www.ovdim.org.il

אפליה בגין העדרות מעבודה מחמת מילואים, האמנם?

דרגו את המאמר

האם אפליה על רקע היעדרות מחמת מילואים?


חוק חיילים משוחררים קובע כי מעביד אינו רשאי לפטר עובד בגין שירות במילואים, שירות צפוי במילואים, קריאה לשירות מילואים וכדומה. כמו כן, אין לפטר עובד אשר נאלץ להחמיץ ימי עבודה בשל מילואים. פיטורים אלו, או טענות כנגד העובד בעקבות שירות מילואים, אינם קבילים בבית הדין לעבודה.

 

עובד אשר הופלה לרעה במקום העבודה מחמת שירות מילואים זכאי לפיצויים. כמו כן, עובד אשר יוצא למילואים של יומיים או יותר, נהנה מהגנה מפני פיטורים למשך 30 ימים (לאחר תום שירות המילואים). פיטורים במהלך תקופת זו דורשים היתר של ועדת התעסוקה.

 

האם עובד אשר התפטר, לדבריו מחמת טענות שהופנו כלפיו בגין היעדרות לצורך מילואים, זכאי אפוא לפיצויים מהמעסיק? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה.

 

התובע עבד במשך כחצי שנה בתור מנכ"ל בחברת סטרט אפ. לטענתו, הוא הופלה לרעה בעבודתו על רקע שירות מילואים ועל כן הוא זכאי לפיצויי מהחברה מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. הנתבעת הינה חברה אשר עוסקת באבטחת מידע.

 

כאשר התובע הצטרף לחברה בראשית מאי 2008, היו בה שלושה בעלי תפקידים בלבד - סמנכ"ל פיתוח, סמנכ"ל תפעול ויועץ ארגוני. באותה העת הנתבעת לא העסיקה עובדים נוספים והתבססה למעשה על עבודת צוות פיתוח שהיה ממוקם בחו"ל. התובע גויס לתפקיד מנכ"ל וזאת בכדי לסייע בגיוס הון והובלת החברה ליציאה לשוק. חוזה עבודה בין הצדדים נחתם ביוני 2008.

 

      קראו עוד בתחום:

 

חודשים אחדים לאחר שהתובע נכנס לתפקידו בחברה, גיבש הוא חוות דעת לעניין המשך פעילותה של הנתבעת. חלק משמעותי מחוות דעת זו עסק בביקורת על כך שסמנכ"ל הפיתוח של החברה השתחרר מצה"ל מסיבה שאיננה ברורה. התובע אף הוסיף כי הוא לא יהיה מוכן להמשיך ולעבוד בחברה כל אימת שהסמנכ"ל לא יישוב לצה"ל כמתנדב.

 

לגבי סמנכ"ל התפעול, גם כאן היו לתובע השגות והוא המליץ להביא לסיום העסקתו. המלצותיו של התובע לא התקבלו והוא הודיע כעבור כחמישה חודשים על התפטרותו. לטענת התובע, התפטרותו נבעה מתלונות רבות כנגדו אשר נבעו מחמת היעדרות בשל שירות מילואים.


בית הדין לעבודה דחה טענות אלו מכל וכל. בפסק הדין נכתב כי מדובר בטענות אשר טוב היה להן אילולא נשמעו. התובעת לא הביא בדל ראייה לכך, ומהחומר שהוצג בפני השופטים נקבע כי "התובע בחר להתפטר מתפקידו לאחר שהמלצותיו לא התקבל", הא ותו לא. ככל שעלו טענות בין העובדים בחברה לגבי שירות בצה"ל, היו אלה תלונותיו של התובע כלפי סמנכ"ל הפיתוח ואי שירותו, ולא שירותו העודף לכאורה של התובע. זאת ועוד, התובע הציג בפני בית הדין לעבודה אישור מילואים על תקופה קצרה בלבד.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - אפליה בעבודה

ערבי ישראלי שלא התקבל לעבודה במלצרות במסעדה כשרה בנמל תל אביב, דרש לקבל פיצויים בגין אפליה אסורה מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. 

העובד שלקה במהלך עבודתו במחלה נפשית, פוטר לאחר שנערך לו שימוע שלישי וטען כי מדובר בפיטורין שלא כדין עקב מצבו הרפואי.  

העובד טען כי פוטר עקב פציעתו בתאונת עבודה ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

פקיד בסוכנות ביטוח טען כי הוא הופלה לרעה בשל כוונתו לממש זכויותיו כהורה, לכן ביקש פיצויים.  

האם העירייה הפלתה את פקיד השומה הסובל מלקות שמיעה, והאם פיטוריו בוצעו כדין. 

כלכלנית בחברת חשמל טענה כי היא פוטרה בשל הריונה, מנגד טענה הנתבעת כי העובדת התפטרה מיוזמתה. 

האם פיטוריו של חתם ראשי בן 65 מוצדקים, או קיימת בהם אפליה מחמת גילו המבוגר? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.