www.ovdim.org.il

ערעור על אחוזי נכות שנקבעו עלי ידי הוועדה הרפואית, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עובד שנפגע בתאונת עבודה, ונקבעו לו פחות מ - 80 אחוזי נכות רפואית, או דרגת אי כושר שאינה עולה על 74%, לאחר שהופיע בפני הוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, רשאי להגיש ערר על החלטות הוועדה בעניין אחוזי הנכות.


הוועדה הרפואית לעררים רשאית לאשר את אחוזי הנכות הרפואית שנקבעו בידי רופא מוסמך מטעם המוסד לביטוח לאומי, ואף יכולה להגדיל או להפחית אותם. החלטת הוועדה הרפואית לעררים בדבר דרגת הנכות היא סופית, ולא ניתן לערער עליה אלא בשאלות משפטיות בלבד.


נפגע עבודה שהגיש ערר לוועדה רפואית לעררים, ואינו מסכים עם החלטת הוועדה, רשאי לערער על החלטתה בפני בית הדין האזורי לעבודה, בתוך 60 ימים ממועד קבלת ההודעה מהמוסד לביטוח לאומי בדבר ההחלטה. ערעור על החלטת הוועדה רפואית לעררים של המוסד לביטוח לאומי יש להגיש אל בית הדין לעבודה מכוח סעיף 213 לחוק הביטוח הלאומי. בית הדין מוסמך לדון במסגרת ערעור על החלטות ועדות רפואיות לעררים בשאלות משפטיות בלבד.


חובת ההנמקה של הוועדה הרפואית


במסגרת סמכותו בוחן בית הדין אם הוועדה טעתה בשאלה שבחוק, חרגה מסמכותה, הסתמכה על שיקולים זרים או התעלמה מהוראה המחייבת אותה, כאשר אחת מהחובות המוטלות על הוועדה בהיותה גוף מעין שיפוטי היא חובת ההנמקה, אשר היא חיונית כדי לאפשר ביקורת שיפוטית של בית הדין על החלטותיה.


קביעת דרגת הנכות לנפגע עבודה והתאמת סעיפי הליקוי הרלבנטיים הן קביעות רפואיות מובהקות הנמצאות בתחום סמכותה הבלעדי של הוועדה הרפואית ובית הדין אינו מוסמך להתערב בהן, לכן כאשר התיק מוחזר לדיון מחודש בוועדה על פי פסק דין, מאחר שהנפגע אינו מרוצה שהאחוזים שנקבעו לו, על הוועדה להתייחס אך ורק לאמור בהחלטת בית הדין ולפעול על פי הנחיותיו.


במקרים שבהם נפגע עבודה מעוניין לערער על קביעות אחרות של המוסד לביטוח לאומי, כמו: החלטה לגבי תקופות העבודה, גיל הנפגע, השכלה, גובה ההכנסות ועוד, הוא רשאי להגיש בקשה לדיון בוועדת תביעות בתוך ששה חודשים מהמועד שבו התקבלה ההודעה על החלטת המוסד לביטוח לאומי. במקרה שהדיון בוועדת התביעות לא סייע, ישנה אפשרות להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה בתוך שנה מהיום שהתקבלה ההודעה על ההחלטה השנויה במחלוקת.


האם נפל פגם בהחלטת הוועדה?


נפגע עבודה פנה אל בית דין אזורי לעבודה בתל אביב – יפו, והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית לעררים, בטענה כי לא הועברו לידיו פרוטוקולי הוועדה והחלטת המומחה הרפואי מטעמה, ומאחר שלא היה מודע לעמדת המומחה ולא יכול היה להתייחס לקביעתו או לאמור בפרוטוקולי הוועדה, נפל פגם בהחלטת הוועדה אשר ניתנה ללא מתן אפשרות לטעון בעניין זה בפניה.


על פי עובדות התביעה, במרץ 2017, ניתן תוקף של פסק דין להסכמת הצדדים להשיב את עננינו של המערער אל הוועדה הרפואית לעררים, כדי שתשקול את עמדתה ותתייחס לחוות דעתו של מומחה רפואי. עוד הוסכם כי המערער יוזמן לוועדה.


המערער טען כי הוועדה שגתה והמומחה טעה בקביעתו את שיעור הנכות, זאת מבלי שהונחו בפניו כל המסמכים הרפואיים, בפרט אותם מסמכים שביקש לקבל. כמו כן לצורך בדיקת מיקוד עיניים ובדיקות רופא היה על הנתבע להמציא לו הפנייה לכיסוי הבדיקות.


מאחר שלא הומצאו למומחה כל הבדיקות שהתבקשו על ידו, אינו יכול לתת החלטה המשקפת את מכלול הליקויים בהעדר כל התייחסות למסמכי בית החולים ובדיקות, כמו כן מכיוון שלא הומצאו לו כל פרוטוקולי וועדת הערר, בפרט פרוטוקולי המומחה בסמוך להחלטת הוועדה ולא לאחר ההחלטה הסופית, נפל פגם בהחלטת הוועדה היורד לשורשו של עניין. עוד נטען כי הוועדה שגתה משלא זימנה את המערער לכל דיוניה בהתאם לפסק הדין.


לאחר עיון במסמכי התיק, קיבל בית הדין את הערעור וקבע כי התיק יוחזר אל הוועדה הרפואית לעררים, אשר תשוב ותבחן עמדתה באשר להערכת מצבו בתחום העיניים, ואף הוועדה תתייעץ עם מומחה עיניים אחר מהמומחה אשר דן בעניינו של המערער.


ב"ל 46303-04-18
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.