www.ovdim.org.il

עובד לא הגיע לעבודה בימי הודעה מוקדמת - האם קיזוז מחופשה שנתית?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.7 מתוך 5

אי הופעה לעבודה בימי הודעה מוקדמת - קיזוז מפדיון חופשה שנתית, האמנם?


האם עובד חייב להופיע לעבודה בימי ההודעה המוקדמת, לאחר פיטוריו, או שמא עומדת לעובד הזכות להיעדר מימים אלו? האם היעדרות מימי הודעה מוקדמת מבטלת את זכותו של העובד לפדיון חופשה? סעיף 2(א) לחוק הודעה מוקדמת קובע כי עובד זכאי לקבל הודעה מוקדמת לפיטוריו אשר אורכה משתנה בהתאם לנסיבות המקרה והחוזה בין הצדדים.

 

על פי רוב, הודעה מוקדמת מוגדרת בחוזה העבודה ובמקרים בהם היא אינה כלולה בו יש לחשבה לפי תקופת עבודתו של העובד. המעביד זכאי לוותר על עבודתו של עובד בימי ההודעה המוקדמת, אך אין הוא רשאי להתעלם מחובתו לשלם לעובד שכר מלא עבור ימים אלו. דהיינו, במידה ותקופת ההודעה המוקדמת עומדת על כשבועיים, והמעביד אינו מעוניין בעבודתו של העובד לאחר הפיטורים, עליו לשלם לאחרון שבועיים עבודה בשכר.

 

יחד עם זאת, במקרים בהם המעביד מעוניין בעבודתו של העובד בימי ההודעה המוקדמת (לדוגמא, על מנת לחפוף את העובד המחליף אותו בטרם כניסתו לתפקיד), מדובר בקיומם של יחסי עובד מעביד גם לאחר הפיטורים. עובד אשר יחליט כי הוא אינו מוכן להופיע לעבודה בימי ההודעה המוקדמת איננו זכאי לקבל שכר בשל היעדרותו (וזאת כל אימת שהיעדרות זו אינה היעדרות מחמת מחלה, חופשה שנתית או כל היעדרות המזכה בשכר).


בע"ע 142/08 כרמלה שולמן נ' טעם וצבע קייטרינג (2002) בע"מ, אשר ניתן ביולי 2010, נקבע על ידי בית הדין הארצי לעבודה כי המעסיקה לא רשאית לקזז את ימי ההודעה המוקדמת משכרה של העובדת כל אימת שמדובר בניסיון לקזז סכום זה מפידיון החופשה השנתית. ב"כ המשיבה ניסה לטעון כי סעיף 7(ב) לחוק הודעה מוקדמת קובע כי עובד אשר חדל לעבוד ללא הודעה מוקדמת להתפטרות צריך לשלם למעביד פיצוי בסכום השווה לשכרו הרגיל בעד התקופה שלגביה לא ניתנה הודעה.

 

      קראו עוד בתחום זה:

 

עם זאת, מדובר כאן במהלך של התפטרות ולא במהלך של פיטורים. כמו כן, המשיבה לא הוכיחה את הנזקים אשר נגרמו לה ולא ניתן היה להקיש כי נזקים אלו שווים לשכרה של התובעת בתקופת ההודעה המוקדמת. נקבע כי המעביד רשאי להגיש תביעה כספית כנגד העובד אשר מסרב להופיע בימי ההודעה המוקדמת, אך פיצויים בגין כך יפסקו לאחרון רק לאחר הוכחת נזקים אשר נגרמו לו בפועל.


"הפרת חוזה עבודה כשלעצמה, איננה מזכה בפיצויים את הצד אשר נפגע כתוצאה מן ההפרה. צד זה יהיה זכאי לפיצוי כל אימת שעלה בידיו להוכיח נזקיו", נכתב בפסק הדין, "במקרה דנן, בית הדין האזורי קבע כי אכן נגרמו למשיבה נזקים רבים (אשר התבטאו בכך שרואה החשבון החדש לא הכיר את התוכנות, הסיסמאות, הקודים והקבצים הרלבנטיים), אך המשיבה לא גיבשה לעניין זה תביעה כספית מסודרת. אי לכך, לא קמה לה הזכות לקזז באופן עצמאי מזכויותיה של המערערת לפידיון חופשה שנתית, זכות אשר הינה זכות קוגנטית במשפט העבודה".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.