www.ovdim.org.il

התפטרות בגין ליקויים בהעסקה לא תזכה בפיצויי פיטורים בשל אי מתן התראה מראש

דרגו את המאמר

עובד אשר לא נתן הזדמנות לשפר תנאי העסקה לא יהיה זכאי לפיצויי פיטורים

 

סע (חי') 4424-01-09

 

עובדים זכאים לפיצויי פיטורים בהתקיים שני תנאים מצטברים - הם צברו ותק של שנה במקום העבודה, ופוטרו על ידי המעסיק. ישנם מקרים בהם נסיבות ההעסקה מצדיקות את התפטרותו של העובד "מחוסר ברירה". במקרים אלה, גם עובד מתפטר זכאי לקבל פיצויי פיטורים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

עם זאת, חוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963, קובע כי פיצויי פיטורים בגין התפטרות בדין מפוטר כפופים למספר כללים. אחד הכללים לעניין זה הינו הודעה על ההתפטרות, פירוט הנסיבות, ומתן אפשרות למעסיק "לתקן את דרכיו". להלן דוגמא לפסק דין במסגרתו עובד לא היה זכאי לפיצויי פיטורים, למרות מכתב התפטרות מפורט, וזאת משום שהעובד לא נתן למעסיק את האפשרות לתקן את "העוול".

 

מדובר בתובע אשר היה מועסק במפעל לעיבוד שבבי במשך כשש שנים. העסקתו של התובע הסתיימה באפריל 2008 כאשר האחרון שלח באמצעות עורכת דינו מכתב המודיע על התפטרות מחמת "ליקויים בהעסקה". התובע טען כי הוא היה מחויב לעבוד בכל יום כ-12 שעות ברציפות, וזאת למרות שהמפעל שילם לו עבור 7.5 שעות עבודה בלבד.

 

לטענת התובע, עסקינן בחישוב שגוי אשר לא עלה בקנה אחד עם הוראות צו ההרחבה בענף המתכת, החשמל והאלקטרוניקה. לדבריו, הוא היה זכאי להפרשים שונים בגין היקף העסקתו, תוספות שונות (ותק ודרגה), חופשה, חגים והפרשות לפנסיה. הנתבעת טענה כי חלים עליה הסכמים קיבוציים כלליים למקצועות המתכת, החשמל והאלקטרוניקה, ועל כן היא חישבה את שכרו של התובע כדין לפי יום עבודה רגיל של 7.5 שעות והיתר כשעות נוספות. עוד טען התובע כי הוא קיבל הבטחת קידום אשר הופרה על ידי מנהליו.

 

לא ניתנה הזדמנות לתקן את נסיבות ההתפטרות

 

בית הדין לעבודה קבע כי התובע לא היה זכאי להשלמת פיצויי פיטורים בעקבות "רמיסת זכויותיו לתשלום מלוא השכר אשר מגיע לו". בפסק הדין נטען כי התובע לא הוכיח את ההבטחה בדבר הקידום ועל כן אין לראות בו כמתפטר בדין מפוטר.

 

כאמור, התובע שלח - באפריל 2008 - מכתב לנתבעת באמצעות באת כוחו. הלכה פסוקה היא כי כאשר עובד מתכוון להתפטר בדין מפוטר, מוטל על האחרון לאפשר למעביד לתקן את "הנסיבות" היושבות בבסיס ההתפטרות. כמו כן, מוטל על העובד להעמיד את מעסיקו על כוונתו לעזוב את העבודה, ולהעניק לאחרון הזדמנות ראויה לסלק את העילות העומדות בבסיס ההתפטרות.

 

במקרה דנן, לאחר שבית הדין בחן את מכתב ההתפטרות, נקבע כי התובע אמנם הודיע על התפטרותו ועל הנסיבות המבססות אותה, אך לא ניתנה למעביד האפשרות לשנות את הנסיבות. "ממכתבו של העובד עלה כי ההחלטה כבר נפלה והוא גמר אומר להפסיק עבודתו במפעל", נכתב בפסק הדין, "גם על פי המכתב הנ"ל, כל שהוא ביקש להפסיק עבודתו ולזכות בפיצויי פיטורים". יתרה מכך, אף התובע העיד כי יום לאחר סיום העסקתו הוא כבר עבד במקום עבודה אחר. יצוין גם כי במכתב ההתפטרות לא עלה כל זכר לטענת הקידום.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.