www.ovdim.org.il

שכירים רבים אינם בודקים האם המעסיק מפריש עבורם כספים לפנסיה

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

על פי סקר אשר מתפרסם הבוקר במגזין הכלכלי "גלובס", אחד מכל שלושה ישראלים איננו יודע האם המעסיק שלו מפריש עבורו סכומים לקרנות פנסיה ו/או ביטוח מנהלים. תוצאות הסקר מצביעות על כך שמרבית השכירים כלל אינם עוסקים בסוגיה זו ואינם בודקים האם ההפרשות מתבצעות בפועל. נתוני הסקר מראים כי 33.6% מהשכירים במשק הישראלי אינם יודעים על איזה סכום עומדת ההפרשה של המעסיק לפנסיה.

 

עורכי הסקר, ובראשם ד"ר אריה רותם (מנהלו המקצועי של מכון TRI, המתמחה במחקרי צריכה עם אוריינטציה עסקית), סבורים כי הנתונים במציאות נמוכים עוד יותר. ד"ר רותם טוען כי רבים מהנשאלים הציגו מצג שווא בפני הסוקרים וזאת נוכח רצונם להציג את עצמם כמי ששולטים בחייהם. בפועל, טוען המנהל המקצועי של מכון המחקר, התוצאה איננה טובה עבור ציבור העובדים השכירים - וזאת בלשון המעטה.

 

      קראו עוד בתחום:

מהסקר עלה גם כי 29.5% מהעובדים השכירים בישראל אינם בודקים כלל האם מתבצעות עבורם הפרשות לביטוח מנהלים/קרן פנסיה. למעלה מ-40% מהנשאלים טענו כי הם מוודאים זאת על בסיס תלוש המשכורת ולא מול הקרן בפועל. חשוב להדגיש כי נתונים המופיעים בתלוש השכר אינם בהכרח מעידים על העברת הכספים הלכה למעשה.

 

בתי הדין לעבודה דנים לא אחת בפערים משמעותיים בין הדיווח בתלוש השכר לבין העברות דה פקטו. לא זו אף זו, היו בעבר מקרים בהם המשכורת עצמה לא תאמה את ההעברה הבנקאית (או את ההמחאה), ומקל וחומר שהדברים יפים לגבי הפנסיה.


כיום, אין ספק כי העובדים יכולים בקלות רבה לעמוד על העברתן של ההפרשות המדוברות. בעולם המידע המקוון, כל עובד יכול - בקלות רבה, יש לציין - לעיין במידע הרלבנטי. עורכי דין העוסקים בתחום מדגישים כי אין ספק שהעובדים יכולים לברר את הסוגיה וזאת אף מבלי לפנות למעסיק ישירות.


החל משנת 2009, ועם כניסתו לתוקף של תיקון 24 לחוק הגנת השכר, השקיפות בתלוש המשכורת מאפשרת לעובדים להבין היטב את הכתוב במסמך. אחד ההיבטים החשובים ביותר מבחינת התיקון לחוק בא לידי ביטוי בפירוט מדויק של הפרשות המעסיק לקרן הפנסיה. עובר לתיקון המדובר, תלושי השכר לא כללו גם פירוט בנוגע להפרשות המעסיק לפנסיה וביטוח מנהלים. אי לכך, עובדים יכולים בקלות רבה להשוות בין האמור בתלוש המשכורת לבין הדיווח השנתי אשר נשלח להם מקרן הפנסיה.


כיצד מבררים האם המעסיק מפריש לפנסיה?


קרן פנסיה הינה חיסכון פנסיוני אשר מורכב משני חלקים - חלקו של העובד וחלקו של המעביד. מדי חודש, העובד והמעביד מפרישים סכומים לקרן הפנסיה בהתאם למשכורתו החודשית של המועסק. חלקו של המעביד מתחלק לשני חלקים - הפרשה לתגמולים והפרשה לפיצויי פיטורים. ההפרשה לפיצויי פיטורים עומדת על טווח הנע בין 5%-8.33%. מבחינת ההפרשה לתגמולים, המעסיק מחויב להפריש מדי חודש סכום של 5%-7.5%. מבחינתו של העובד, האחרון חייב להפריש באופן זהה להפרשות המעסיק לתגמולים עד 5%, והוא רשאי להפריש למעלה מכך ועד 7%. כמו כן, חשוב כי העובד יבין מהו החלק בשכרו אשר מבוטח לפנסיה. האינדיקציה לכך הינה תלוש השכר.


מדי רבעון, עובדים שכירים מקבלים דיווחים מכל הגופים אשר מועברים אליהם תשלומים עבורם (קופות גמל, חברות ביטוח, קרנות פנסיה וקרנות השתלמות). מדובר בגופים אשר מוטלת עליהם חובה לשלוח דיווחים רבעוניים לביתו של העובד. אי לכך, העובד יכול לעקוב היטב אחר הדיווח ולהשוות אותו עם תלושי המשכורת.


פעם בשנה, העובד מקבל מהגופים הנ"ל דיווח שנתי הכולל פירוט רחב ומפורט בנוגע להפרשות בכל אחד ואחד מהחודשים. חרף כך, עובדים שכירים רבים אינם פותחים כלל את המעטפה הנ"ל. ישנם מקורות נוספים מהם ניתן לשאוב מידע בנושא. לדוגמא, סוכן הביטוח אשר מטפל בתיק הביטוח של העובד או טופס 106 אשר מונפק מדי שנה על ידי המעסיק עבור העובד. לא זו אף זו, במידה והמעביד לא מעביר את התשלומים כחוק, במשך שלושה חודשים רצופים, הגוף המבטח חייב להודיע על כך לעובד.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

קבל הצעה לקרן פנסיה / קופת גמל
שם + משפחה
נייד
דוא"ל
אני מחפש:
שלח

פסקי דין וחדשות - קרן פנסיה

בנק ישראל מפרסם דו"ח לפיו כ-40% מהמבוגרים בישראל אינם מחזיקים חיסכון פנסיוני... 

האם המעסיק מפריש פנסיה ומדוע השכירים בישראל אינם יודעים את התשובה לשאלה זו? 

האם האוניברסיטה כפופה להוראותיו הדווקניות של חוק יסודות התקציב, או שמא נתון לה חופש אקדמי מבחינת קביעת משכורות ותנאי שכר? 

מרבית הישראלים אינם מקפידים על חיסכון ארוך טווח, ואזרחים רבים לא מסוגלים להפגין בקיאות בסיסית במונחים פיננסיים... 

עמותת "הקואליציה האזרחית" וד"ר הראל פרימק הגישו עתירה לבג"צ בגין "אפליה בין שכירים ועצמאים במשק הישראלי"... 

בית המשפט העליון ביטל הליך ייצוגי שהוגש כנגד המדינה בגין ניכוי פרמיות ביטוח מגמלת גמלאי צה"ל... 

האם עובד יכול לתבוע בגין אי הפרשה למבטחים לפי הסכם קיבוצי? כיצד בית הדין לעבודה יפצה אותו לאחר עשר שנים שלא העדר הפרשה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.