www.ovdim.org.il

האם תאושר תביעה ייצוגית בגין אי ביצוע הפרשות לפנסיה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

תביעה ייצוגית בגין אי הפרשה לפנסיה, האמנם?
 

האם תאושר הגשת תביעה ייצוגית כנגד אולם אירועים על ידי עובדי העסק? מדובר בבקשה אשר הוגשה על ידי מלצר שהועסק באולם האירועים ופוטר ביוני 2005. חמש שנים לאחר פיטוריו, הגיש המבקש בקשה לתביעה ייצוגית כנגד האולם בגין אי ביצוע הפרשות לפנסיה.

 

קבוצת המעוניינים אשר בשמה מבוקשת התביעה הייצוגית הינם כל עובדי האולם בתקופה הקובעת. לעניין התקופה הקובעת טען המבקש כי מדובר בשבע השנים אשר קדמו להגשת התביעה.


המבקש טען כי אי ביצוע ההפרשות כאמור מהווה עילת תביעה משותפת לכלל חברי הקבוצה שכן מדובר בחובה של החברה כלפי עובדיה (בהתאם לצו ההרחבה בענף אולמות לחתונות וצווי ההרחבה להגדלת תשלומי המעסיק לפנסיית יסוד ופנסיה מקיפה). לטענתו, דרך הגשת התביעה באופן ייצוגי הינה הדרך היעילה וההוגנת ביותר להכרעה במחלוקת, זאת תוך חיסכון בזמן שיפוטי במקרה בו כל אחד מחברי הקבוצה יגיש את התביעה באופן נפרד.

 

בנוגע לאופן חישוב הפנסיה, המבקש טוען כי מדובר בעניין משני לתביעה אשר יכול להתבסס בקלות בהתאם לנתונים אשר בידיה של החברה. זאת ועוד, המבקש טוען כי בית הדין לעבודה צריך לשקול את התובענה בשל חולשתה של האוכלוסיה התובעת לעומת החברה.


אולם האירועים טען כי יש לדחות את הבקשה וזאת משום שהבקשה איננה עומדת בקריטריונים המפורטים בסעיף 8(א) לחוק. ראשית, החברה טענה כי תובענה ייצוגית איננה הדרך היעילה לניהול התביעה שכן מדובר בסכומים שונים לגבי כל אחד מהעובדים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

שנית, אולם האירועים טען כי חברי הקבוצה מוגדרים וניתן לערוך רשימה שמית שלהם. בנוסף, מדובר בבקשה אשר הוגשה על ידי המבקש ערב דיון ההוכחות ומבלי שהמבקש בדק את נושא עיסוקה של החברה ומהו מספר המעוניינים בתביעה.

 

המסגרת המשפטית


תביעה ייצוגית הינה כלי משפטי אשר מטרתו הינה להעניק סעד לקבוצה גדולה כאשר לכל אחד מהתובעים נגרם נזק קטן באופן יחסי. כלי משפטי זה בא לידי ביטוי בעיקר במקרים בהם הנזק אשר נגרם לכל אחד מהמבקשים הוא קטן וקיים חשש שבשל קטנותו ימנעו הם מהגשת תביעה פרטנית.

 

שיקול נוסף הניצב בבסיס התובענה הייצוגית הוא האינטרס הציבורי. עם זאת, תביעה ייצוגית כוללת גם מספר לא מבוטל של חסרונות. ראשית, התביעה יוצרת מעשה בית דין כלפי כל קבוצת התובעים אשר מוגדרת על ידי התובע הייצוגי. כמו כן, אדם עלול לאבד את זכותו להגיש תביעה בעניין זה באופן פרטני, גם במקרים בהם לא ידע הוא כלל על קיומה של התובענה. חסרון נוסף יכול להיות כאשר התובע מעניק לקבוצה ייצוג לקוי.

 

דחיית הבקשה - סכומים שונים ומשמעותיים והעדר עילת תביעה עקרונית

 

במקרה דנן, בית הדין לעבודה קבע כי אין לקבל את הבקשה להגיש את התובענה כתובענה ייצוגית. בפסק הדין נקבע כי תביעה ייצוגית איננה הדרך היעילה והנוחה לדון בתביעה המדוברת. התביעה דורשת בירור מקיף בדבר זכותו של כל עובד ועובד להפרשות לפנסיה על ידי המעסיקה.

 

אי לכך, יש לבחון כל עובד על פי הגדרת מעמדו בצו ההרחבה (חלקי, קבוע או זמני), האם קיימת חובה לתקופת ניסיון, מהו תפקידו של העובד, שעות עבודתו, תקופת העסקתו, חלקיות במשרה ועוד. ההלכה הפסוקה קובעת כי אין לקבל תביעה ייצוגית במקרים בהם הסכומים המגיעים לכל אחד מחבריו הקבוצה הינם שונים.

 

כמו כן, מדובר בסכומים משמעותיים (רק לגבי התובע עסקינן בתביעה על סך 22,000 שקלים וישנם עובדים שהסכום אשר נטען על ידם עולה על סך זה). סכומים אלו מהווים עילה להגשת תביעה פרטית על ידי כל אחד מהמעורבים בנפרד.

 

מבחינת עילת התביעה, בית הדין לעבודה קבע כי אי הפרשה לפנסיה היא לא סוגיה משפטית בבסיס משפט העבודה. לפיכך, נקבע כי אף מבחינה מערכתית לא תצמח תועלת מאישור התובענה כתובענה ייצוגית.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה לפיצויים בגין שימוע שנערך למראית עין בלבד

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

הרעה מוחשית בתנאים עקב הפחתת שעות העבודה

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

מאבטח שעבד בשירות המדינה הגיש תביעה בגין הפרשי שכר

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

כתב אישום בגין העסקת נערים בעבודה בפיצרייה בשעות בלילה

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

פיצוי למנהלת חשבונות בגין פיטורין שלא כדין ללא עריכת שימוע

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מפעיל באגר שפוטר לאחר ארבעה חודשים דרש פיצויי הלנת שכר

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

האם יש לחייב את משרד החינוך לשבץ את המורה במשרה מלאה?

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.