשר לקיום יחסי עובד מעביד בין הצדדים, וכל אימת שהעובד המטריד עודנו מועסק בחברה. אי לכך, נפסק כי החברה תפצה את התובעת בסך של 4,970 ₪ שהינו פיצויי ללא הוכחת נזק.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.