www.ovdim.org.il

איסור תחרות במהלך עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

איסור תחרות במהלך עבודה


תע"א 7395-08


עובד ירד למשרה חלקית על מנת לפתוח עסק עצמאי העוסק בתחום בו הוא עובד כשכיר. לאחר זמן מה, החברה המעסיקה ביקשה מהעובד לחזור ולעבוד במשרה מלאה. כתוצאה מכך, באו יחסי הצדדים לכדי סיום. האם מדובר בהתפטרות או פיטורים? כמו כן, האם העובד המתפטר\מפוטר זכאי לפיצויי פיטורים?


מדובר בתביעה לתשלום פיצויי פיטורים אשר הוגשה על ידי אישה שעבדה בחברה לעיצוב אתרי אינטרנט. התובעת, אשר הייתה מועסקת בחברה הנתבעת במשך כחמש שנים, טענה כי היא זכאית לפיצויי פיטורים בשל התפטרותה בגין הרעה בתנאי העסקתה. לעומת זאת, בחברה טענו כי מדובר בהתפטרות על מנת לפתוח עסק עצמאי, ומהלך זה אינו יכול לזכות את התובעת בפיצויי פיטורים.

 

      קראו עוד בתחום:


כאמור, התובעת הועסקה במשך כחמש שנים כעובדת במשרה מלאה בחברה. בינואר 2008 חל שינוי בתנאי העסקתה והיא "ירדה" לשלושה ימים בשבוע בלבד. השינוי בהיקף העבודה נבע מרצונה של התובעת להקדיש את עיקר זמנה להפעלת עסק עצמאי אשר עוסק בפעילות בתחום עיצוב אתרי האינטרנט (דהיינו, הענף בו פועלת הנתבעת). הצדדים היו חלוקים בעניין זה, האם ההפחתה במשרה נעשתה בהסכמה, אם לאו.


התובעת טענה, כמובן, כי מדובר במהלך אשר נעשה בהסכמה והנתבעת חזרה בה ללא סיבה מהסכמה זו. הנתבעת, לעומת זאת, טענה כי הסכמתה לשינוי הייתה מותנית בשורה של תנאים, ולאחר שהתובעת לא עמדה בהם, היא ביקשה ממנה לשוב ולעבוד במשרה מלאה.


התחילה בעסק העצמאי תוך כדי היותה שכירה


בית הדין לעבודה קבע כי דין תביעתה של העובדת לשעבר להידחות. בפסק הדין נכתב כי הרושם הכללי אשר התקבל ממכלול הראיות היה כי התובעת ביקשה להביא למעשה לסיומם ההדרגתי של יחסי העבודה.

 

דהיינו, התובעת הייתה מעוניינת (מרצונה) להפחית את שעות עבודתה בנתבעת בשל שאיפתה לפתוח בדרך חדשה במסגרת העסקה העצמאי אשר הוקם על ידה. זאת ועוד, התובעת החלה בפעילות העסק העצמאי, ללא אישור מעסיקתה, בעוד היא שכירה, וזאת כאשר היא אף משתמשת בשירותיו של אחד מעובדי הנתבעת (והכול ללא ידיעת המעסיקה). יצוין כי מדובר במהלכים אשר היו מנוגדים באופן בוטה לסעיפי ה"אי תחרות" וה"שמירה על סודיות" עליהם חתמה התובעת בחוזה עבודה עם תחילת העסקתה.

 

זאת ועוד, הוכח כי הנתבעת לא הייתה יכולה להביא לסיום העסקתה של התובעת באופן מוחלט, וזאת מפאת מרכזיות תפקידה של העובדת והתחייבויות קודמות כלפי לקוחות בהן התובעת טיפלה. דהיינו, התובעת למעשה "תפסה בכוח" את הנתבעת ו"ניצלה" כביכול את מעמדה. אך מאי, הנתבעת הסכימה להפחית בהיקף המשרה רק בכפוף לשורה של תנאים אשר עיקרם היה איסור תחרות עימה במסגרת העסק העצמאי. התובעת לא עמדה בתנאים אלה.


התובעת התחרתה במעסיקתה


במילים אחרות, בית הדין קבע כי התובעת לא הייתה רשאית להפחית את תנאי העסקתה, ומקביל לנהוג כרצונה תוך התעלמות מהתנאים אשר ביססו את הסכמת הנתבעת למהלך. כמו כן, צוין כי התובעת יצרה כלפי הנתבעת מצגים מטעים ולא עמדה בחובת הגילוי לה היא הייתה מחויבת מעצם קיומם של יחסי העבודה. לסיכום, בית הדין דחה את תביעת פיצויי הפיטורים בשל העובדה כי הוכחה תחרות תוך כדי עבודה.


דחיית תביעה בגין תחרות במעסיק איננה סוגיה חדשה. בית המשפט העליון, בעש"מ 5205/01 פרנס נ' יושב ראש רשות השידור, עמד על סוגיה זו. "במצב כזה (עיסוק שכיר בעסק עצמאי המתחרה עם המעביד), מערכת השיקולים העומדת ביסוד ההכרעה היא שונה מזו הקיימת כאשר מדובר בהיתר לעבודה פרטית במקביל להמשך העבודה במקום עבודה נתון. מערך האיזונים שונה, והנטייה לכבד את ההגבלות שמטיל המעביד על חופש העיסוק תגבר.

 

למשל, אין לטעון כי איסור על עבודה פרטית מוציא את העובד כליל מחוג העבודה או מונע ממנו אפשרות להגשמה עצמית ולביטוי כישרונותיו. איסור כזה אף לא מותיר את העובד בלא אפשרות להשתכר ולפרנס עצמו, שהרי הוא ממשיך להתפרנס מכוח עבודתו הראשית".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.