www.ovdim.org.il

העובדים יכולים להירגע - בית המשפט ביטל חיוב ארנונה במיליוני שקלים

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

שינוי סיווג ארנונה שלא כדין – ביטול חיוב בבית המשפט


רשות מקומית מחזיקה בסמכות רחבה למדי בנוגע לקביעת שיעורי הארנונה אשר מוטלים על התושבים, המפעלים והעסקים הנמצאים בשטחה המוניציפאלי. עם זאת, סמכות זו איננה בלתי מוגבלת. למעשה, סמכותה של העירייה לפעול כרצונה הוקפאה על ידי שורה של חוקים ותקנות המכונים דיני ההקפאה.


המטרה העומדת מאחורי דיני ההקפאה הינה להגביל את סמכותה של הרשות המקומית ועל ידי כך להעניק יציבות למשק המקומי. במסגרת דיני ההקפאה, מצטמצמת באופן משמעותי סמכותן של הרשויות המקומיות לקבוע קריטריונים לחישוב הארנונה או להעלאת שיעוריה.


ברוח זו, קבע בית המשפט המחוזי בתל אביב כי עיריית חולון שינתה באופן בלתי חוקי את סיווג הארנונה של מפעלי הקירור פריאור וקרפרי (מקבוצת IDB). לאחר 50 שנה אשר במהלכן פעלו המפעלים לפי סיווג ארנונה תעשייה, החליטה העירייה לשנות את סיווג הארנונה של המפעלים ל-מפעלים. בכך הביאה המשיבה לחיוב המפעלים בארנונה ביתר. ככל הנראה, שינוי זה נעשה על מנת להפעיל לחץ על המפעלים ובתור תגובה לתביעה שהוגשה על ידם כנגד העירייה להשבת תשלומי ארנונה בסך כשישה וחצי מיליון שקלים.

 

המפעלים טוענים - עלייה משמעותית ושינוי סיווג ללא שינוי שימוש


המפעלים הגישו עתירה בעניין ובית המשפט המחוזי קיבל כאמור את עתירתם. העתירה הוגשה על ידי עו"ד גיל איזנברג מאיזנברג גולדמן, חברת עורכי דין העוסקת בהפחתת ארנונה והיטלי פיתוח. המפעלים ובאי כוחם טענו כי שינוי הסיווג נעשה ללא קיום בדיקה פיסית במפעלים ומדובר במהלך נטול ביסוס עובדתי.

 

למעשה, טענותיהם של המפעלים היו שתיים. ראשית, המפעלים טענו כי שינוי הסיווג הביא לעלייה משמעותית אשר חרגה משיעור העלאה המותר לעירייה (עלייה של 90%!). שנית, מדובר בפעולה בלתי חוקית וזאת משום שלא היה כל שינוי מבחינת השימוש בנכס.


המחלוקת העיקרית בבית המשפט הייתה האם הודעות החיוב אשר נשלחו למפעלים מטעם העירייה התיישבו עם הוראות חוק ההקפאה לשנת 2007 או שמא עסקינן בהוראות סותרות (וכתולדה מכך, בלתי חוקיות). יצוין כי המפעלים לא טענו כנגד הסיווג החדש אשר נקבע על ידי העירייה בהודעת השינוי, אלא כנגד עצם סמכותה של האחרונה לשנות בנסיבות העניין את סיווג הארנונה.

 

השופטת, שרה גדות, כתבה בפסק הדין כי המהלך איננו טעות שכן לו הייתה העירייה מבצעת סיורים ובדיקות במפעלים, הייתה היא יכולה להציג ממצאיה בפני העותרים ובית המשפט. משלא פעלה העירייה באופן זה, לא עלה בידה להסביר את שינוי הסיווג ואת פעולותיה.

 

קל וחומר הדברים אמורים כאשר שינויי בסיווג ללא שינוי בשימוש איננו שינוי חוקי. לסיכום, בית המשפט ביטל חיוב ארנונה בסך 8 מיליון שקלים אשר הוטל על המפעלים העותרים. ביטול החיובים הביא לירידת מתח רבה, הן בקרב הנהלת המפעל והן בקרב העובדים.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


פסקי דין וחדשות - פיננסים - מידע כלכלי לעבדים

פסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, ובמסגרתו התקבלה תביעתם של שני גמלאים לפיצויים בסך 150,000 שקלים, יכול להעניק לגמלאים רבים, אשר פרשו לפני אוקטובר 2003 מעבודתם במסלול פנסיה צוברת, אפשרות לזכות בפיצויים בגובה עשרות אלפי שקלים... 

התעשיות הביטחוניות אשר נמצאות בבעלות המדינה מוגדרות בתור קופות ציבוריות. מדי שנה, פורשי צה"ל אשר רכשו ניסיון וידע רלבנטיים לעבודה בתעשיות ביטחוניות אלו, מבקשים להיקלט בהן לעבודה... 

בשורה להנהלת המפעל ועובדיו – עורכי הדין הצליחו לבטל את הגזירה, ביהמ"ש קבע כי החיובים שנעשו ע"י העיריה היו שגויים... 

האם התובעת הייתה ידועה בציבור של המנוח והאם היא זכאית להיות מוכרת בתור אלמנת פנסיונר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.