www.ovdim.org.il

הודעה על הריון בסמוך לפיטורים - האם קשר סיבתי והאם פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

דחיית תביעה בגין פיטורים לאחר הודעה על הריון

 

סעיף 9(א) לחוק עבודת נשים קובע כי מעביד אינו רשאי לפטר אישה בהריון לפני שיצאה לחופשת לידה. פיטורים אלו מותרים אפוא לאחר שהתקבל אישור לכך מהממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ"ת. עם זאת, הוראת החוק חלה על עובדות המועסקות במקום העבודה שישה חודשים לפחות. במידה ופיטורים אלו נעשים לפני צבירת ותק ששת החודשים, אך בסמוך אליו, ובניסיון "לעקוף" את הוראות הסעיף, ניתן לראות בכך קיום חוזה שלא בתום לב אשר מזכה את העובדת המפוטרת בפיצויים.

 

עובדות אשר מפוטרות בטרם צברו חצי שנה במקום העבודה, וכאשר הן בהריון, יכולות לתבוע את המעסיק בגין כך גם בהתאם לחוק שוויון הזדמנויות עבודה. חוק זה אוסר על אפליית עובד, לדוגמא בפיטורים, מחמת הריון.

 

התובעת במקרה דנן טענה כי פיטוריה היו בסמוך להודעתה על הריונה ונעשו בעקבות ההגיון ומתוך ניסיון להתחמק מתחולת הוראות סעיף 9 לחוק עבודת נשים. הנתבעת טענה, לעומת זאת, כי לא היה בין הריונה של התובעת לפיטוריה קשר סיבתי כלל. לטענת החברה, התובעת קיבלה מספר פעמים הערות המתייחסות לאי שביעות רצון מתפקודה ובין היתר ניהלה האחרונה שיחות טלפון פרטיות ונפלו פגמים ביחסי האנוש שלה.

 

החברה הוסיפה כי התובעת נעדרה מעבודתה ללא כל הודעה לגורמים המוסמכים ולא הגיבה למכתב התראה אשר נשלח אליה בעניין זה. מכתב הפיטורים נשלח, לטענת החברה, רק לאחר התעלמות של התובעת ממכתב ההתראה.

 

האם הערות הופנו כלפי התנהלותה של התובעת לפני הודעת ההריון?

 

נציגי הנתבעת הציגו בפני בית הדין לעבודה סיכומי פגישות בין מנכ"ל החברה לעובדים, בהשתתפות התובעת, ובהם עלה כי התובעת קיבלה הערות שונות בנוגע ללבושה החשוף, יחסי האנוש שלה ושיחות פרטיות שניהלה בזמן העבודה. ב"כ התובעת טענה כי מדובר בסיכומים אשר אינם אותנטיים וזאת משום שלא נרשמו בהם שמות הנוכחים בפגישות. בית הדין דחה טענה זו.

 

      קראו עוד בתחום:

 

"אין בעובדה זו כשלעצמה להצביע על זיוף המסמכים או על חוסר אותנטיות", נכתב בפסק הדין, "גם התובעת הציגה מסמכים התומכים בטענותיה ללא ציון הנוכחים בפגישה וגם שינויים בפונט הכתיבה אינם מעידים על זיוף מסמך לצרכי המשפט". לאחר קבלת מהימנותם של הסיכומים, הצליחה הנתבעת להוכיח כי הופנו כלפי התובעת הערות שונות לגבי אופן התנהלותה בעבודה. יצוין כי הערות אלו הופנו כלפי התובעת בחודשים הראשונים להעסקתה ובטרם הודיעה האחרונה על הריונה.

 

לגבי העדרותה, התובעת צירפה אישורי מחלה אשר הוצאו באופן רטרואקטיבי. עם זאת, לא הוכח כי התובעת יידעה את הגורמים הרלבנטיים בדבר מחלתה בימים בהם נעדרה וגם אישורי המחלה הוצגו בפניהם רק לאחר ימים מספר. התובעת טענה כי שלחה את האישורים בפקס אך טענה זו לא זכתה לכל תמיכה.

 

התובעת הוסיפה וטענה כי היא ענתה למכתב ההתראה ופנתה לעובדת אחרת בחברה. עם זאת, בית הדין קבע כי היות והמכתב היה חתום על ידי מנכ"ל החברה, היה על התובעת לפנות אליו באופן ישיר ולא לגורם בלתי מוסמך כמו חברתה לעבודה. לסיכום, בית הדין קבע כי לא הוכח קשר סיבתי בין פיטורי התובעת לבין הודעתה על הריונה. אי לכך, התביעה נדחתה.


 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.