www.ovdim.org.il

דמי אבטלה לעצמאים – פריצת דרך במו``מ

דרגו את המאמר
דמי אבטלה לעצמאים – פריצת דרך במו"מ

ארבע שנים של מו"מ תקוע בנוגע לדמי האבטלה לעצמאיים, נסתיימו בשעה טובה ביום ה’ האחרון. נשיא לשכת ארגוני העצמאים (לה"ב), עו"ד יהודה טלמון, מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, ושר הרווחה, יצחק הרצוג, הגיעו לכדי הסכמה. במהלך פגישה שנערכה ביניהם הוחלט כי כל צד יגמיש את טיעוניו על מנת שיהיה ניתן להציג תוכנית מסודרת ולהגישה לאוצר, בתוך פחות מחודשיים.

אם יאשר האוצר את התוכנית, ייגבה מן העצמאיים סכום בשיעור גבוה מרבע אחוז משכרם לטובת דמי אבטלה לתקופת בקרה של שנתיים. בהמשך ייבדק הצורך בתיאום שיעור ההפרשה. במידה והנחות הייסוד האקטואריות של ארגוני העצמאיים תתבררנה כנכונות בתום תקופת ניסיון, יהיה בידי שרי הרווחה והאוצר להפחית את שיעור ההפרשות.

המחלוקת והפיתרון

המצב היום שונה בהחלט וההחלטה מהווה פריצת דרך חשובה. מחד, עצמאים אינם זכאים לקבלת דמי אבטלה במידה והעסק נסגר, ומאידך אינם משלמים את מרכיב דמי האבטלה לביטוח הלאומי. אופציית ביטוח אבטלה גם לעצמאיים עומדת בראש סדרי העדיפויות של לה"ב מזה זמן רב.

הדעה הרווחת בלה"ב בשנים האחרונות הייתה כי הלשכה אינה מוכנה לשלם לביטוח הלאומי יותר מאשר משלמים השכירים (שמפרישים משכרם כרבע האחוז). כנגד טענה זו, טענו בביטוח הלאומי כי יש צורך בגבייה גבוהה יותר, לפחות בהתחלה, על מנת שקרן האבטלה לעצמאים תתמלא ותוכל לפעול בתוך שנתיים. נציגי המוסד דרשו הפרשה של כ-0.7% מעצמאים לצורך מילוי הקרן. משרד האוצר דרש אף יותר (כאחוז ורבע) אך התאים דרישותיו לאלו של הביטוח הלאומי.

הפערים העצומים בין הצדדים הביאו את המו"מ לקיפאון ארוך אשר לא נפתר עד לפגישה ביום חמישי אותה יזם השר הרצוג. עתה הכדור בידיהם של שר הרווחה ונשיא לה"ב. הראשון צריך לשכנע את האוצר כי הקמת הקרן לביטוח אבטלה של עצמאיים לא תגרום להפסדים במוסד לביטוח לאומי. טלמון מצידו צריך לקבל תמיכתכם של חברי לה"ב, אשר מרביתם עצמאים חזקים אשר ביטוח אבטלה אינו הכרחי בשבילם.

תגובות

שר הרווחה, יצחק הרצוג, טוען כי יש לבטח גם עצמאים בדמי אבטלה. עסקים קטנים ובינוניים רבים נפגעים לעיתים קרובות מעיתות משבר ומצבי חירום. לצורך חזרה למסלול, מניעת קריסת העסק, יציבות משפחתית, כלכלית וחברתית, יש הכרח בביטוח של דמי אבטלה. מחסור בפרנסה ותעסוקה הוא האויב הגדול של המשק והחברה, דברי הרצוג.

ע"וד טלמון בירך גם הוא את היוזמה לקדם את הנושא ולקחת אותו ברצינות. הוא שמח כי הצדדים הצליחו להגיע לידי פשרה לאחר קיפאון ממושך, וטען כי לה"ב תשקול באופן רציני את הצעדים הנדרשים להשלמת המהלך.
לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - דמי אבטלה

האם ישולמו דמי אבטלה או שמא מדובר בבעל שליטה בחברת מעטים?

המוסד לביטוח לאומי דחה תביעה לתשלום דמי אבטלה בטענה כי מדובר בבעל שליטה בחברת מעטים. כיצד יכריע בית הדין לעבודה? 

מתלמדת שלא קיבלה שכר, תהיה זכאית לדמי אבטלה

החוק קובע כי אדם יחשב כמובטל במידה והוא מוכן ומסוגל לעבודה במקצועו או בכל עבודה אחרת המתאימה לו, ולשכת שירות התעסוקה לא הציעה לו עבודה כאמור. בתי הדין לעבודה נדרשו לא אחת לשאלה האם מקום בו מבוטח עובד ללא תמורה או מתנדב הוא מקיים את התנאי "מוכן ומסוגל לעבודה" באופן המקים לו זכאות לדמי אבטלה... 

דמי אבטלה לעצמאים – פריצת דרך במו"מ

בקרוב ... דמי אבטלה לעצמאים. עצמאי? פורטל העובדים מציג מידע בנושא דמי אבטלה לעצמאים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.