www.ovdim.org.il

האם אפשר לפטר עובדת בהריון בגין אי שביעות רצון?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 2.0 מתוך 5

אי שביעות רצון מעובדת בהריון


תע"א (ת"א) 4366-09


נשים בישראל מוגנות כאשר הן בהריון מפני פגיעה בתנאי העסקתן, קל וחומר מפני פיטוריהן. סעיף 2(א) לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה קובע כי אסור למעביד להפלות בין עובדיו על רקעים שונים לרבות מין, מגדר, הורות והריון. סעיף 9(א) לחוק זה מוסיף וקובע כי חובת ההוכחה בסוגיות העוסקות בחוק הנ"ל מוטלת קודם כל על העובד, ולאחר מכן על המעביד.

 

      קראו עוד בתחום:


דהיינו, כאשר מדובר בתביעה שעניינה פיטורי אישה בהריון, מוטל על העובדת להוכיח שלא היה במעשיה או התנהגותה עילה לפטרה, או אז יעבור נטל ההוכחה והמעביד יידרש להוכיח את טענותיו בדבר עילת הפיטורים ואי תלותה בהריון.
להלן דוגמא לפסק דין בו העובדת לא הוכיחה שפיטוריה נבעו בשל הריונה.

 

מדובר בתביעה אשר הוגשה על ידי אישה כנגד מעסיקה לשעבר, וזאת בגין "אפליה בפיטורים במהלך הריון". בית הדין בחן את הראיות אשר הוצגו בפניו וקבע כי דין התביעה להידחות. בעוד התובעת טענה כי היא פוטרה שלא כדין מחמת הריונה, המעביד טען כי האחרונה פוטרה בשל אי שביעות רצון מעבודתה ויחסיה העכורים עם האחראים עליה.


טענות הצדדים


התובעת הכחישה טענות אלה מכל וכל. לטענתה, היא ביצעה את עבודתה על הצד הטוב ביותר והסיבה היחידה לפיטורים הייתה ההריון. התובעת ציינה כי ניתן לראות עדות לעבודתה הטובה בכך שניתנו לה יותר ויותר סמכויות עם הזמן. בנוגע ליחסי העבודה עם המנהל הישיר, התובעת טענה כי היחסים היו תקינים והיא חשה כי העסק פועל "כמו משפחה".


בכתב התביעה נטען עוד כי לאחר שהתובעת הודיעה למנהלה על ההריון, היחס אליה השתנה מקצה לקצה. "בסופו של דבר", טענה התובעת, "ניתן לי מכתב פיטורים". התובעת הוסיפה כי היא סבלה מ"רדיפות וגערות" בעקבות ההריון ו"ספגה הערות בלתי מידתיות בנוגע לחיסורים או איחורים". כמו כן, טענה התובעת, עם פיטוריה ניתנו לה "נימוקים כלליים ומתחמקים לגבי הסיבות הפיטורין".


המעסיק טען כי בדבריה של התובעת לא היה כל ממש. לבריו, התובעת הזניחה את המטלות אשר הוטלו עליה כדרך קבע, איחרה לעבודה פעמים רבות, טעתה בהקלדת ההזמנות, הזינה את ההזמנות באיחור ועוד. כמו כן, נטען כי נעשו ניסיונות להעיר לתובעת אך כל ניסיון כאמור זכה ל"התקפה מצד העובדת".
 

הכרעת בית הדין לעבודה


כפי שצוין לעיל, הנטל להוכיח כי לא היה במעשיה של התובעת כדי להביא לפיטוריה, הונח על כתפי האחרונה. בית הדין קבע כי התובעת לא השכילה להרים את הנטל הדרוש ודין תביעתה להידחות. "התובעת לא הציגה בפני בית הדין תשתית ראייתית, ולו לכאורית בלבד, לגבי האפליה עליה דיברה. העובדה שהתובעת הייתה בעת פיטוריה בהריון, לא היה בה לבד כדי לחסות תחת ההגנה המוענקת מכוח חוק שוויון ההזדמנויות", נכתב בפסק הדין.


בית הדין לעבודה קבע כי הוכח בפניו שהתובעת איחרה, מילאה דו"חות לא באותו היום (דבר אשר גרם לחוסר התאמות בדו"חות החברה), קיללה, צעקה, דיברה לא יפה עם לקוחות, וישבה על הרצפה במהלך עבודתה. בית הדין קיבל אפוא את טענות המעסיק לכך שבהתחלה התובעת הרשימה את החברה אך תוך תקופה קצרה החלו להתגלע חיכוכים בינה לבין האחראים עליה. חיכוכים אלה, נקבע בפסק הדין, נגמרו לא אחת בריבים קשים וגדולים, ותוך כדי הרמת קול מצידה של התובעת.


התובעת טענה כי אם עבודתה הייתה כה גרועה, הרי שהמעביד היה צריך לפטרה הרבה לפני כן. המעביד טען כי הוא לא פיטר את התובעת משום שרצה "לתת לה צ'אנס". בית הדין קבע כי "מקובלת גרסת הנתבעים לכך שהעובדת לא פוטרה בשלב מוקדם יותר, וזאת בשל רצונו של המעסיק לתת לה הזדמנות לשפר דרכיה".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.