www.ovdim.org.il

בית הדין ביטל העברת עובד מתפקידו ברשות השידור

דרגו את המאמר

ביטול העברת עובד ברשות השידור מתפקידו


בית הדין לעבודה קבע כי תחקירנית ברשות השידור, אשר פוטרה לאחר שסירבה לעבוד בשעות הערב, תוחזר לעבודתה ותשובץ בתפקיד חלופי. העובדת הגישה בקשה לצו מניעה וזאת לאחר שפוטרה מעבודתה. לטענתה, המנהל הזמני של חטיבת החדשות הדיח אותה בגין "סירובה לעבוד בשעות הערב בהיקף של פעמיים בשבוע בתור מזכירה". המבקשת טענה כי היא לא הייתה מוכנה לעבוד כמזכירה וזאת היות ותפקידה מוגדר כ"תחקירנית" (בתוכניות "סדר דין" ומדד יומי" בערוץ הראשון).


רשות השידור טענה, לעומת זאת, כי המבקשת שובצה בתפקיד אחר ולא הודחה מתפקידה. לטענת הרשות, הפקת החדשות עברה לאולפנים בירושלים לאחר שישבה זמן רב באולפנים בתל אביב, אך המבקשת לא הייתה מוכנה לעבור עם ההפקה. כמו כן, צוין כי התוכנית בה העובדת עבדה ירדה מלוח השידורים של הערוץ הראשון. הרשות טענה כי גם לאחר שהעובדת סירבה לעבור ולעבוד בירושלים, משכורתה לא הופסקה.


בית הדין לעבודה קבע כי דין בקשתה של העובדת להתקבל. בהחלטה נקבע כי רשות השידור קיבלה באופן חד צדדי את ההחלטה לשבץ מחדש את התובעת. כמו כן, צוין כי השיקולים אשר הובילו את הרשות לקבל החלטה זו לא היו "ברורים לעין". "על פניו", קבעה השופטת חנה טרכטינגוט בפסק דינה, "נראה כי ההחלטה הייתה בלתי מידתית ובלתי סבירה .אי לכך, אני רואה לנכון להורות על ביטולה".


למצוא תפקיד חלופי


השופטת הוסיפה כי התוכנית "סדר דין" טרם ירדה מלוח השידורים כאשר הופסק שיבוצה של המבקשת בה. למעשה, רק שלושה שבועות לאחר מכן ירדה התוכנית סופית מהשידורים בערוץ הראשון. בין לבין, רשות השידור מינתה מחליפה לתפקידה של המבקשת. זאת ועוד, צוין כי העברתה של המבקשת לתפקיד של "מזכירה", אשר נתפס בעיניה כנחות מתפקיד התחקירנית, הייתה צריכה להיעשות בכפוף לשימוע כדין.

 

      קראו עוד בתחום:

  
בסופו של היום, בית הדין לעבודה קבע כי יש לבטל את ההחלטה של רשות השידור שלא לשבץ את המבקשת בחטיבת החדשות. לאור העובדה כי התוכנית בה המבקשת שימשה כעוזרת הפקה איננה קיימת עוד, נקבע כי על הרשות לשבץ את העובדת בתפקיד חלופי אשר הולם את כישוריה.


לא פעם ראשונה


מאבקה של התחקירנית הנ"ל איננו המאבק היחיד בתקופה האחרונה בין רשות השידור לבין עובדיה. בנובמבר האחרון החליטה רשות השידור לחזור בה מפיטוריהם של כ-30 עיתונאים ועובדים צעירים, וזאת בעקבות מחאה והתנגדות מצד אגודת העיתונאים בירושלים.


האגודה אף פנתה לבית הדין לעבודה וביקשה בזמנו למנוע את הפיטורים. רשות השידור טענה כי מדובר בשימועים בלבד, אך האגודה טענה כי עסקינן במהלך אשר מטרתו הייתה להביא לסיום עבודתם של כ-30 עובדים ברשות השידור (אשר הועסקו במקום פחות משלוש שנים). בין ה"מיועדים" היה ניתן למצוא את כתבת הבריאות, כרמית ראובן, הכתב לענייני משרד הפנים, שי זילבר, הכתבת לענייני משטרה, אפרת וייס, מספר תחקירנים, עורכים ועובדים בארכיון הטלוויזיוני.


אגודת העיתונאים בירושלים פתחה במחאה עם קבלת הזימונים לפיטורים. במסגרת מחאה זו הביאה האגודה לשיבוש של ממש בשידורי יומני הרדיו. כמו כן, אגודת העיתונאים הודיעה לעובדים שלא להגיע לשימועים אשר נקבעו להם. במקביל, האגודה פנתה לבית הדין לעבודה וביקשה לבטל את הפיטורים באמצעות צו מניעה. בסופו של היום, ה"לחץ עבד", והרשות חזרה בה ממהלך הפיטורים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.