www.ovdim.org.il

תביעה - אפליה על רקע הורות או פרישה מרצון

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 4.2 מתוך 5

פרישה מרצון או אפליה על רקע הורות?


לעיתים, עובדות ועובדים סובלים מפיטורים או פגיעה בתנאי העסקתם לאחר הפיכתם להורים. הילדים הרכים דורשים תשומת לב והעובדים נאלצים להתמודד מצד אחד עם הרצון להיות שם עבור ילדיהם, ומצד שני להעניק את התמורה המלאה למקום העבודה. חוק שוויון הזדמנויות במקום העבודה אוסר על אפליית עובד מחמת הורות. עם זאת, הוכחת אפליה מחמת הורות זו איננה עניין פשוט. להלן דוגמא לפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין לעבודה, במסגרתו נדחתה תביעה של פקידה בבנק אשר טענה כי הופלתה לרעה מחמת היותה אם.


התובעת ילדה שני בנים תאומים ויצאה לחופשת לידה בת 14 שבועות. לקראת תום התקופה, ביקשה התובעת להאריך את חופשת הלידה במספר חודשים נוספים ובקשתה אושרה. יצוין כי התובעת יצאה, שנה קודם לכן, לחופשת לידה בת 12 שבועות כאשר ילדה את בתה הבכורה. התובעת טענה כי לאחר ששבה לעבודה, וישבה בחוסר מעש (לדבריה), זומנה למשרדו של מנהל משאבי האנוש בבנק והודע לי כי היא מפוטרת בגין סגירת האגף בו עבדה.


מנהל משאבי האנוש טען כי סמוך לסיום חופשת הלידה, התובעת מסרה לו – דרך האחראית הראשית עליה – כי אין לה סידור מתאים לטיפול בילדיה והיא תשקול בחיוב מהלך של פרישה מרצון. כמו כן, לדבריו, הפגישה עימו נערכה על פי בקשתה של התובעת. גרסה זו לא נסתרה על ידי התובעת ואושרה גם על ידי האחראית הראשית עליה שהייתה עימה ביחסי חברות.

 

מנהל משאבי האנוש ביקש מהתובעת לחזור לעבודה


זאת ועוד, מנהל משאבי האנוש העיד היא לאחר שנודע לו על "אי הבנה" לגבי סיום יחסי העבודה עם התובעת, ועל כך שהתובעת חשה כי היא פוטרה מעבודתה, הודיע הוא לתובעת כי עליה לחזור באופן מיידי לעבודה. זאת ועוד, הוכח כי התובעת היא זו אשר יזמה את המהלכים מול הבנק ואין עסקינן בפיטורים מצד הנתבעת.

 

      קראו עוד בתחום:

 

התובעת טענה כי היא הגיעה למשרדו של מנהל משאבי האנוש לשם עריכת "שיחת חזרה". המנהל הכחיש, מצידו, כי הוא עורך שיחות חזרה עם עובדות השבות מחופשת לידה והכחשותיו לא נסתרו על ידי התובעת. לדוגמא, גם בפעמים הקודמות בהן יצאה התובעת לחופשות לידה, לא נערכו לה "שיחות חזרה". השיחה נערכה לטענת התובעת ביום חמישי, ואילו ביום ראשון כאשר לא הגיעה היא לעבודה, ומנהלתה האישית התקשרה לברר מדוע, ענתה היא כי היא אינה חשה בטוב. מדוע לא ציינה כי פוטרה, תהה בית הדין.

 

לא הרימה את הנטל להוכיח אפליה


התובעת טענה כי הנטל רובץ על כתפי הנתבעים וזאת משום שלמרות שדובר עימה על תנאי פרישה, לא היה בנמצא פרוטוקול הנוגע לשיחות אלו. עובדה זו, קבע בית הדין, לא יכולה לכשעצמה לסתור את גרסתו של מנהל משאבי האנוש. במקרה דנן דובר אפוא על הצעה ראשונית לתנאי פרישה אפשריים בלבד, טרם סיכום על פרישה בפועל.

 

דהיינו, לא הייתה חובה לערוך תיעוד פורמאלי לעניין זה. התובעת טענה כי המנהל התכוון לפטרה והודיע לה על סיכויים גבוהים לגבי סגירה עתידית של האגף בו היא הייתה מועסקת. גרסתו של המנהל לעניין זה הייתה שונה והתקבלה בבית הדין. לשיטתו, מדובר היה בשיחה חברתית כאשר הוא סבור שהתובעת מעוניינת לפרוש ועל כן לא ראה פסול בשיתוף התובעת "בפרטים חסויים" לגבי עתיד מחלקתה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.