www.ovdim.org.il

אפליה ופיצויים על סך 30,000 שקלים

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

אפליה בגין הורות בעבודה, האמנם?

 


 

 

בית הדין לעבודה קיבל את תביעתה של עובדת בחברה אשר פוטרה במהלך חופשת לידה. אי לכך, בעבור האישה נפסקו פיצויים ללא הוכחת נזק על סך 30,000 שקלים בגין אפליה מחמת הורות. מדובר בתביעה אשר הוגשה על ידי עובדת לשעבר בחברה העוסקת בשיווק מוצרים רפואיים. התובעת הועסקה בחברה במשך שלוש שנים בתור אחראית אשראי וגבייה.

 

עם זאת, לאחר הריון מוצלח אשר הסתיים בלידה מאושרת, נאלצה האחרונה להתמודד עם פיטורים. בעקבות פיטוריה, חרף עבודתה היעילה והמוערכת, הגישה העובדת תביעה לבית הדין לעבודה.


התובעת טענה כי פוטרה שלא כדין, משיקולים זרים ופסולים, ומתוך כוונת הנתבעת לסלקה בשל היותה אם לתינוקת. כמו כן, העובדת הוסיפה כי החברה הנתבעת העלתה כלפיה נימוקים שונים במכתב הפיטורים, אך כאשר דרשה היא לבחון את הנימוקים לעומקם, נענתה בסירוב.


      קראו גם:

 

לשיטתה, הליך הפיטורים נעשה שלא כדין, מבלי שנערך לתובעת שימוע. כמו כן, במהלך הפיטורים לא שהוצגו בפניה המסמכים הרלוונטים על מנת לאפשר לה להתייחס לטענות החמורות שהועלו כנגדה.

 

המסגרת המשפטית

 

סע’ 2(א) לחוק שוויון הזדמנויות קובע - "לא יפלה מעביד בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם, השקפתם, מפלגתם או שירותם במילואים, קריאתם לשירות מילואים או שירותם הצפוי בשירות מילואים".

 

העובדת הציגה מכתבי הערכה ודו"חות עמידה ביעדים


במקרה דנן, התובעת השכילה להוכיח כי מדי שנה זכתה היא למכתבי הערכה מטעם החברה הנתבעת. מכתבים אלו פירטו את שביעות הרצון של החברה מעבודתה ורצון להמשיך בהתקשרות בין הצדדים.

 

כמו כן, בסוף כל שנה הייתה מציגה החברה בפני עובדיה פירוט של היעדים שהוצבו להם בתחילת השנה, לעומת הצלחותיהם או כשלנום בסוף התקופה. התובעת הציגה בבית המשפט שלושה דו"חות מסוג זה, אשר בכולם עמדה היא בציפיות ואף למעלה מכך. כמו כן, בית הדין לעבודה קבע כי השימוע אשר נערך לתובעת נעשה שלא כדין. זאת ועוד, פיטוריה מחמת האשמות חמורות בתפקודה לא גובו במסמכים מפורטים ולא הוצגו בפני התובעת ואו בית המשפט.


"בענייננו, לולא יציאת התובעת לחופשת הלידה והעסקתו של מר י’ כממלא מקומה, סביר להניח כי התובעת לא הייתה מפוטרת מעבודתה בנתבעת", קבעו השופטים בפסק הדין, "לפיכך, על פי קנה מידה אובייקטיבי קיים קשר סיבתי בין הורותה של התובעת לבין פיטוריה".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - אפליה בעבודה

מסעדה בנמל תל אביב סירבה להעסיק מלצר כי הוא ערבי

ערבי ישראלי שלא התקבל לעבודה במלצרות במסעדה כשרה בנמל תל אביב, דרש לקבל פיצויים בגין אפליה אסורה מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. 

העובד שטען כי הופלה עקב מצבו הרפואי דרש פיצויים

העובד שלקה במהלך עבודתו במחלה נפשית, פוטר לאחר שנערך לו שימוע שלישי וטען כי מדובר בפיטורין שלא כדין עקב מצבו הרפואי.  

אחראי משמרת טען כי פוטר שלא כדין עקב מגבלה בריאותית

העובד טען כי פוטר עקב פציעתו בתאונת עבודה ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

האם קיים קשר בין פיטורי העובד לרצונו לממש את זכותו כהורה ולצאת לחופשת לידה?

פקיד בסוכנות ביטוח טען כי הוא הופלה לרעה בשל כוונתו לממש זכויותיו כהורה, לכן ביקש פיצויים.  

בעל לקות שמיעה פוטר מהעירייה לאחר 16 שנה, האם הוא זכאי לפיצויים?

האם העירייה הפלתה את פקיד השומה הסובל מלקות שמיעה, והאם פיטוריו בוצעו כדין. 

העובדת פוטרה לאחר שהודיעה על הריונה, האם תקבל פיצויים?

כלכלנית בחברת חשמל טענה כי היא פוטרה בשל הריונה, מנגד טענה הנתבעת כי העובדת התפטרה מיוזמתה. 

עובד בן 65 סרב ללמוד להפעיל מערכות מחשוב ופוטר מתפקידו

האם פיטוריו של חתם ראשי בן 65 מוצדקים, או קיימת בהם אפליה מחמת גילו המבוגר? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.