www.ovdim.org.il

משרד התמ``ת בדק ומצא - 70% מחברות השמירה מפרות זכויות עובדים

דרגו את המאמר

משרד התמת בדק ומצא – 70% מחברות השמירה מפרות זכויות העובדים


אתר "כלכליסט" מפרסם הבוקר (17.12) תוצאות בדיקה שנערכה במשרד התמ"ת בשנת 2008 וממצאיה עולה כי כ-70% מחברות השמירה מפרות באופן סדרתי את זכויות העובדים של המאבטחים ועוברות באופן קבוע על דיני העבודה. לעיתים מגיעות העבירות לכדי עבירות פליליות כגון ניכויים אשר אינם מועברים ליעדם וכדומה.

מתוך 205 חברות שמירה אשר נבדקו על ידי משרד התמ"ת לאורך שנת 2008, נמצאו הוכחות בנוגע להפרת זכויות עובדים בקרב כ-141 מהן והוטלו כ-300 קנסות מינהליים מטעם משרד התמ"ת (יצויין כי חברה יכולה לקבל יותר מקנס אחד). היקף הקנסות הכולל עומד על כארבעה מליון שקלים וחצי.

חזי אופיר, מנהל מרכז האכיפה במשרד התמ"ת, מסר לאתר "כלכליסט" כי עדויות רבות נגבו מעובדי חברות השמירה והוגשו בעקבותיהם כתבי אישום רבים לבתי הדין לעבודה ברחבי הארץ. עם זאת, במשרד התמ"ת סירבו לפרט באילו חברות מדובר ומי היא שיאנית העבירות.

 

הסדרת תנאי העבודה בענף השמירה והאבטחה

מאבטח הגיש תביעה ייצוגית על סך 115 מליון שקלים

העובד יחזור לעבודה במקום לקבל פיצויים בגין הפיטורין

זכויות מאבטחים בביטוח הלאומי מופרות חדשות לבקרים


שכר מינימום, שעות נוספות, דמי חופשה...

 

מרבית העבירות המדוברות הינן אי-תשלום דמי חופשה, שכר עובדים הנמוך מן המינימום, פיטורין ללא מתן הודעה מוקדמת על פי החוק, אי מסירת הודעה לעובד על תנאי העסקתו, העברת ניכויים משכרו של העובד באופן לא חוקי, אי תשלום בעבור שעות נוספות או שעות בימי מנוחה, אי העברה של כספים לטובת חסכונות פנסיונים ועוד.

משרד התמ"ת ציין כי אי העברת ניכויים משכרו של המאבטח למקומם על פי החוק הינה עבירה פלילית אשר חזקתה כחזקת גניבה של ממש. בכירי אגף האכיפה במשרד טענו כי מדובר באוכלוסייה הידועה כאוכלוסייה חלשה אשר זקוקה להגנה שכן עובדיה משתכרים ברמות הנמוכות ביותר במשק מבלי שיהיה להם הכוח והיכולת להתנגד.

משרד התמ"ת הגדיר את הגברת האכיפה בנוגע לתנאי העסקתם של מאבטחים ועובדי ניקיון בחברות השמירה כמשימה בעדיפות עליונה. עם זאת, מתקשה משרד התמ"ת לעמוד בפרץ הפרות החוק עקב הכמות הדלה של פקחים, העושים ימים כלילות במטרה לאכוף את חוקי העבודה בחברות השונות.

גם משרד המשפטים במאבק

 

לפני כשלושה חודשים זימן משרד המשפטים אליו את נציגיהם של תשע מחברות השמירה הגדולות בישראל לצורך שימוע בנוגע לעבירות על זכויות עובדים לכאורה. זימון נציגי החברות לשימוע התקבל בביקורת קשה מצד ארגון חברות השמירה אשר ביקש להניא את משרד המשפטים מן המהלך ולהמציא בעבורו תוכנית אכיפה עצמית על מנת למנוע הפרת זכויות עובדים.

 

משרד המשפטים פסל את התוכנית בזמנו אך נתן לחברות השמירה ארכה עד סוף מרץ על מנת שיוכלו לשפר באופן משמעותי את תנאי ההעסקה של עובדיהם.

בדיקה זו של משרד התמ"ת לא נערכה בחלל הריק ועניין הפרת זכויותיהם של המאבטחים ידוע זה זמן רב. החל משנת 2007 נדרשו חברות השמירה אשר הגישו מועמדות למכרזים ממשלתיים להמציא בעבור הרשויות הממשלתיות מסמכים בנוגע לתביעות שהוגשו כנגדן בבית הדין לעבודה.

(כלכליסט)

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.