www.ovdim.org.il

פיצויים בעקבות אי הפרשה לביטוח מנהלים והפסד כספי ביטוח בעת מחלה

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הפסד כספי ביטוח בעת אובדן כושר עבודה בגין אי הפרשה לביטוח מנהלים כמובטח


עובדים רבים נהנים מפוליסת ביטוח מנהלים אשר משולמת על ידי הפרשה הדדית שלהם ושל מעסיקם מדי חודש. ביטוח זה כולל ביטוח חיים למקרה של מוות ואובדן כושר עבודה, וכן חיסכון לגיל פרישה. כיצד מתמודד בית הדין לעבודה עם מקרה בו המעביד סיכם עם העובדת על ביטוח מנהלים, אך כספים לא הועברו בפועל? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה בירושלים.


התובעת, מעצבת גרפית, החלה לעבוד בשנת 1996 בחברה אשר הנתבע ואחיו היו מנהליה. לפני תחילת העסקתה, סוכמו בעל פה תנאי שכרה של התובעת בינה לבין הנתבע. בפועל, לאחר תקופה קצרה בוטחה התובעת בביטוח מנהלים והופרשו לזכותה כספים לביטוח זה. בדיעבד, התובעת גילתה כי רק חלק מתגמולי המעביד הופרשו לביטוח המנהלים ובמשך כשלוש שנים לא הופרש חלקו של המעביד כלל (חרף ציון הפרשות אלו בתלושי השכר).

 

במשך שנות העסקתה של התובעת, הוחלפו בין הצדדים תכתובת שונות אשר נגעו לבעיות בתשלום שכרה, בעיקר לגבי תשלום ההפרשות לביטוח המנהלים. התראות אשר התובעת קיבלה מחברות הביטוח בגין אי הפרשות הועברו על ידה לידי הנתבעים ובשל כך נפתחה פוליסה חדשה מבלי להשלים את ההפקדות שלא הועברו. גם לפוליסה זו לא הופקדו הכספים כנדרש וחברת הביטוח לא עדכנה את התובעת בעניין זה.


באפריל 2004 ילדה התובעת ויום לפני חזרתה מחופשת הלידה היא אושפזה בעקבות מחלה קשה. ביוני 2005 התובעת פנתה לאחיו של הנתבע והודיעה לו על כוונתה להתפטר לאור מצבה הבריאותי ולאור אי תשלום שכרה כנדרש במשך החודשים אשר קדמו ליציאתה לחופשת הלידה.

 

האם כספי הביטוח אבדו בגין ההפרשות שלא הועברו?


בין הצדדים ניטשה מחלוקת מי צריך לשאת בתשלומים אשר נקבעו לתובעת והאם יש לחייב את בעלי המניות באופן ישיר. כמו כן, האם התובעת זכאית לפיצויי בגין אי העברת תגמולים לביטוח מנהלים במשך כשמונה שנים. למעשה, מדובר בתיק בו נדונו נסיבות מיוחדות.

 

התובעת חלתה במחלה אשר גרמה לה לאובדן כושר עבודה באופן זמני (אך לתקופה בלתי מבוטלת) וזאת כאשר לא הופרשו עבורה כספי ביטוח מנהלים הכוללים בתוכם גם ביטוח בגין אובדן כושר עבודה. התנהלות הנתבעים הביאה לכך שהתובעת לא הייתה יכולה לקבל את המגיע לה מחברת הביטוח.

 

      קראו עוד בתחום:


בית הדין לעבודה קבע כי התובעת הייתה זכאית להפרשות לביטוח מנהלים. עדותה של התובעת הייתה מהימנה וסדורה, ונתמכה גם בעדותו של סוכן הביטוח אשר העיד מטעם הנתבעים. הדברים באו לידי ביטוי גם במסגרת חוזה עבודה אשר נחתם עם התובעת בשנת 2002, עיון בתלושי השכר, ועדותו של רואה החשבון של החברה.


כאמור, לצערה של התובעת היא חלתה במחלה קשה ונאלצה להעדר מעבודתה למשך תקופה ארוכה. עם זאת, חרף הביטוח עבור מקרים כגון אלו, לא זכתה היא לכספי הביטוח המיוחלים. סוכן הביטוח, אשר העיד מטעמם של הנתבעים, אישר כי חברת הביטוח ביטחה את התובעת בגין אובדן כושר עבודה בשיעור של 75% משכרה.

 

כספים לא הופרשו למרות ניכוי מתלושי השכר


לסיכום, בית הדין לעובדה קבע כי התובעת הייתה אמורה להיות מבוטחת ומשלא הופרשו עבורה הסכומים גם בגין אובדן כושר עבודה, מוטלת החובה לפצותה על הנתבעים (מנהל החברה ואחיו שהיה מנהל חברה אחרת שהעסיקה את התובעת לאחר פירוקה של החברה הראשונה).

 

השופטים קבעו כי מדובר במקרה חמור ביותר שכן "חרף הבטחות המעביד, למרות ההסכמה בין הצדדים לגבי הפרשת כספים לזכות התובעת לביטוח המנהלים - הרי שבמשך שלוש שנים לא הופרשו הכספים חרף האמור בתלושי השכר". לא רק שהמעסיקים לא הפרישו את הכספים כאמור, אלא סכומים אלו נוכו משכרה של התובעת לצורך העברתם לביטוח מנהלים. "עסקינן בהתנהלות חמורה במיוחד אשר מנוגדת אף לדין הפלילי", נכתב בפסק הדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.