www.ovdim.org.il

התפטרות עובד אשר היה בדרגה בכירה והורד בדרגה - האם פיצויי פיטורין?

דרגו את המאמר

העברת מנהל לתפקיד זוטר – האם הרעת תנאים ופיצויי פיטורין?


חוק פיצויי פיטורים קובע כי פיצויי פיטורין מגיעים לעובד כאשר הוא מפוטר ממקום עבודתו וזאת לאחר שצבר וותק של שנה לפחות. ישנם מקרים, עם זאת, אשר ניתן לראות בהתפטרות של העובד מיוזמתו כמהלך המזכה את האחרון בפיצויים. דוגמא לכך הינו התפטרות בגין הרעת תנאים מוחשית במקום העבודה.

 

האם העברתו של עובד בכיר וותיק לתפקיד זוטר מהווה הרעת תנאים או שמא עסקינן במהלך הנמצא במסגרת שיקול דעתו של המעסיק? סוגיה זו נדונה בבית הדין לעבודה במסגרת תביעה של מנהל חנויות תכשיטים לשעבר כנגד מעסיקתו.


התובע הינו עולה חדש מצרפת אשר מתגורר באשדוד. התובע החל לעבוד בנתבעת שהינה חברה העוסקת בעיצוב, ייצור, מכירה והפצה של שעונים, תכשיטים ואביזרי אופנה. עבודתו של התובע החלה במרץ 2004 ויחסי עובד מעביד בין הצדדים הופסקו במרץ 2008 עם התפטרות העובד.

 

      קראו עוד על זכויות עובדים ותיקים:


התובע החל את עבודתו כמוכר ולאט לאט התקדם בדרגות עד אשר ערב התפטרותו היה מנהלם של 18 סניפים ואחראי על עובדים רבים. בסמוך לסיום יחסי העבודה, העלה מנהל הנתבעת טענות כלפי העובד בנוגע לגניבת שעון. מנהל הנתבעת ביקש מהתובע לקחת אחריות על הגניבה ואף ניכה משכרו את עלות השעון בשלושה תשלומים.

 

התובע התרעם על הניכוי ודרש את החזרת הכספים באופן מיידי. מיד לאחר מכן שינה מנהל הנתבעת את יחסו לתובע מקצה לקצה. במסגרת שינוי היחס, הועבר התובע מתפקיד מנהל בכיר לתפקיד מוכר - הדרגה הראשונה בה התחיל את עבודתו לפני ארבע שנים. בעקבות העברתו זו, התפטר התובע מעבודתו.

 

החברה טוענת - מדובר בשינוי בגין חוסר שביעות רצון מהתובע בתור מנהל

 

 

הנתבעת טענה כי התובע הועבר מתפקידו בגין אי שביעות רצון מהתנהלותו בתור מנהל בחברה. בית הדין לעבודה דחה טענה זו. התובע הציג בפני בית הדין לעבודה תמליל שיחה אשר הוקלטה בינו לבין מנהל הנתבעת. בשיחה זו אמר מנהל הנתבעת לתובע, באופן מפורש, כי הוא רואה בו אחראי לגניבת השעון ועליו לשאת בתשלום לכך.

 

כמו כן, מנהל הנתבעת איים על התובע כי במידה והוא יתנגד, הוא ייאלץ להתמודד עם מאבקים פנימיים עימו. השופטים אף ציינו את סמיכות הזמנים בין האירוע של גניבת השעון לבין העברתו של התובע לתפקיד זוטר.


"מכאן, שאין לקבל את טענת הנתבעת היום לפיה עבודתו של התובע כמנהל רשת החנויות הופסקה בשל חוסר שביעות רצון מתפקודו. העברת התובע מתפקיד מנהל רשת החנויות לתפקיד מוכר, תפקיד אשר מילא עם כניסתו לעבודה בנתבעת – היוותה שינוי מהותי ופגיעה של ממש במעמדו של התובע כעובד בנתבעת", נכתב בפסק הדין, "יש לראות את התפטרותו של התובע כמהלך הנופל לגדרי סעיף 11א' לחוק פיצויי פיטורים. דהיינו, התפטרותו של העובד – כפיטורים". בית הדין לעבודה פסק עבור התובע פיצויי פיטורין בסך כ-33,000 שקלים.
 

פיצויים בגין עוגמת נפש


התובע טען כי על הנתבעת לשלם לו פיצויים גם בגין עוגמת נפש. בכתב התביעה הלין התובע הן על היחס אשר קיבל מהחברה לאחר ארבע שנים בהם היה עובד מסור ונאמן, והן על העובדה שהוא נאלץ להתפטר מעבודתו בבושת פנים. הנתבעת טענה, כמובן, כי מדובר בטענה משוללת כל יסוד.


בית הדין לעבודה קבע כי ניכוי עלות השעון שנגנב משכרו של התובע נעשה ללא הסכמתו, תוך התנגדותו ובאופן חד צדדי. כאן המקום לציין כי ניכוי שכזה מהשכר מהווה הפרה של הוראות סעיף 25 לחוק הגנת השכר.


כמו כן, נוכח מחאתו של התובע, הוא הועבר מתפקידו לתפקיד זוטר. השופטים קבעו כי לטעמם התנהלותה של הנתבעת פגעה באופן בלתי הוגן ואו חוקי בשכרו של התובע. כמו כן, הפגיעה במעמדו של התובע משום שהאחרון ביקש לעמוד על זכויותיו, והטחת האשמות ותלונות בו שאין בהן ממש, עמדו אף הן בבסיס השיקולים של בית הדין לעבודה. לסיכום, השופטים קבעו כי הנתבעת תשלם לתובע פיצויים בסך 10,000 שקלים בגין עוגמת הנפש.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.