www.ovdim.org.il

הודעה מוקדמת לאחר התפטרות לפי חוזה עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

הודעה מוקדמת לאחר התפטרות - תמורת הודעה מוקדמת לפי חוזה עבודה

 

חוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות קובע כי עובד ואו מעביד מחויבים לתת הודעה מוקדמת בטרם סיום יחסי העבודה ביניהם. הודעה מוקדמת זו יכולה להיות על פי הוראות החוק, או בהתאם למוסכם בין הצדדים בחוזה עבודה. מיותר לציין כי חוזה עבודה אינו יכול לקבוע הודעה מוקדמת הקצרה מהמינימום הקבוע בחוק. 

 

לעיתים, המעסיק אינו מעוניין להמשיך ולהעביד את העובד לאחר פיטוריו או התפטרותו. פיטוריםהתפטרות מיידיים אינם אסורים, אך החוק מציב בעניין זה הגנה על העובד. סעיף 6(ב) לחוק קובע כי מעביד אשר מעוניין לוותר על עבודתו של העובד, בתקופת ההודעה המוקדמת, חייב במפורש לשלם לו שכר כאילו עבד בתקופה זו. בית הדין הארצי לעבודה, בתיק ע"ע 299/99 קציר רובניזון נ' משה איתן (פורסם בנבו), התייחס לסוגיה זו כאשר בחוזה העבודה נקבעה הודעה מוקדמת של שלושה חודשים (ולא של כחודש לפי החוק).

 

      קראו עוד בתחום:

 

מטרתה של ההודעה המוקדמת איננה רק לתת לעובד הזדמנות למצוא עבודה אחרת בטרם יהיה הוא מובטל. הודעה מוקדמת נועדה גם לעזור למעביד להתארגן מחדש ולמצוא מחליף לעובד לפני שהוא עוזב את מקום העבודה. במקרים בהם ההודעה המוקדמת ניתנת בעת התפטרות, דהיינו מצידו של העובד, עדיין מדובר בהודעה הפועלת לטובתם של שני הצדדים (העובד יכול למצוא עבודה והמעסיק יכול להתארגן ולמצוא מחליף).


עובדים מעוניינים, פעמים רבות, להתפטר מעבודתם מחמת יחסים מעורערים ביניהם לבין מנהלי החברה (לדוגמא, טענות בדבר העלבות או פגיעה בסמכויות ובתנאי עבודה). מובן מאליו כי במקרה זה העובד ראשי להודיע למעביד על התפטרותו בטרם הוא מצא עבודה. לא ניתן לחייב את העובד, בגלל חשש מפיטורים מיידים וללא הודעה מוקדמת, לחפש עבודה בטרם הוא מודיע על התפטרות.

 

מעביד משחרר עובד לאחר התפטרות


במקרה אשר הונח לפתחו של בית הדין לעבודה, נדרשו השופטים להכריע בדבר זכאותו של מנכ"ל לשעבר בחברה להודעה מוקדמת לאחר התפטרות. המנכ"ל טען כי הוא התפטר מהחברה וסוכם בינו לבין מנהלי העסק כי הוא לא יידרש להתייצב לעבודה. התובע טען כי רק חלק מהסכום המגיע לו שולם ועל כן הוגשה לבית הדין תביעה בגין היתרה.


על מנת להוכיח את טענותיו, הציג התובע בפני בית הדין טיוטת הסכם פשרה אשר הנתבעת העבירה לחתימתו לאחר הודעת ההתפטרות. במסמך זה ניתן היה לראות כי הנתבעת מציעה לתובע שלא יבוא לעבודה ויקבל את שכרו על למועד אשר לא פורט. על פי החומר בתיק, התובע לא הגיע לעבודה בחודש שלאחר התפטרותו, ונערכה תכתובת דוא"ל בין החברה לבינו בנוגע לפשרה.


בית הדין לעבודה קבע כי ניתן לראות בהסכם הטיוטא כמסמך המציג בפני התובע מצג שווא לגבי הצורך בעבודתו בימי ההודעה המוקדמת. התובע לא היה מוכן לחתום על הסכם הפשרה, אך חרף כך לא נאמר לו להגיע לעבודה. למעשה, נקבע כי שני הצדדים לא ראו כל טעם בהמשך התייצבותו של התובע בעבודה וכל עניינה של הנתבעת היה לצמצם את העלויות הכרוכות בסיום העסקתו של התובע (על רקע ההתפטרות). לסיכום, הנתבעת נמנעה מלבקש מהתובע להתייצב לעבודה וכל כן היא מחויבת לשלם לו את היתרה עבור שכרו בימי ההודעה המוקדמת.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.