www.ovdim.org.il

אפליה על רקע לאום בסניף כמעט חינם, האמנם?

דרגו את המאמר

פיטורי עובדים ערבים – מתוך אפליה או בגין הפרות משמעת והתנהגות פלילית?


פניה אשר הוגשה לבית הדין לעבודה, על ידי עורכת הדין ציונה קניג יאיר, נציבת שוויון ההזדמנויות במשרד התמ"ת, מבקשת לבטל את פיטוריהם של כ-21 עובדים ערבים ברשת "כמעט חינם". מדובר ב-21 עובדים אשר היו מועסקים בסניף הרשת בעיר מודיעין.

 

      קראו עוד בתחום:

 

העובדים טוענים כי פיטוריהם נפלו עליהם "כרעם ביום בהיר" והם הופתעו לגלות מכתבי פיטורים זהים. עוד מוסיפים העובדים כי לאחרונה ניכרת הרעת מוחשית בתנאי העסקתם והתנכלות בלתי הוגנת כלפיהם מצד מנהל הסניף. לטענתם, לא ניתנה להם סיבה אמיתית לפיטוריהם.

 

טענות בדבר מעשים פליליים


ברשת "כמעט חינם", אשר כרבע מעובדיה משתייכים למגזר הערבי, מעלים טענות קשות כנגד העובדים המפוטרים. לטענת הרשת, מהלך הפיטורים נעשה כתגובה להתנהגות אלימה מצדה של קבוצת העובדים אשר שמה לה למטרה להלך אימים על העובדים בסניף, החל ממנהלי המחלוקות וכלה במנהל הסניף וסגניו.

 

מהרשת נמסר כי העובדים ביצעו שורה ארוכה של עבירות פליליות ועבירות משמעת אשר פגעו באופן אנוש במרקם התקין של התנהלות הסניף. זאת ועוד, לטענת הרשת מדובר בעובדים אשר חשודים בביצוע מעשים אלימים ואיומים כנגד לקוחות, עובדים, ספקים, עוברי אורח ועוד. כמו כן, ישנם חשדות מצידה של הרשת גם לביצוע עבירות של חבלה ברכוש, הטרדות מיניות וגניבה.


רשת "כמעט חינם" טוענת כי התרברבותם הבוטה של העובדים לאחר הרצח של בני משפחת פוגל ביישוב איתמר, הייתה אפוא הקש אשר שבר את גב הגמל. לטענת הרשת, עובדים רבים בסניף חשו ממש בחרדה קיומית בעקבות התנהגותם של העובדים הערבים לאחר הרצח. "כיצד ניתן לטעון לאפליה כאשר כ-500 מתוך 2,000 עובדי הרשת הינם ערבים", תוהים ב"כמעט חינם". תגובתה של הרשת איננה משכנעת את עורכת הדין אינה דוד סולטנוביק, נציבת שוויון ההזדמנויות באזור ירושלים והדרום. עו"ד סולטנוביק אמרה לאתר "וואלה" כי קיימים חשדות של אפליה לכאורה על רקע לאום, ואי לכך משרד התמ"ת בוחן את הפרשה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - אפליה בעבודה

ערבי ישראלי שלא התקבל לעבודה במלצרות במסעדה כשרה בנמל תל אביב, דרש לקבל פיצויים בגין אפליה אסורה מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. 

העובד שלקה במהלך עבודתו במחלה נפשית, פוטר לאחר שנערך לו שימוע שלישי וטען כי מדובר בפיטורין שלא כדין עקב מצבו הרפואי.  

העובד טען כי פוטר עקב פציעתו בתאונת עבודה ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

פקיד בסוכנות ביטוח טען כי הוא הופלה לרעה בשל כוונתו לממש זכויותיו כהורה, לכן ביקש פיצויים.  

האם העירייה הפלתה את פקיד השומה הסובל מלקות שמיעה, והאם פיטוריו בוצעו כדין. 

כלכלנית בחברת חשמל טענה כי היא פוטרה בשל הריונה, מנגד טענה הנתבעת כי העובדת התפטרה מיוזמתה. 

האם פיטוריו של חתם ראשי בן 65 מוצדקים, או קיימת בהם אפליה מחמת גילו המבוגר? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.