www.ovdim.org.il

פיטורין לאחר גיל הפרישה, האם אפלייה מחמת גיל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פיטורי עובד בגיל פרישה, האם אפליה מחמת גיל?


האם פיטוריו של עובד יליד שנת 1939 בעת שמלאו לו למעלה מ-66 שנה ביום הפיטורין, הינם פיטורים אסורים בגין אפליה מחמת גיל? האם ניתן לפטר אשר הגיע לגיל פרישה, מבלי להסתכן בתביעה מסוג זה? בית הדין לעבודה נדרש לדון בסוגיה זו בעקבות תביעה שהוגשה לשולחנו על ידי עובד אשר פוטר מחברת שיווק מוצרי אומנות, לאחר שעסק בה כסוכן שטח במשך כ-8 שנים.

 

      קראו עוד בתחום:


איסור הפלייה על פי חוק שוויון הזדמנויות

 

אחת המטרות בבסיס האיסור לאפליה מטעמי גיל היא מניעת חסרון כיס חמור מן העובד הנפלט משוק העבודה בגיל מבוגר, כאשר סיכוייו למצוא עבודה אחרת בשכר סביר פחותים בהרבה משל עובד צעיר ממנו (הצורך למנוע חסר זה, נותן ביטוי לצווי מוסרי של "אל תשליכני לעת זקנה").


סעיף 2 לחוק שוויון הזדמנויות שענינו איסור הפלייה, אוסר בין היתר, על פיטורי עובד מחמת גילו, וקובע כי אין רואים הפלייה לפי סעיף זה כאשר היא מתחייבת מאופיים או ממהותם של התפקיד או המשרה.

 

זאת ועוד, גם נטל ההוכחה המוטל על הטוען לאפליה הינו גבוה במיוחד ועל העובד להוכיח כי אות הקלון של ה’אפליה’, יש בו בכדי לגרור פיצוי עונשי. עם זאת, סעיף 9 לחוק שוויון הזדמנויות קובע שנטל ההוכחה עובר לכתפי המעביד, במידה ויעלה בידו של העובד להוכיח כי לא היה במעשיו ו/או במחדליו הצדק לפיטוריו.

 

המפגש בין חוק שוויון הזדמנויות לחוק גיל פרישה

 

חוק גיל פרישה לעובדים קובע את גיל פרישת החובה של העובדים במשק. על פי הדין אשר עלה בניתוח במקרה ברוח החוק, קבעו השופטים כי גיל הפרישה של התובע, בהתאם לשנת הלידה שלו, היה 65. במילים אחרות, בעת פיטוריו היה העובד כבר מעבר לגיל הפרישה על פי דין. בית הדין קבע כי גם באמירתה של החברה שפיטוריו של העובד נעשו, בין השאר, על מנת "להזרים דם חדש למערכת", אין בכדי להביא לקבלת טענותיו של התובע.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בית הדין דן ארוכות במשמעותו החברתית של גיל הפרישה החוקי והאם ניתן להכריח אדם לפרוש באופן כפוי על מנת לרענן את השורות. השופטים קבעו כי קיימות שתי מטרות לקביעת גיל פרישה כפוי לעובדים מבוגרים.

 

מבחינתו של העובד, יש לקבוע גיל פרישה חובה על מנת לתת לו לנוח לעת זקנה מעמל יומי. מבחינת המעסיק, טוב גיל פרישה חובה בכדי שיוכל הוא לרענן את שורת עובדיו, ולהעסיק כוחות חדשים, צעירים יותר, תחת העובדים הפורשים.

 

השופטים: עובד אשר עבר את גיל הפרישה מועסק באופן "וולנטרי"


השופטים סברו, כפי שהוסבר לעיל, כי חוק שוויון הזדמנויות פרש את הגנתו על העובד מפני פיטורין מחמת גיל לפני הגיעו לגיל פרישה סטטוטורית. מאידך, לאחר שעבר העובד את גיל הפרישה הסטטוטורית, אין עוד הגנת החוק עומדת לו ומעתה ואילך העסקתו היא "וולונטרית" בידי המעסיק, אלא אם הוסכם אחרת בין הצדדים.


העסקתו "הוולונטרית" של העובד מיטיבה עימו כל אימת שהמעסיק מעוניין בה. אי לכך, העסקה זו נתונה לשקול דעתו הבלעדי של המעסיק ולא ראוי שיכנס אליה שיקול זר. עם זאת, השופטים בהחלט הכירו בבעייתיות של פיטורין ביום הפרישה המדויק, שכן אז עלול המעסיק להחשד כי ניצל את פרישתו הסטטוטורית בחוסר תום לב.


השופטים קבעו בפסק דינם:


"משהגיע התובע לגיל הפרישה הסטטוטורי, אין עוד הגנה, ואין גם צורך בה, כי למעשה זכה התובע לתקופה נוספת של עבודה שברצון שני הצדדים היא לתועלת שניהם, ואם חפץ אחד מהם להפסיק התקשרות זו, יכול שיעשה כך ללא "מורא" החוק עליו מול טענה של פיטורין מחמת גיל".

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - אפליה בעבודה

מסעדה בנמל תל אביב סירבה להעסיק מלצר כי הוא ערבי

ערבי ישראלי שלא התקבל לעבודה במלצרות במסעדה כשרה בנמל תל אביב, דרש לקבל פיצויים בגין אפליה אסורה מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. 

העובד שטען כי הופלה עקב מצבו הרפואי דרש פיצויים

העובד שלקה במהלך עבודתו במחלה נפשית, פוטר לאחר שנערך לו שימוע שלישי וטען כי מדובר בפיטורין שלא כדין עקב מצבו הרפואי.  

אחראי משמרת טען כי פוטר שלא כדין עקב מגבלה בריאותית

העובד טען כי פוטר עקב פציעתו בתאונת עבודה ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

האם קיים קשר בין פיטורי העובד לרצונו לממש את זכותו כהורה ולצאת לחופשת לידה?

פקיד בסוכנות ביטוח טען כי הוא הופלה לרעה בשל כוונתו לממש זכויותיו כהורה, לכן ביקש פיצויים.  

בעל לקות שמיעה פוטר מהעירייה לאחר 16 שנה, האם הוא זכאי לפיצויים?

האם העירייה הפלתה את פקיד השומה הסובל מלקות שמיעה, והאם פיטוריו בוצעו כדין. 

העובדת פוטרה לאחר שהודיעה על הריונה, האם תקבל פיצויים?

כלכלנית בחברת חשמל טענה כי היא פוטרה בשל הריונה, מנגד טענה הנתבעת כי העובדת התפטרה מיוזמתה. 

עובד בן 65 סרב ללמוד להפעיל מערכות מחשוב ופוטר מתפקידו

האם פיטוריו של חתם ראשי בן 65 מוצדקים, או קיימת בהם אפליה מחמת גילו המבוגר? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.