www.ovdim.org.il

עיכוב פיצויי פיטורים מוגדלים למי שהורשע בהטרדה מינית

דרגו את המאמר

הלנת פיצויי פיטורים לעובד שהורשע בהטרדה מינית


הטרדה מינית בעבודה היא חוויה מאוד לא נעימה אשר עוברים נשים וגברים כאחד. זאת, בין אם מדובר בנגיעה או בזריקת אמירה מינית שאינן במקום, ובין אם מדובר בהיצמדות מכוונת באוטובוס או בכל מקום הומה אחר. פעמים רבות ההטרדה המינית מתבצעת במקום העבודה על ידי קולגה או על ידי אדם הממונה, מעשה קשה המשאיר חותם טראומטי.


אדם עבד בחברה גדולה ומוכרת ופוטר ממנה לאחר כמעט 30 שנות עבודה. הוא קיבל מכתב פיטורים ובו נאמר שסיום העבודה יהיה כחודש לאחר מועד קבלת המכתב. לעובד הגיע סכום של כ-430 אלף ₪ כמענק פרישה והוא קיבל רק כ-101 אלף ₪ מתוך זה, ולא קיבל את כל סכומי הפנסיה המגיעים לו.

 

יצוין, כי נגד העובד נוהלו הליך משמעתי והליך פלילי שכן התקבלו נגדו שתי תלונות על הטרדה מינית ומעשים מגונים. העובד הושעה למשך כ-5 שנים ואז קיבל את הודעת הפיטורים. העובד תבע את החברה לשלם לו פיצויי הלנה על הלנת הסכומים המגיעים לו לפי סעיף 29 לחוק הגנת השכר.

 

החלטת החברה הייתה סבירה


בית הדין בחן את החלטתה של החברה וקבע, כי היא סבירה. ככלל, בית הדין יתערב רק אם ההחלטה ניתנה בחריגה מסמכות והיא פוגעת בכללי הצדק הטבעי (הושפעה משיקולים זרים והייתה לא סבירה באופן קיצוני), בהתאם לנסיבות העניין.

 

במקרה דנן מצא בית הדין, כי לא הייתה כל חריגה מסמכות ועיכוב הכספים היה סביר. העובד פוטר כחלק מתהליך של קיצוצים והתייעלות כשברקע עמדו התלונות נגד העובד לביצוע הטרדות מיניות שהסתיימו בהרשעה. העובד טען, כי עיכוב הכספים ממענקי הפרישה המגיעים לו על פי ההסכם הקיבוצי בחברה, הוא מנוגד לדין ולא מוצדק.

 

ככלל, לפי חוק הגנת השכר, מעסיק צריך להעניק פיצויי פיטורים בעת סיום יחסי העובד ומעביד, ואם הלין אותם יחויב בתשלום פיצויי הלנה. אך עם זאת, בית דין מוסמך להפחית את הפיצויים הנ"ל ואף לבטלם אם יש מחלוקת בדבר עצם הזכאות להם.

 

במקרה דנן, בית הדין בחן את השיקולים להענקת פיצויים בגין הלנת כספים ופסק, כי יש לבטלם. העובד קיבל תנאי פרישה מאוד משופרים והסכום שהולן היה סכום יחסית קטן. כמו כן, הסכום ששולם הוא סכום שלא היה שנוי במחלוקת, לעומת הסכום שהולן. לאור הנ"ל, התביעה נדחתה.


לסיכום, חוק הגנת השכר נועד להגן על עובדים במטרה שיקבלו תשלומים המגיעים להם מכוח היותם עובדים בחברה מסוימת. אך, סכומים שהם תוספת מעבר לסכומים הרגילים המגיעים לעובד, ייבחנו בעין אחרת - בהתאם לנסיבות המקרה. החברה תימדד בפרמטרים של סבירות ומידתיות והעובד במונחים של תום לב וכדומה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.