www.ovdim.org.il

האם העברת עובד חולה סרטן מתפקידו היא אפליה בעבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

צו מניעה כנגד פיטורי עובדת החולה בסרטן


בית הדין לעבודה ביטל בצו מניעה את העברתה מתפקידה של עובדת שלקתה בסרטן, וזאת עד להכרעה בתביעה העיקרית שהוגשה על ידה. מדובר בעובדת אשר מועסקת בתור מנהלת בחברה המשווקת ציוד ומכשור רפואי. לפני כשנתיים גילתה העובדת כי היא לוקה בסרטן ובעקבות כך נאלצה להיעדר ימים רבים מעבודתה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

העובדת טענה כי חרף המחלה ומצבה הבריאותי, המשיכה היא לעבוד במרץ למען החברה ואף זכתה בגין כך גם להכרה משמעותית מהנהלת החברה. עם זאת, החברה החליטה להעביר את העובדת מתפקיד ניהולי ובעקבות כך פנתה המנהלת לבית הדין לעבודה. לטענתה, דובר אפוא באפליה בעבודה על רקע מחלת הסרטן. המעסיקה טענה כי בין מחלת הסרטן לבין העברת המנהלת מתפקידה אין קשר. לטענת ההנהלה, החלטות אלו התקבלו על ידה בעקבות אי שביעות רצון מעבודתה של המבקשת, הן מול העובדים והן מול הצוות הניהולי.


בית הדין לעבודה ציין בהחלטתו כי אכן נתונה למעביד רשות ההחלטה לגבי העברת עובדים מתפקידיהם בכל עת. עם זאת, כאשר מדובר בעובדת מוערכת אשר נאלצת להעדר מחמת מחלה קשה, ייתכן והיה מקום לבחון את המהלך בעין בוחנת יותר.

 

"יתכן ומדובר בדעות קדומות"

 

בפסק הדין נכתב עוד כי נראה לכאורה שהפיטורים וההעברה מתפקיד היו שוליים וסתמיים וקיים קושי להימנע מהקשר ביניהם לבין מצבה הבריאותי של המבקשת. זאת ועוד, השופטים ציינו כי ייתכן וקיימת חוסר מודעות ותפיסה מהולה ב"דעות קדומות" לגבי יכולתה של המבקשת להמשיך ולעבוד חרף מחלתה.


השופטת כתבה בפסק הדין כי גם אם היה ממש בטענות החברה לגבי הנסיבות שהובילו אותה לקבל החלטתה, היה נכון לזמן את העובדת לשיחת תיאום ציפיות ובה לבדוק באופן כן ואמיתי את היכולת להתאים את העבודה לנסיבות המיוחדות של המקרה. כמו כן, נקבע כי המעסיקה הטיחה בעובדת טענות מעליבות וקשות, בין היתר הנוגעות להתנהלות "כוחנית" מבחינתה, ואלו צצו רק לאחר שהאחרונה החלה להתנגד למהלך להעבירה מתפקידה. דהיינו, הדבר מחזק את ההנחה כי התקיים קשר סיבתי בין טענות אלו לבין מאבקה, ולא הייתה עילה להעביר מהתפקיד הנוכחי.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.