www.ovdim.org.il

לא כל הקנטה בשל נטיות הומוסקסואליות היא הטרדה מינית בעבודה

דרגו את המאמר

הקנטות הדדיות בעלות קונוטציה מינית אינן הטרדה מינית


החוק למניעת הטרדה מינית אוסר על הטרדה מינית בעבודה. סעיף 3 לחוק קובע שורה של התנהגויות העולות כדי הטרדה מינית. סעיף 6 מוסיף וקובע כי מדובר בעוולה אזרחית אשר בעטייה רשאי הנפגע לעתור לפיצויים בבית הדין לעבודה (גם ללא הוכחת נזק). המעבידים מחויבים, לפי החוק, לנקוט באמצעים סבירים ושונים, על מנת למנוע הטרדה מינית. מעבידים שלא יהיו יפעלו כאמור, ייתכן ויימצאו עצמם אחראים אף הם להטרדה המינית.


עובד בחברה המעניקה סיורים טען כי הוא נאלץ להתפטר בגין הטרדה מינית בעבודה ותביעה בעניין הוגשה על ידו לבית הדין. בתביעה טען התובע כי במהלך אחד הטיולים הקניט אותו אחד המדריכים האחרים, תוך שהוא רומז על נטיות מיניות בהן הוא מחזיק – לכאורה. בית הדין לעבודה קבע כי דין התביעה להידחות וזאת משום שהוכח כי מדובר בהקנטות הדדיות, אשר נעשו בהומור, ותו לא.

 

"מסכת ילדותית של התגרויות" איננה הטרדה מינית


"מן המתואר בראיות שהובאו בפנינו עולה תמונה של מסכת ילדותית של התגרויות והקנטות, אשר בינה לבין החוק למניעת הטרדה מינית אין ולו כלום", נכתב. בית הדין הארצי לעבודה התייחס להגדרה של הטרדה מינית בעבר ונקבע אמנם כי בישראל המושג הטרדה מינית כולל סוגים שונים של מעשים אסורים וקשת רחבה של התנהגויות, אך לא כל הלצה הומוריסטית יכולה לעלות כדי הטרדה מינית.

 

      קראו עוד על הטרדה מינית בעבודה:


הלכה פסוקה היא כי כל התנהגות אשר נטען כי היא הטרדה מינית נבחנת לגופה. בחינה זו נעשית על רקע מכלול הנסיבות ורק התנהגות פסולה אשר פוגעות בתפקודו, תדמיתו ותדמית עבודתו של "הנפגע" הינה הטרדה מינית. כמו כן, נקבע בפסיקת בית הדין הארצי כי לא כל רמיזה או הלצה בעלות קונטציות מיניות נכנסות בגדרו של המושג – הטרדה מינית. עם זאת, כאשר מדובר בהתבטאות פסולה, לא יוכל ה"פוגע" להסתתר מאחורי טענה כי הדברים נאמרו בצחוק.


בתביעות כגון אלו בוחן בית הדין את האירוע ממספר נקודות מבט שונות. לדוגמא, מהי הקבוצה אליה משתייכים הצדדים (לדוגמא, אין דין החברה הדתית לחברה החילונית), מה היחסים בין הנפגע לפוגע (שני עובדים, עובד ומעביד), מהו הביטוי אשר נאמר בפועל, כיצד הגיב ה"נפגע" לאחר ה"פגיעה" וכדומה.


במקרה דנן, בית הדין שמע עדה לאירוע אשר דיברה עם התובע לאחר המקרה. מעדותה של עדה זו עלה כי האחרונה לא ראתה את הדברים כהטרדה מינית ולא פירשה אותם כפוגעניים. יתרה מכך, כאשר התובע שאל את העדה האם בעקבות חילופי הדברים היא סבורה שהוא בעל נטיות הומוסקסואליות, ענתה האחרונה בשלילה מוחלטת.

 

בנוסף, כאשר התובע התפטר מעבודתו, יומיים לאחר האירוע נשוא התובענה, טען הוא בפני מעסיקו כי העילה להתפטרות הינה מחלוקת שכר. ניתן לקבוע אפוא כי גם התובע, מזווית ראייתו הסובייקטיבית בזמן אמת, לא היה סבור כי מדובר בהטרדה מינית.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.