www.ovdim.org.il

דמי אבטלה במהלך חופשה ללא תשלום לצורך טיפול בתינוק

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

זכאות לדמי אבטלה במשך חופשה לצורך טיפול בתינוק, האמנם?


האם המוסד לביטוח לאומי ישלם את דמי האבטלה לאישה אשר יצאה לחופשה ללא תשלום, לשם טיפול בבנה התינוק? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה, בעקבות מכתב אשר קיבלה האישה מהביטוח הלאומי, שדחה את הגדרתה כ"מובטלת".


התובעת הינה מורה בבית ספר יסודי ומועסקת במקצוע זה על ידי משרד החינוך. באפריל 2008 ילדה התובעת במזל טוב ויצאה לחופשת לידה, כאשר לקראת תום חופשת הלידה הייתה היא מעוניינת להמשיך את החופשה על מנת לטפל בבנה התינוק.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לפיכך, פנתה התובעת למשרד החינוך בבקשה לצאת לחופשה ללא תשלום למשך שנת הלימודים תשס"ט. בקשתה אושרה ובהתאם לאישורה התייצבה התובעת בלשכת התעסוקה ונרשמה כמובטלת. עם זאת, תביעתה לדמי אבטלה נדחתה על ידי המשרד לביטוח לאומי.

 

האם האישה הינה "מובטלת"?


סעיף 160 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה-1995, מגדיר את הזכאות לדמי אבטלה וקובע ש"דמי אבטלה ישולמו למבוטח שהוא מובטל". סעיף 163 לחוק מגדיר מובטל באופן הבא –

 

"רואים אדם כמובטל אם הוא רשום בלשכת שירות התעסוקה במחוסר עבודה לפי תנאים שקבע השר באישור ועדת העבודה והרווחה, והוא מובן ומסוגל לעבודה במקצועו או בכל עבודה אחרת המתאימה לו, ולשכת שירות התעסוקה לא הציעה לו עבודה באמור". הביטוח הלאומי טען כי בזמן החל"ת לא הייתה התובעת בגדר "מובטלת" משום שלא מותקו יחסי העובד מעביד בינה לבין משרד החינוך.

 

      קראו גם:


בית הדין לעבודה לא קיבל את טענה זו של המוסד לביטוח לאומי וקבע כי על הנתבע לשלם לתובעת דמי אבטלה שכן היא זכאית להם על פי החוק. בית המשפט הסביר כי הגדרת "מובטל" כלל אינה כוללת את הצורך בניתוק יחסי עובד-מעביד בין המבוטח לבין מעבידו. על פי הפרשנות המילולית של ההגדרה, כדי להיות "מובטל" יש צורך בכך שהמבוטח יהיה רשום כמחוסר עבודה בלשכת שירות התעסוקה, ושהוא יהיה מוכן ומזומן לעבודה, בלא שהוצעה לו עבודה מתאימה.

 

האם יש לדחות תביעתה משום שעזבה מרצון?


הביטוח הלאומי טען כי אין לקבל את תביעתה של המורה לדמי אבטלה, היות ועזבה היא את עבודתה מרצונה. עם זאת בית המשפט דחה את הטענה הנ"ל וסבר שגם מי שעזב את עבודתו מרצונו, אפילו אם ללא הצדקה, אינו יוצא מכלל הגדרת מובטל במשך 90 הימים הראשונים. במילים אחרות - ההבדל בין מי שנקלע למעגל מחפשי העבודה מרצונו, לבין מי שנפלט לאותו מעגל בעל כרחו, הוא הבדל באופן הזכאות לדמי אבטלה, אך לא הבדל הנוגע להגדרת המונח "מובטל".


בנוסף לכך, השופטים ציינו שאין להתעלם מהעובדה שהתובעת יצאה לחל"ת בשל כך שהיא הייתה מעוניינת לטפל בתינוק שנולד לה. הרצון לטפל בתינוק אינו שולל את הזמינות לעבודה, כל אימת שהמטרה היא למצוא עבודה אחרת המתיישבת יותר עם הצרכים של הטיפול בתינוק. כלומר - מטרה כזו נחשבת אף כסיבה ל"הצדקת" התפטרות על פי חוק הביטוח הלאומי.


זאת ועוד, התובעת ביקשה לשמור על מקום עבודתה, למרות רצונה לטפל בבנה התינוק. בית המשפט קבע כי על החברה, ובכללה המוסד לביטוח לאומי, לעודד מעשים מסוג זה ולא לדחות אותם על הסף.
אי לכך, קיבל בית הדין לעבודה את תביעתה של המורה וקבע שהיא זכאית לדמי אבטלה מהמוסד לביטוח לאומי.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.