www.ovdim.org.il

הוכחת שעות נוספות על רישום מטעם העובד

דרגו את המאמר

הוכחת שעות נוספות בבית הדין לעבודה - רישום של העובד


חוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי תשלום שעות נוספות הינו זכות מגן המגיעה כמעט לכל העובדים במשק. עם זאת, מעסיקים רבים נוטים שלא לקיים את חובתם לתשלום שעות נוספות ועובדים רבים אינם מעוניינים להתלונן על כך במהל עבודתם (בשל חשש מפיטורים).

 

אי לכך, תביעות רבות בעניין שעות נוספות מוגשות לאחר תום יחסי עובד-מעביד. עם זאת, על פי רוב, עובדים אינם מנהלים יומן מסודר של השעות הנוספות בהם הועסקו, ולעיתים מדובר בתקופות ארוכות שנמשכו מספר שנים. כמו כן, ידוע כי מעסיקים רבים מחזיקים במשרד או במחלקת הנהלת חשבונות או משאבי אנוש, פירוט של משמרות העובדים ושעות העבודה שלהם. שימו לב, במידה ויש בידכם להוכיח מתכונת עבודה קבועה, או רישום של שעות עבודתכם במהלך העבודה, רשאים אתם לדרוש החזר תשלום בגין השעות הנוספות גם לאחר הפיטורים. כמו כן, אי דרישה לתשלום שעות נוספות במהלך העבודה אינה משולה לוויתור על סכומים המגיעים לכם על פי חוק.

 

      קראו גם:


עניין זה נידון פעם נוספת בבית הדין לעבודה במסגרת תביעה אשר הוגשה על ידי נהג שעבד בחברת הסעות. התובע עבד בחברה במשך כחמש שנים ובמהלך שנים אלו לא שולמו לו כחוק השעות הנוספות. התובע הציג בבית הדין לעבודה יומנים מסודרים אשר בהם נרשמו שעות העבודה שלו במרוצת השנים.

 

החברה לא מציגה רישום מצידה למרות שיש לה סידורי עבודה


החברה, לעומת זאת, לא הציגה טענות כנגד ולא הפנתה לתחשיבי שעות עבודה של התובע מטעמה. מבחינת המעסיק, מדובר בסתירה להוראת סעיף 25 לחוק שעות עבודה ומנוחה, תשי"א – 1951. סעיף זה קובע כי המעביד חייב לנהל פנקס בדבר שעות עבודה, שעות מנוחה שבועית, שעות נוספות, גמול שעות נוספות וגמול עבודה במנוחה השבועית. החובה לנהל פנקס שעות עבודה ומנוחה חלה על כל מי שמעביד עובד לצורך עסק, משלח יד או שירות ציבורי.


בעבר, בתי הדין לעבודה קבעו כי אי ניהול פנקס שכר אינו מעביר את נטל הראיה למעביד. עם זאת, מגמת הפסיקה בשנים האחרונות היא כי יש להגמיש את כללי נטל הראייה בהוכחת התביעה לשעות נוספות.

 

במילים אחרות, בית הדין לעבודה נוטה ללכת לקראת התובע במקרים בהם המעביד מפר חובות רישומויות המוטלות עליו. ידוע כי תכלית החובות הרישומיות המוטלות על המעביד על פי חוקי המגן היא לאפשר לעובד לדעת מה הן זכויותיו, לאפשר לו לעקוב אחר תשלום זכויותיו על פי החוק ולבדוק אם משולמות לו מלוא זכויותיו.

 


במקרה דנן, אי הצגת דו"חות על ידי חברת ההסעות בבית המשפט העבירה את הנטל על כתפיה - להוכיח כי העובד לא עבד בשעות נוספות בהיקף הנטען על ידו (כפי שעלה מראיותיו). בית הדין לעבודה ציין כי יומניו של התובע היו מהימנים וניכר שנרשמו הם בזמן אמת. כמו כן, היומנים הוצגו בפני החברה הנתבעת בטרם הוצגו בפני בית הדין לעבודה.

 

זאת ועוד, הוכח בפני השופטים כי החברה ערכה דו"חות נוכחות וסידורי עבודה של עובדיה, לרבות התובע. עם זאת, החברה נמנעה מהצגת דו"חות אלו ועניין זה עמד לה לרועץ. מיותר לציין כי הימנעות מהבאת ראיה מהותית המצויה בידיו של צד למשפט, מעידה על כך שהצגתה הייתה פועלת לחובת הנמנע.


לסיכום, יומניו של התובע התקבלו בבית הדין לעבודה ונקבע כי יש לחשב את השעות הנוספות על פי כתביו של העובד. החברה יכלה לסתור את החישובים הללו תוך הצגת ראיה נגדית. עם זאת, דברים אלו לא נעשו על ידה ונקבע כי עליה לשלם את השעות הנוספות המפורטות ביומניו של התובע.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.