www.ovdim.org.il

80% מהרווקות העובדות בישראל מוטרדות מינית בעבודתן

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מחקר – 80% מהנשים הרווקות סובלות מהטרדה מינית בעבודה


מחקר חדש אשר ערכה ד"ר אביגיל מור, ראש התוכנית ללימודי מגדר במכללה האקדמית תל חי בצפון, בנוגע להטרדות מיניות במקום העבודה מתפרסם הבוקר על רקע יום המאבק השנתי נגד אלימות כלפי נשים. ממצאי המחקר מעלים תמונה עגומה אשר טוענת כי כ-80% מהעובדות הרווקות בישראל חוו הטרדה מינית בעבודה בדרך זו או אחרת ורק כשלושה אחוזים מהן הגישו תלונה בעקבות כך במשטרה.

 

פיטורין בגין הטרדה מינית

הטרדה מינית, מהי אחריות המעביד?

פסק דין - האם הדיון בהטרדה מינית בבית המשפט הוא פומבי?


מחצית מן הרווקות אשר טענו כי הוטרדו מינית בעבודתן טענו כי המקרים נשנו לעיתים תכופות ואילו מחציתן טענו כי מדובר באירועים המתרחשים מדי פעם בלבד. לטענתה של מור, מרבית ההטרדות המיניות מאופיינות בפניות לא רצויות בעלות גוון מיני מהמעביד, לרבות נגיעות, ליטופים, חיבוקים, דיבור על עניינים העוסקים במין וניסיון חוזרים ונשנים להזמנת העובדת ליציאות משותפות מחוץ לשעות העבודה.

 

זכויות נשים בעבודה, קראי עוד

חוק עבודת נשים

האם פיטורי עובדת לאחר חופשת לידה הינם פיטורין שלא כדין?

 

ככל שיחסי העבודה קרובים יותר - כך עולה מספר המוטרדות


מן הסקר עולה כי ככל שהקרבה העסקית בין העובדת לבין המעסיק מוגדרת באופן ברור יותר, ככה עולה כמות ההטרדות המיניות ביחס ישיר. 57% מהנשים אשר דיווחו על הטרדה מינית מגדירות את יחסיהן עם המעביד כקורקטיים, 10% מגדירות היחסים כקרובים, ואילו כאשר היחסים הינם מרוחקים, כמות ההטרדות פוחתת.


זאת ועוד, 4.1% מהנשים אשר נשאלו בסקר ענו כי טובות הנאה בעבודה, לרבות קידום והעלאה בשכרן, הוצעו להן מן המעביד בתמורה להענקת שירותי מין. 5% מן הנשאלות אף טענו כי הופנו אליהן הטרדות מיניות בדרך של איומים והתנכלות.

 

ד"ר מור: החוק למניעת הטרדה מינית טרם הופנם


עורכת המחקר, ד"ר מור מסכמת את המחקר וקובעת כי חרף העובדה שחלפו למעלה מעשר שנים מאז חוקק החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה, ניכר כי התופעה לא נעלמה ממחוזותינו. ניכר כי מעסיקים מתייחסים לעובדות שאינן נשואות כאובייקטים מיניים ומרשים לעצמם להפנות אליהם פניות טורדניות ללא כל מעצור. זאת ועוד, נשים רווקות נתפסות בידי מעסיקים כחסרות הגנה אשר תלויות בהכנסתן, ומכאן הם רואים בהן כפופות להם ומהוות מטרה נוחה להטרדה.


לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.