www.ovdim.org.il

משמעות הודעה לפני שביתה

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.7 מתוך 5

הודעה לפני שביתה – חשיבותה ומשקלה


סק (ב"ש) 7629-01-12


זכות השביתה הינה מהזכויות החשובות במשפט העבודה בישראל. לא אחת, בתי הדין לעבודה חוזרים ומדגישים כי אין לפגוע בזכות זו אלא בהתקיים "נסיבות כבדות משקל". עם זאת, גם חופש השביתה, בדומה ל"חופשים אחרים במשטר הדמוקרטי", איננו עומד בחלל הריק. דהיינו, השביתה איננה נהנית מחופש בלתי מוגבל והשימוש בה צריך להיות בכפוף לזכויות אחרות.

 

      קראו עוד על שביתות בעבודה:


בתי הדין לעבודה נדרשים לא אחת לערוך איזון בין הזכות לשבות לבין זכויות אחרות. לעיתים, הדברים מונחים לפתחו של בית המשפט העליון. לדוגמא, בבג"צ 148/79 סער נ' שר הפנים נקבע כי "גם בנוגע לחופש השביתה, יש לאזן בין החירויות השונות". בפסק דין זה נקבע כי כאשר זכות השביתה בשירות הציבורי מוגבלת יש לבחון האם הגבלה זו הוטלה לאחר הוכחת קיומה של וודאות קרובה לכך שהשביתה "עלולה לשבש בצורה בלתי סבירה את השירות החיוני אותו צריכים עובדי השירות הציבורי להעניק לציבור".


בבוא בית הדין לבחון צו מניעה כנגד שביתה, עומד לנגד עיניו, ככלל ראשון – סעיף 5א' לחוק יישוב סכסוכי עבודה. על פי סעיף זה, מוטל על השובתים ליתן הודעה מוקדמת לממונה על יחסי העבודה ולמעביד, אלא אם הסדר קיבוצי קובע אחרת. הודעה מוקדמת לפני שביתה, על פי משפט העבודה בישראל, הינה הודעה חשובה ביותר.

 

ראשית, היא מאפשרת לצדדים להבין כי השביתה "אורבת" להם ועל כן הם יכולים להשתדל ביתר שאת להגיע להסכמות שיאיינו את מטרת השביתה. שנית, המעביד יוכל לכלכל את צעדיו ובכך להקטין את הנזק שייגרם לו כתוצאה מהשביתה.


מבחינת מהות ההודעה, נקבע בפסיקה כי מוטל על השובתים לפרט בצורה ברורה את הסוגיות אשר עומדות בבסיס השביתה. כמו כן, מוטל על העובדים לעדכן את המעסיק בדבר היקף השביתה. עליהם להימנע בעתיד מלחרוג מהודעה זו. הפסיקה העניקה משקל רב להודעה המוקדמת לשביתה וזאת כאשר הימנעות ממנה הוגדרה כ"פעולה חסרת תום לב".

 

לדוגמא, נקבע כי שביתה של עובדים במגזר הציבורי, ללא הודעה מראש, הינה שביתה לא מוגנת. במילים אחרות, סביר להניח כי מעביד אשר יוכיח כי הוא לא קיבל הודעה לפני השביתה, יוכל ליהנות מסעד של צו מניעה מפני השביתה.


דוגמא לפסק דין


ברוח הדברים הנ"ל, בית הדין לעבודה הוציא צו מניעה כנגד שביתה אשר ננקטה על ידי עובדים במדרשת שדה בוקר. בפסק הדין נקבע כי הדרך בה העובדים בחרו לפעול, והפעולות אשר ננקטו על ידם, נעשו בחוסר תום לב ובניגוד לחוק יישוב סכסוכי עבודה. צו המניעה התקבל מחמת שני טעמים עיקריים:

 

  • ההכרזה על השביתה לא ניתנה על ידי הגוף אשר היה מוסמך לתיתה. ועד העובדים במקרה זה לא היה מוסמך להכריז על השביתה אלא רק ארגון העובדים היציג. כמו כן, בהודעת השביתה לא פורטו העניינים המצויים בסכסוך בין העובדים לבין המעסיקה.
  • חלף זמן רב ממועד מתן ההודעה לפני השביתה עד להכרזה על השביתה. למעשה, ההודעה על השביתה ניתנה בדצמבר 2012, ומאז התנהלו בין הצדדים מגעים רבים, לרבות הליכי גישור. כעת, כשנה לאחר מכן, העובדים הכריזו פעם נוספת על תחילת שביתה, וזאת ללא מתן הודעה חדשה. "הסכסוך לא הוכרז כדין והשביתה שננקטה ביום 9/1/12 הינה בלתי חוקית".


לסיכום, שביתה נחשבת כאחד הכלים החשובים ביותר אשר נמצאים בידיו של העובד בבואו להיאבק על זכויותיו אל מול המעסיק. עם זאת, גם את השביתה צריך לנהל על פי חוק ובהתאם לכללים שנקבעו לכך בחקיקה ובפסיקה. שביתה אשר לא תנוהל כהלכה עלולה להיפסק במסגרת צו מניעה מבית הדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.